Wieżowiec Q22, czyli szklane innowacje

Podziel się:
Q22 to strzelisty budynek ze szklanymi elewacjami, wykonanymi z wykorzystaniem szyb zespolonych PRESS GLASS. W realizacji użyto w sumie ponad 25 tys. m² szyb zespolonych. Elewację stworzono z zastosowaniem nowatorskiej technologii, a na dachu wykorzystano innowacyjne systemy fotowoltaiczne.

Fot. Press GlassFot. Press Glass
Wieżowiec powstał w centralnej części Warszawy, na miejscu, gdzie wcześniej znajdował się hotel Fryderyk Chopin. W 2011 r. obiekt został zamknięty, a następnie poddany rozbiórce. Co ciekawe, wszystkie materiały poddano recyklingowi. Budowę nowego obiektu rozpoczęto w czerwcu 2013 r.

Za projekt wieżowca odpowiadała polska pracownia architektoniczna Kuryłowicz & Associates. Przyjęta koncepcja łączy w sobie zarówno elementy charakterystyczne dla konstruktywizmu, jak i neomodernizmu. Q22 wyróżnia się strzelistą konstrukcją oraz szklaną elewacją, w której tworzeniu wykorzystano innowacyjne technologie.
REKLAMA:

Charakter wieżowca dobrze oddaje już sama jego nazwa, nawiązująca do jakości („quality”) oraz kryształu kwarcu („quartz”). Obiekt odznacza się także wysokim poziomem efektywności energetycznej, na co bardzo duży wpływ mają zastosowane oszklenie oraz panele fotowoltaiczne. Potwierdza to m.in. przyznany realizacji certyfikat BREEAM Interim Excellent.

Budowa trwała trzy lata, a głównym inwestorem była firma ECHO INVESTMENT. Efektem końcowym jest liczący w sumie 195 m wieżowiec o całkowitej powierzchni nieco ponad 91 tys. m². Zdecydowana większość powierzchni przeznaczona jest dla biur. Obiekt może pochwalić się również 5 kondygnacjami podziemnymi oraz 320 miejscami parkingowymi. Ostatecznie wieżowiec został oddany do użytku w lipcu 2016 r.

Fot. Press GlassFot. Press Glass
Kluczowym elementem realizacji była szklana elewacja budynku. Głównym wykonawcą elewacji została firma DEFOR, która zrealizowała projekt w ścisłej współpracy z PRESS GLASS, czyli producentem specjalizującym się w produkcji szyb dla budownictwa.

W inwestycji wykorzystano dwukomorowe szyby zespolone o współczynniku 0,5 W/m²K i największych wymiarach na poziomie 4740 x 2540 mm. Wykonanie szklanej elewacji wieżowca Q22 wymagało wykorzystania łącznie ok. 25 tys. m² szyb zespolonych.

Na dachu Q22 umiejscowiono specjalne moduły przygotowane przez firmę MAYBATT w technologii Building Integrated Photovoltaics (BIPV). Zgodnie z koncepcją stojącą za tym rozwiązaniem, tradycyjne elementy budynku – w tym przypadku części dachu – są zintegrowane z panelami fotowoltaicznymi. Skośny dach zaprojektowano w systemie szkieletu aluminiowego o konstrukcji słupowo-ryglowej.

W realizacji systemów fotowoltaicznych, które znajdują się na dachu Q22, wykorzystano w sumie ok. 800 m² szyb.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Press Glass
#wiadomości #ściany #na dach #na elewacja #szyba #press_glass

Więcej tematów: