Jakość armatury ma wpływ na zdrowie

Podziel się:
Elementy instalacji, które są w ciągłym kontakcie z wodą mogą wpływać na jej skład chemiczny, a co za tym idzie także na zdrowie i samopoczucie użytkowników.

 Fot. SCHELL Fot. SCHELL Woda docierająca do punktów czerpalnych jest wielokrotnie sprawdzana i badana, jednak również armatura znajdująca się w budynku może wpływać na jej jakość. Materiałem najczęściej używanym do produkcji armatury stosowanej w instalacjach wody pitnej jest mosiądz, ze względu na jego odporność na starzenie się, korozję, zmiany temperatur oraz ciśnienia. Jednak nie wszystkie rodzaje mosiądzu są odpowiednie do tego typu zastosowań. Niektóre produkty mogą być domieszkowane szkodliwymi dla zdrowia metalami ciężkimi i mniej odporne na korozję. Wyprodukowane w całości z wysokiej jakości mosiądzu zawory SCHELL COMFORT zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o trwałych i bezpiecznych instalacjach wody pitnej. Posiadają certyfikat DVGW (Niemieckie Stowarzyszenie Wody i Gazu) oraz są zgodne z rozporządzeniem o jakości wody przeznaczonej do spożycia (TrinkwV).

 Fot. SCHELL Fot. SCHELL

Tylko wysokiej jakości mosiądz

Czysty mosiądz to stop miedzi i maksymalnie do 45% cynku, dzięki któremu materiał jest twardszy i bardziej wytrzymały. Niekiedy jednak niedobory miedzi są uzupełniane innymi metalami, jak na przykład ołów czy nikiel, które, wytrącane do wody pitnej, działają niekorzystnie dla zdrowia. Nawet śladowe ilości jonów ołowiu trwale odkładają się w organizmie, dlatego markowi producenci armatury sanitarnej stosują tylko materiały bezołowiowe. Natomiast w niektórych krajach, takich jak Francja, do użytku dopuszcza się tylko te zawory, których części mające kontakt z wodą są pozbawione niklu, z powodu jego uczulającego działania. Zawory SCHELL COMFORT zostały wykonane w 100% z czystego stopu miedzi i cynku, dlatego nie wydzielają żadnych szkodliwych związków, a przy tym cechują się bardzo długą żywotnością. Dzięki wysokiej jakości mosiądzu armatura jest odporna na korozję chemiczną.
REKLAMA:

 Fot. SCHELL Fot. SCHELL

Z myślą o zdrowej instalacji

W zależności od zawartości procentowej miedzi, mikrostruktury i odczynu wody, słabej jakości mosiądz może ulegać zjawisku odcynkowania, polegającym na wypłukiwaniu cynku, co skutkuje obniżeniem wytrzymałości mechanicznej i szczelności zaworu. W Polsce zdecydowana większość wód sprzyja korozji metali, dlatego też warto stosować armaturę wykonaną ze stopu o odpowiednich proporcjach miedzi i cynku. Oprócz wysokiej jakości surowca ważny jest również prawidłowy montaż zaworu. Przyczyną niszczenia armatury i powstawania nieszczelności, zaraz obok czynników chemicznych, mogą być również naprężenia powstające w wyniku użycia zbyt dużej ilości materiałów uszczelniających. Armatura poddana takim obciążeniom może ulegać z czasem pękaniu. Dzięki przyjaznym rozwiązaniom montażowym zawory SCHELL Comfort pozwalają uniknąć tego typu sytuacji. W wersji uszczelnianej tradycyjnie gwint został specjalnie ponacinany w taki sposób, by utrzymać w miejscu włókna konopne. Do wyboru są również modele z gwintem samouszczelniającym w opatentowanej technologii ASAG Easy, która nie wymaga stosowania dodatkowych materiałów uszczelniających. Zawory SCHELL Comfort zostały ponadto w pełni zabezpieczone przed wpływem twardej wody. Mechanizm jest umieszczony w odseparowanej komorze smarnej, co gwarantuje jego długowieczność.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Schell
#czytelnia #armatura #instalacje #schell #Armatura i osprzęt

Więcej tematów: