Realne oszczędności w budownictwie pasywnym

Podziel się:
W Rybniku powstał modelowy budynek pasywny, wybudowany przy wsparciu środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Obiekt wyposażony jest w czujniki temperatury i licznik energii z możliwością ich podglądu online.

Fot. WodmetalFot. WodmetalBudynek o pow. 240 m2 zużywa tylko 13 kWh/m2 rocznie, czyli około. 1,5 m3 gazu na 1 m2, co daje zaledwie ok. 10% energii niezbędnej dla funkcjonowania typowych budynków wznoszonych w Polsce. Pozwala to uzyskać oszczędności na poziomie nawet 5 tysięcy zł/rok. Ma on zwartą, kompaktową bryłę – na parterze znajdują się pomieszczenia pokazowe, z kolei na piętrze - pracownia projektowa.

- Udostępniliśmy ciekawą aplikacje umożliwiającą śledzenie online temperatury i zużycia energii w naszym domu, głównie po to, by unaocznić i przekonać niedowiarków, że budownictwo niskoenergetyczne jest dla nas osiągalne i opłacalne. Aplikacja znajduje się pod adresem www.wodmetaldom.pl/pomiary lub po wejściu na stronę wodmetaldom.pl - mówi Tomasz Niewelt z biura projektowego Wodmetal Dom - Zapraszamy również wszystkich chętnych do zwiedzania budynku. Zainstalowane bezpośrednio energooszczędne urządzenia pozwalają na ich prezentację i ocenę efektu działania.
REKLAMA:

Zgodnie z wytycznymi budownictwa pasywnego, obiekt jest zorientowany na południe, dzięki czemu zagwarantowano maksymalne doświetlenie pomieszczeń. Gruba warstwa termoizolacji, którą w tym przypadku stanowi srebrnoszary styropian Termonium Plus fasada, nowoczesny system wentylacji z rekuperacją, gruntowy wymiennik ciepła długości 70 mb, a także wyposażenie energooszczędnych okien w rolety zewnętrzne i wewnętrzne pozwoliło wyeliminować straty ciepła przy zapewnieniu bardzo wysokiego komfortu termicznego i optymalnego mikroklimatu wewnątrz.

Fot. WodmetalFot. Wodmetal- Od lat promujemy budownictwo energooszczędne, dlatego od początku kibicujemy firmie Wodmetal. Budowa energooszczędnych budynków to nie tylko oszczędność pieniędzy wydanych na ogrzewanie, ale także inwestycja, która pozytywnie wpływa na środowisko naturalne - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki – Nasze srebrnoszare płyty energooszczędne ociepliły pierwszą w Polsce sportową halę pasywną, pierwszy budynek pasywny z certyfikatem Passivhaus Instytut oraz pierwszy na świecie kościół pasywny. Aplikacja Wodometalu w jasny sposób potwierdza, że opłaca się stawiać na rozwiązania energooszczędne.

Niestety, w naszym kraju 4/5 budynków jest w stanie uniemożliwiającym racjonalne zarządzanie energią. Skutkiem nadmiernego zużycia energii są wysokie rachunki, a także degradacja środowiska. Zużywamy ponad 2 razy więcej energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej, niż kraje Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Powoduje to, że wielokrotnie przepłacamy za ogrzewanie budynku oraz niszczymy naturalne środowisko, w którym żyjemy.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Termo Organika
#czytelnia #do energooszczednosc #okno #projekty #termo_organika #eko #plyty #roleta #dom_pasywny #Domy pasywne

Więcej tematów: