Czy w kotle na pelet może zapalić się paliwo? Ekspert odpowiada

Podziel się:
Wielu użytkowników kotłów na pelet obawia się zapalenia zapasu paliwa w urządzeniu? Czy rzeczywiście istnieje taka możliwość? Zapytaliśmy eksperta, Krzysztofa Woźniaka managera firmy VIADRUS .

Sales manager Krzysztof Woźniak, fot. VIADRUSSales manager Krzysztof Woźniak, fot. VIADRUSKonstruktorzy urządzeń (również normy i przepisy oraz zdrowy rozsądek) zwykle przewidują co najmniej 2 stopnie zabezpieczenia przed zapaleniem się zapasu paliwa w kotle. Są to rozwiązania mechaniczne oraz elektroniczne. Konstrukcja kotłów i palników peletowych w zasadzie eliminuje niebezpieczeństwo zapłonu peletu w zasobniku. Urządzenia wykonane zgodnie z normami powinny posiadać przerwę w ścieżce podawania paliwa, aby ewentualny niekontrolowany zapłon paliwa w palniku nie spowodował cofnięcia się płomienia do podajnika i dalej do zbiornika.

Ponadto odpowiednio skonfigurowany układ sterująco-kontrolny posiada jeden lub kilka punktów pomiarowych w których przekroczenie oczekiwanego parametru spowoduje reakcję ochronną urządzenia. Dodatkowo połączenie podajnika z palnikiem jest wykonywane za pomocą rury sprężynowej powlekanej samogasnącym tworzywem sztucznym. Kontakt takiej rury z płomieniem powoduje stopienie tworzywa i rozprężenie się sprężyny tym samym ścieżka paliwowa przestaje istnieć.
REKLAMA:

Niektóre instalacje wymagają stosowania zasilaczy awaryjnych by zapobiec sytuacji gdy świeżo zasypany peletem palnik zostanie wyłączony na skutek zaniku zasilania. Istnieją także takie urządzenia, które dzięki swojej konstrukcji potrafią w takiej sytuacji ’’wypchnąć” paliwo z wnętrza palnika na retortę wykorzystując energię rozpędzonego silnika wentylatora, który pośrednio napędza podajnik w palniku (urządzenia firmy PellasX).

Jeżeli urządzenie nie posiada takiej przerwy wówczas należy kocioł wyposażyć w system gaszenia (popularny „strażak” – czyli zbiornik wody umieszczony powyżej miejsca chronionego) uruchamiany termostatycznie (bez energii elektryczne) – taka sytuacja ma miejsce głównie w kotłach przystosowanych do spalania ekogroszku, w których można stosować pelet. Jednak podstawowym zabezpieczeniem jest zdrowy rozsądek i rozwaga oraz czytanie i stosowanie zaleceń instrukcji montażu i obsługi.

ZOBACZ TAKŻE: Czy w kotłach na biomasę istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się paliwa? - porada eksperta

ZOBACZ TAKŻE: Czy w kotłach na pelet istnieje niebezpieczeństwo zapalenia się paliwa? - porada eksperta
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: oBud.pl
#instalacje #kotly #obud #poradnik #Kotły i automatyka

Więcej tematów: