Nowy budynek porośnięty żywą zielenią w Płocku

Podziel się:
Młode talenty, ambitne projekty i zaangażowanie miasta – właśnie te elementy pozwalają na realizację trwającego już od 20 lat Konkursu KOŁO, skierowanego do studentów i młodych architektów. Dzięki udanej współpracy z władzami Płocka, od sierpnia br. mieszkańcy mogą cieszyć się nowym budynkiem użyteczności publicznej, zlokalizowanym przy Alei Antoniego Roguckiego – głównym ciągu spacerowym miasta. Autorami zrealizowanej pracy są Stanisław Łakiński i Łukasz Spychaj.

Fot. KołoFot. KołoFot. KołoFot. Koło

Sztuczne wzgórze w środku miasta

W 2016 roku, to właśnie Płock został miastem biorącym udział w Konkursie KOŁO. Uczestnicy musieli stworzyć projekt wolnostojącej toalety miejskiej dla mieszkańców, a także zaprojektować dodatkowe funkcje budynku. W swojej koncepcji autorzy wygranej pracy – Stanisław Łakiński i Łukasz Spychaj, zaplanowali dla Płocczan miejsce rekreacji i wypoczynku. Latem budynek w kształcie sztucznego wzgórza, porośniętego bujną roślinnością będzie punktem spotkań, zimą natomiast zamieni się w skarpę do zjeżdżania na sankach.

Fot. KołoFot. KołoFot. KołoFot. Koło
Fot. KołoFot. KołoFot. KołoFot. Koło
- To kolejny budynek konkursowy, który został zrealizowany w polskich miastach. Nasz konkurs wyróżnia to, że idea młodych twórców może dosłownie „stanąć” na miejskich ulicach, placach czy bulwarach. Współpraca z władzami Płocka była bardzo udana, a na realizację wygranego projektu mieszkańcy czekali tylko dwa lata – opowiada Justyna Zborowska, Menadżer ds. PR i reklamy w grupie Geberit, do której należy marka KOŁO.

Fot. KołoFot. KołoFot. KołoFot. Koło
Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Kuryłowicz (Wydział Architektury PW, Wiceprezes Kuryłowicz & Associates, Sędzia SARP), w pracy Stanisława Łakińskiego i Łukasza Spychaja szczególnie doceniło wyraźne ukształtowanie miejsca rekreacji, zabaw oraz spotkań. Zaplanowana funkcja społeczna sprawia, że toaleta miejska jest tylko jednym z powodów do odwiedzenia tego miejsca. Co więcej, proekologiczne ukształtowanie przestrzeni oraz użycie najprostszych, naturalnych materiałów (betonu i szkła) jest odpowiedzią na współczesne wyzwania, przed którymi stoi architektura.

Aleja Antoniego Roguckiego to główny ciąg spacerowy, znajdujący się na największym osiedlu Płocka -  Łukasiewicza.  Osiedle powstało w latach 70-tych XX wieku i zdominowane jest przez wielkopłytową zabudowę mieszkaniową. Obszar to miejsce wypoczynku dla mieszkańców osiedla, który tworzy wraz z al. Spacerową zielony ciąg pieszy będący połączeniem ze Starym Miastem i nabrzeżem wiślanym.
REKLAMA:

Jubileuszowy Słupsk

W 20., jubileuszowej edycji Konkursu KOŁO 2018, uczestnicy tworzyli projekty dla Słupska. Miejskie bulwary, na których może stanąć wygrany projekt, zostały objęte programem rewitalizacji – dlatego zwycięska koncepcja autorstwa Aleksandry Kozłowskiej, również ma wysokie szanse na realizację.
Oprócz budynku toalety w Płocku, innymi przykładami prac konkursowych, które funkcjonują już w przestrzeni publicznej są m.in. Pawilon Plażowy w Warszawie, toaleta w Kazimierzu Dolnym oraz toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: KOŁO
#czytelnia #nagrody #projekty #wnetrza #konkursy #kolo #publiczne #wc #Armatura, wanny, natryski - inspiracje

Więcej tematów: