Nasada kominowa jest potrzebna, gdy mamy problem z ciągiem w kominie. Najczęściej powodowane jest to przez silne wiatry (w kraju wyróżnia się kilka stref ich oddziaływania), ale nie tylko.
Wiatr może utrudniać pracę komina na różne sposoby. Wiele zależy od najbliższego sąsiedztwa domu, jeśli są to np. wysokie drzewa, inne budynki, ściany, to mamy do czynienia z tzw. wiatrem opadającym. Odbijając się od przeszkody wiatr „przydusza” komin i powoduje czasowy zanik ciągu. Jeśli chodzi o czysto techniczne aspekty, nasadę montuje się, gdy:
- wylot komina usytuowany jest poniżej kalenicy, (komin znajduje się blisko połaci dachowej);
- komin jest krótki, wyprowadzony z ostatniej kondygnacji budynku;
- ma mały przekrój poprzeczny.
Rodzaje nasad kominowych
Nasady kominowe dobiera się stosownie według kilku kryteriów:-średnicy wylotu przewodu kominowego;
-rodzaju przewodu (spalinowy, dymowy, wentylacyjny);
-typu urządzenia grzewczego;
-rodzaju paliwa;
Nasady kominowe ze stali kwasoodpornej stosuje się przy piecach opalanych gazem bądź olejem. Nasady z podstawą uchylną stosuje się przy piecach opalanych paliwem stałym (olejem węglem, koksem) lub drewnem.
Nasady kominowe obrotowe
Nasady obrotowe sprawdzą się w strefie silnych wiatrów. Montuje się je na wylotach przewodów wentylacyjnych, umiejscowionych na górnej powierzchni komina. Nasady wykorzystują energię wiatru do wytwarzania podciśnienia w kominie i „wysysania” zużytego powietrza. W ten sposób zapewniają odpowiedni ciąg, równocześnie zapobiegając ciągowi wstecznemu. Oprócz nasad napędzanych wyłącznie siłą wiatru dostępne są również tzw. nasady hybrydowe. W przypadku, gdy wiatr ustaje, nasada kominowa obraca się dzięki zamontowanemu w niej silniczkowi.REKLAMA:
Nasady kominowe samonastawne
Nasada samonastawna obraca się pod wpływem wiatru (zgodnie z jego ruchem), w taki sposób aby wywołać jak największe podciśnienie w przewodzie kominowym.Dobrze, jeśli mechanizm obrotowy nasady jest samooczyszczający, gwarantuje to sprawne funkcjonowanie nasady (jej działania nie zablokują żadne czynniki zewnętrzne). Nasady samonastawne można stosować do przewodów dymowych i spalinowych.
Nasady stałe i daszki na komin
Daszki na komin osłaniają przewód wylotowy od czynników zewnętrznych, takich jak opady deszczu, śniegu, a także zapewniają ochronę przed zwierzętami (ptakami zakładającymi gniazda w przewodach kominowych).Na siłę ciągu nie mają większego wpływu, mogą mieć za to wpływ na poprawne odprowadzanie spalin (powodować ich zawirowania).
Nasady stałe charakteryzują się tym, że nie zmieniają swojego położenia względem wiatru. Gdy wieje wiatr, od ich strony zawietrznej tworzy się podciśnienie wzmacniające ciąg. Nasady stałe nie wpływają na lepszą stabilność ciągu, wzmacniają go, a i to wyłącznie wtedy, gdy wiatr wieje dokładnie od frontu. Są jednak tańsze od obrotowych i samonastawnych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl