Solidne wykończenie dachu – trwałość na wiele lat

Podziel się:
Obróbki blacharskie polegają na umocowaniu odpowiednio wyprofilowanych elementów z blachy na dachu budynku oraz w pobliżu komina, okien połaciowych oraz w innych istotnych miejscach. Prawidłowe wykonanie obróbek blacharskich dachu zapewnia szczelne pokrycie dachowe i zabezpiecza dom przed przeciekaniem. Zakres prac zależy nie tylko od powierzchni dachu, ale także od jego kształtu. Dach wykańczany jest blachą płaską w identycznym kolorze, co jego poszycie, aby wyglądał estetycznie tworząc jednolitą całość. Są to prace, których efekty doceniane są po latach pod warunkiem, że dach spełnia swoją podstawową funkcję. Ponadto właściwie i solidnie wykończone pokrycie dachowe sprawia, że cały budynek wygląda ładnie i solidnie.

Fot. BendersFot. Benders
Obróbki blacharskie uszczelniają dach tam, gdzie nie da się ułożyć pokrycia, a akcesoria zapewniają prawidłowe funkcjonowanie dachu. Przy każdym z tych elementów obowiązują inne zasady wykonania.

Główne typy obróbek blacharskich

Obróbki blacharskie pozwalają na uszczelnienie dachu w tych miejscach, gdzie nie można ułożyć pokrycia, a odpowiednie elementy dodatkowe zapewniają sprawny i skuteczny montaż oraz trwałość na długie lata. Podstawowy zakres elementów obejmuje m.in. rynny koszowe, pas nadrynnowy i podrynnowy, obróbki gzymsów, różne rodzaje kalenic, ogniomurów, jak również obróbki komina i kosz dachowy. Ponadto wykonuje się również wszelkie obróbki przyścienne. Gotowe elementy do obróbki są ogromnym ułatwieniem dla dekarzy, gdyż przy prawidłowym montażu gwarantują szczelność połączeń różnych elementów dachu.

Rodzaje materiałów do obróbki

Blacha przeznaczona do obróbek dachu może mieć różną grubość począwszy od 0,5 aż do 7 mm, a w zależności od wielkości dachu różną długość. Elementy do obróbki mogą być wykonane z malowanej farbą blachy aluminiowej, ze stali ocynkowanej odpowiednio zabezpieczonej przed korozją. Wówczas taka blacha może zabezpieczać dach nawet 40-50 lat. Do najtrwalszych elementów do obróbki blacharskiej należą te z blachy tytanowo-cynkowej lub cynkowej.

Pasy nadrynnowe i podrynnowe

Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu pasy nadrynnowe pozwalają prawidłowo odprowadzić opady z połaci dachu wprost do rynny w taki sposób, aby uniemożliwić podpływanie wody pod okap. Mają one na celu zabezpieczyć rynny przez zniszczeniem w wyniku zalegających mas śniegu czy lodu.
REKLAMA:

Zabezpieczenie kalenicy i wiatrownicy

Kalenica jest krawędzią dachu powstałą na przecięciu jego połaci. Ze względu na kształt i budowę istnieje kilka rodzajów kalenic: proste, baryłkowe i stożkowe. Z kolei wiatrownica to drewniana czołowa deska mocowana ukośnie mocowana na szczycie dachu, aby usztywnić konstrukcji więźby dachowej. Zabezpiecza konstrukcję dachu przed silnymi podmuchami wiatru. Dlatego obróbka blacharska szczytu i krawędzi dachu jest szczególnie ważna, gdyż uczelnia dach i jednocześnie chroni go przed intensywnymi opadami i bocznym wiatrem.

Prace i obróbki przyścienne

Zabezpieczenie budynku na styku ściany i dachu jest trudnym zadaniem dekarskim, gdyż trzeba zabezpieczyć miejsca, w których łączą się różne materiały. Najlepszym rozwiązaniem będzie prawdopodobnie wykorzystanie dwóch rodzajów elementów do obróbki: element główny i listwy zabezpieczające. W przypadku użycia takich dwuczęściowych obróbek do uszczelnienia używa się masy dekarskiej.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #dachy #rynna, odwodnienia #dach #dachowka #komin #blacha #Dachy - tematy pozostałe

Więcej tematów: