Jak dobrać najlepszą izolację instalacji chłodniczej i zimnej wody?

Podziel się:
Optymalizacja systemów izolacyjnych odgrywa istotną rolę w całym procesie zabezpieczania i funkcjonowania izolacji. Jest kluczowa zarówno w przypadku montowania nowego systemu, jak i modernizacji już istniejącego. Co sprawia, że izolacja jest skuteczna? Z jakich rozwiązań oferowanych na rynku naprawdę warto skorzystać?

Powodem izolowania chłodnych wodociągów jest często potrzeba zapobiegania skraplania wilgoci. Ten problem występuje zazwyczaj w miejscach o dużej wilgotności i prowadzi do korozji elementów systemu. Zastosowanie izolacji jest jednak ważne także ze względu na oszczędności energii.

Postępujące zmiany klimatyczne powodują, że zwiększa się zapotrzebowanie na urządzenia klimatyzacyjne. To, co kiedyś było luksusem teraz często staje się koniecznością. Energia zużywana przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne włączana jest w ogólny bilans energetyczny budynku.
REKLAMA:

Właściwie dobrana izolacja skutecznie pomaga obniżyć ten końcowy wynik. Jest to możliwe, bo gwarantuje ona utrzymanie odpowiedniej temperatury jak najdłużej, co pozwala zmniejszyć czas pracy pobierającego dużą ilość prądu agregatu chłodzącego. System obliczania oszczędności energii przy doborze systemów izolacyjnych o konkretnych parametrach można znaleźć na przykład na stronie thermaflex.com.

Grubość ma znaczenie

Rodzaj i minimalną grubość izolacji określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa, w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, którego parametry z początkiem 2021 roku będą zresztą zaostrzane. Ustalając minimalną grubość izolacji należy kierować się również tym, aby temperatura na jej powierzchni była wyższa niż temperatura punktu rosy (miara zawartości wilgoci w powietrzu) otaczającego ją powietrza. Część specjalistów radzi, by stosować grubszą izolację niż wymagana prawem, bo w ten sposób można jeszcze bardziej zminimalizować straty energii na instalacji. Konieczność zwiększenia grubości izolacji zachodzi również w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza, na przykład gdy zabudowa jest bardzo ciasna.

Jaką izolację wybrać?

By izolacja była ciągła na całej długości rury, także na kształtkach i w punktach podparcia, konieczne jest użycie materiału, który zapewnia szczelność nawet w tych "trudnych" konstrukcyjnie miejscach. Świetnie sprawdza się tu system izolacji technicznych ThermaSmart PRO firmy Thermaflex, wykonany z wysokiej jakości pianki poliolefinowej.

- ThermaSmart PRO charakteryzuje się w pełni zamkniętokomórkową strukturą. Nie chłonie wody i nie odkształca się, a przy tym jest elastyczny, co zdecydowanie ułatwia montaż, nawet w niełatwych warunkach. Dzięki swoim właściwościom minimalizuje straty energii i zapobiega dyfuzji pary, eliminując ryzyko oblodzenia. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, warunki pogodowe, grzyby i pleśń - tłumaczy Janusz Tichoniuk, Dyrektor Zarządzający firmy Thermaflex Polska.

ThermaSmart PRO gwarantuje niezmienność parametrów izolacyjnych oraz najwyższą wydajność systemu HVAC przez wiele lat. Ma również wyjątkowe właściwości jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Spełnia najnowsze europejskie standardy w tym zakresie, posiad klasę palności B, a podczas pożaru nie powoduje powstawania ognistych kropli i wydziela minimalne ilości nietoksycznego dymu o białym zabarwieniu, co znacząco ułatwia ewakuację.

Coraz łatwiejszy montaż

Precyzyjny montaż ma ogromne znacznie dla prawidłowego funkcjonowania systemu izolacji. Trzeba zadbać o skrupulatne docięcie krawędzi, przyklejenie ich i zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pomagają w tym profesjonalne narzędzia oferowane przez Thermaflex. Za to tworzenie systemów z dużą ilością kolanek i trójników znacznie ułatwiają gotowe kształtki dostępne również w serii ThermaSmart PRO. Skracają one czas pracy nawet o połowę. Te i inne skuteczne rozwiązania oferowane przez Thermaflex można poznać lepiej w trakcie oferowanych przez firmę specjalnych szkoleń dla monterów.

Jakość, której można ufać

Odpowiednio dobrana izolacja zapewni instalacji chłodniczej i zimnej wody długoletnią wydajność na najwyższym poziomie i wytrzymałość oraz zmniejszy ilość zużywanej energii. Systemy Thermaflex udowodniły już swoją skuteczność nawet w krajach, gdzie panuje duża wilgotność – w Meksyku, Panamie czy na Florydzie, można więc mieć pewność ich niezawodności.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Thermaflex Polska
#czytelnia #instalacje #woda #izolacja #Instalacje wodne

Więcej tematów: