Parkiet drewniany a ogrzewanie podłogowe

Podziel się:
Tradycyjne systemy ogrzewania domu lub mieszkania z powodzeniem zaczynają zastępować nowoczesne rozwiązania grzewcze takie jak ogrzewanie podłogowe. Coraz częściej stosowane jest ono przez lokatorów mieszkań w blokach wielorodzinnych, jak i właścicieli domów wolnostojących, gdyż niesie za sobą wiele korzyści, zarówno praktycznych, ekonomicznych, jak i estetycznych.

Fot. KaczkanFot. Kaczkan
Do nowinek z zakresu nowatorskich rozwiązań dla domu już nie należy ogrzewanie podłogowe, a staje się uznaną metodą dystrybucji ciepła. Zamontowanie takiego systemu przekłada się na większy komfort życia codziennego przy niższych nakładach finansowych, a także daje większe możliwości aranżacyjne. Warto jednak pamiętać o tym, że aby ogrzewanie płaszczyznowe było efektywne, należy wykonać na nim podłogę z odpowiedniego materiału. Na rynku znajdziemy wiele materiałów, które są przystosowane do ogrzewania podłogowego, a także wyróżniają się nowoczesnym i niepowtarzalnym wyglądem.

Decyzję o zamontowaniu ogrzewania podłogowego najlepiej podjąć w trakcie projektowania domu, ponieważ dzięki temu podczas montażu parkietu można uniknąć problemów z jego wysokością i ewentualną koniecznością wyrównania posadzki. Na tym etapie należy także zdecydować, który typ ogrzewania bardziej nam odpowiada – wodny czy elektryczny. Pierwszy z nich polega na rozprowadzeniu rur grzewczych bezpośrednio pod powierzchnią podłogi, z kolei drugi na umieszczeniu kabli lub mat grzejnych w jastrychu, czyli wylewce podłogowej.
REKLAMA:

Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie z powodzeniem zastępuje tradycyjne grzejniki. Aranżując wnętrze, w którym znajduje się ogrzewanie płaszczyznowe trzeba pamiętać też o odpowiednim pokryciu podłogi. Do tego celu należy wykorzystać materiał odporny na zmienne temperatury działające na posadzkę oraz niską wilgotność powietrza tuż nad nią. Dobrze w tej roli sprawdzają się płytki kamienne oraz ceramiczne, jednak ze względu na swój „chłodny” charakter nie są one często stosowane np. w salonie. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się drewniane pokrycia podłogowe.

Fot. KaczkanFot. Kaczkan
- Przy wyborze drewna do pokrycia powierzchni, pod którą znajduje się ogrzewanie podłogowe, duże znaczenie ma jego gatunek. Niezwykle ważne jest, aby cechowało się ono niskim współczynnikiem skurczu i długim czasem osiągania równowagi higroskopijnej. Warto pamiętać też o tym, że drewno stosowane na ogrzewaniu podłogowym nie powinno być zbyt grube, aby nie ograniczało przekazywanego ciepła. Najlepszym rozwiązaniem są zatem parkiety wielowarstwowe, najlepiej wykonane z dębu europejskiego, wyróżniającego się bardzo dobrymi parametrami użytkowymi. (...) – wyjaśnia główny technolog firmy Kaczkan, Krzysztof Sasin.

Ogrzewanie podłogowe wpływa także na korzystny rozkład temperatury w domu bądź mieszkaniu, gdyż podłoga oddaje ciepło przez całą swoją powierzchnię. Co więcej, ciepła posadzka ponosi komfort na tyle, że można obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 2°C, a to oznacza oszczędność energii na poziomie około 12%. Dodatkowo do utrzymania danego poziomu ciepła we wnętrzu, w przypadku ogrzewania podłogowego potrzebna jest niższa temperatura wody, niż przy ogrzewaniu tradycyjnym, co również przekłada się na niższe koszty ogrzewania. Dodatkowo system grzewczy tego typu nie wysusza powietrza ani nie wywołuje jego cyrkulacji, w wyniku czego drobny pył i kurz nie unoszą się po całym pomieszczeniu.

Rozwiązanie to jest zatem idealne również dla alergików. Ogrzewanie płaszczyznowe pozwala ponadto na wyeliminowanie często nieestetycznych kaloryferów. Element grzewczy znajduje się w podłodze, dzięki czemu mamy większą dowolność aranżacji wnętrza.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Kaczkan
#na podloga #do ogrzewanie #instalacje #z drewno #kaczkan #z parkiet #poradnik #Wykończenie i pielęgnacja podłóg #Ogrzewanie podłogowe

Więcej tematów: