Warunki gruntowo-wodne na działce

Podziel się:
Pamiętaj, aby obejrzeć teren przeznaczony pod zabudowę zarówno w porze suchej, jak i po opadach deszczu. Pozwoli to odpowiednio się przygotować do organizacji budowy.

Warunki gruntowo-wodne na działceNie ma co się łudzić – wybór działki to coraz większy luksus. W okolicy dużych miast kryteriami są najczęściej cena i maksymalna dopuszczalna odległość od centrum. Z rzadka można sobie pozwolić na wybrzydzanie w zakresie warunków gruntowo-wodnych. Szczęśliwcy, którzy szukają działki na terenach mniej zurbanizowanych, mogą i powinni mieć je na uwadze.

Nośność gruntu
Pod tym pojęciem kryje się ściśliwość gruntu i jego podatność na osiadanie. Im jest większa, tym grunt słabszy. Najgorszym podłożem budowlanym są torfy i namuły na terenach podmokłych, bagiennych, również tych przez lata osuszonych. Gleba, która pozostaje pod powierzchnią, najczęściej nie spełnia wymagań nośności i można spodziewać się tu problemów. Kłopoty sprawiają też coraz częstsze grunty nasypowe, czyli takie, które powstały wskutek działalności człowieka.

Mogą to być od dawna nieczynne wysypiska, tereny uszlachetnione wymienioną ziemią – z jałowej na żyzną – albo miejsca składowania ziemi z wykopów (bardzo popularne „Przyjmę ziemię i gruz” to często ogromne place, na których po kilku latach wydziela się i sprzedaje działki budowlane). Nie każdy taki plac jest zły. Jeśli ziemia odleżała już kilkanaście lat, została równomiernie dociążona regularnie wjeżdżającymi na nią ciężarówkami, ubita lub zagęszczona mechanicznie warstwa po warstwie – to działka może się okazać pełnowartościowa.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że taka nie jest. Dlatego bezwzględnie należy skorzystać z usług geotechnika, który jej stan sprawdzi. Przedstawia on na wykresie układ kolejnych warstw gruntu, określa ich skład i parametry techniczne, przy okazji stwierdza też, na jakim poziomie znajduje się zwierciadło wody gruntowej...

Warunki gruntowo-wodne na działceW dalszej części przeczytasz:
- czy warto wymieniać słaby grunt,
- jak ocenić stan podłoża,
- z czym się liczyć na działce o podłożu gliniastym,
- na co wpływa poziom zwierciadła wody gruntowej.




REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Dom szyty na miarę
#fundamenty #czytelnia #inwestycje #budowa #obud #Fundamenty i piwnice - tematy ozostałe #Ściany, fasady - tematy pozostałe

Więcej tematów: