Wykorzystanie szkła w renowacji budynków to jeden z tematów omawianych podczas konferencji „Zrównoważone renowacje – druga młodość inwestycji budowlanych”, która odbyła się 25 września 2014 r. w Warszawie. Zdaniem ekspertów zaawansowane technologie i materiały, takie jak szkło, przyczyniają się do poprawy efektywności energetycznej budynków, zachowując ich często zabytkowy charakter.

„Kluczem do sukcesu podejmowanych działań renowacyjnych jest nie tylko fachowa wiedza projektantów, ale przede wszystkim wybór odpowiednich materiałów i sprawdzonych technologii spełniających konkretne funkcje” – powiedziała Jolanta Lessig. „Szkło doskonale sprawdza się w renowacjach, ponieważ zwiększa efektywność energetyczną budynku, zapewnia bezpieczeństwo użytkowania, pomaga w doświetleniu światłem dziennym i poprawia estetykę”.
REKLAMA:

Aby skutecznie podnieść standard energetyczny wybudowanych kilkadziesiąt lat temu budynków i zwiększyć komfort użytkowników konieczna jest odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja, poprzedzona wizją lokalną, badaniami, audytem energetycznym umożliwiającym odpowiedni dobór materiałów. „Wymiana szyb w oknach jest podczas renowacji jednym z kluczowych elementów zapewniających poprawę efektywności energetycznej. Nieszczelne okna, o niskiej izolacyjności cieplnej, mogą powodować utratę nawet do ok. 25 proc. energii cieplnej” – wyjaśniała Jolanta Lessig.
Nowoczesne produkty szklane, takie jak szyby niskoemisyjne, chronią przed utratą ciepła i zapewniają komfort termiczny. Doskonałym przykładem budynku, w którym zastosowano szkło niskoemisyjne, jest warszawski Hotel Rialto. Znajduje się on w przedwojennej kamienicy poddanej renowacji w latach 2001-2003. Część renowacji stanowiła wymiana okien, w których zastosowano szyby zespolone z wykorzystaniem szkła niskoemisyjnego Pilkington Optitherm™ SN.

Renowacja obiektów historycznych stanowi duże wyzwanie ze względu na potrzebę zachowania oryginalnego wyglądu budynku. Wymiana okien przy tego typu renowacjach może być o tyle problematyczna, że energooszczędne szyby zespolone ze szkłem niskoemisyjnym zwykle nie pasują do oryginalnych ram. I tu z pomocą przychodzi innowacyjne szkło oparte na technologii próżniowej Pilkington Spacia™. Dzięki niewielkiej grubości, zaledwie 6 mm, szkło to stanowi idealny zamiennik dla szyb pojedynczych zainstalowanych w starych drewnianych ramach. Właściwości niskoemisyjne szkła próżniowego zapewniają doskonałą izolację cieplną i poprawę energooszczędności budynku. Efekty renowacji z zastosowaniem szkła próżniowego można oglądać na całym świecie np. w Muzeum Hermitage w Holandii czy Archibald Place w Wielkiej Brytanii.
Szklane renowacje – estetycznie i praktycznie
Oprócz aspektów ekonomicznych, częstym powodem renowacji jest poprawa estetyki starszych obiektów. Kierując się taką potrzebą architekci decydują o zastosowaniu dużej ilości przeszkleń w postaci szklanych fasad, dachów i świetlików. Wszystkie te szklane elementy dają wrażenie otwartości i lekkości. Przykładem budynku, uznawanego za wzór europejskiego modernizmu, jest wrocławski Dom Handlowy Renoma. Renowację i rozbudowę obiektu przeprowadzono we współpracy z konserwatorem zabytków, ze szczególnym uwzględnieniem wyglądu fasady. W części przeszkleń zastosowano wysokoselektywne szkło przeciwsłoneczne o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Suncool™ 70/40 OW THS, które zostało wykonane na substracie z superbezbarwnego szkła i poddane testowi wygrzewania cieplnego. Ten rodzaj szkła zapewnił niską przepuszczalność energii słonecznej, bardzo dobrą izolacyjność cieplną i doskonałe doświetlenie wnętrz.

Szklane renowacje – bezpieczniej
Odpowiednio wzmocnione gatunki szkła mogą zwiększać bezpieczeństwo użytkowników. Tego rodzaju właściwości ma bezpieczne szkło laminowane Pilkington Optilam™, które zostało wykorzystane m.in. przy modernizacji Dworca Warszawa Stadion. W miejscu o tak dużym natężeniu ruchu pieszych konieczne było zastosowanie szkła, które w wypadku pęknięcia utrzymywane jest w całości przez folię PVB, co zmniejsza ryzyko zranienia.
Częstym powodem modernizacji obiektów jest także konieczność spełnienia wymogów ochrony przeciwpożarowej. Ciekawym przykładem tego typu modernizacji jest berliński Reichstag, który został poddany renowacji w latach 1991-1999. W odrestaurowanym gmachu z efektowną szklaną kopułą, w przezroczystych ściankach działowych wokół sali obrad parlamentu wykorzystano ognioochronne szkło marki Pilkington, spełniające wysokie wymagania ochrony przeciwpożarowej a dodatkowo, ze względu na swoją budowę i grubość, zapewniające bardzo dobre parametry akustyczne.
Nowoczesne produkty szklane są jednym z najciekawszych i najbardziej zaskakujących materiałów budowlanych. Postępujący rozwój technologii i przetwórstwa szkła sprawia, że jego wykorzystanie gwarantuje doskonałe efekty estetyczne i użytkowe, nie tylko w nowoczesnym budownictwie, ale i w poddawanych renowacji obiektach o wartości historycznej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pilkington