Remont łazienki bez kucia płytek

Podziel się:
Łazienkę remontujemy stosunkowo rzadko - raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Przed zmianą wyglądu tego pomieszczenia powstrzymuje nas zazwyczaj kilka rzeczy - obawa przed wysokim kosztem remontu, czasochłonność prac oraz strach przed bałaganem, który nie ogranicza się tylko do łazienki, a wręcz ogarnia cały dom. Jest jednak kilka sposobów na metamorfozę tego pomieszczenia, dzięki którym unikniemy nerwów, strachu i dużych wydatków.

Fot. ViloFot. Vilo
Łazienka jest zazwyczaj najmniejszym pomieszczeniem w domu, a na jej remont wydajemy naprawdę ogromne sumy. Na wysokość tej kwoty wpływa dobór materiałów, sprzętu, koszt zatrudnienia fachowców. Jednak gdy mamy ograniczony budżet, odświeżamy mieszkanie przeznaczone na wynajem lub mieszkamy w domu, który nie jest naszą własnością, możemy niewielkim kosztem sprawić, że nasza łazienka zyska zupełnie nowe oblicze. Do remontu nie musimy angażować fachowców, a prace wykonamy z pomocą innych domowników.

Fot. ViloFot. ViloFot. ViloFot. Vilo

Płytki jak malowane

Metamorfoza przeprowadzana niskim nakładem kosztów wymaga od domowników odrobiny pomysłowości. Dlatego jeśli nasza łazienka nie jest zniszczona, a tylko wygląda przestarzale, ponieważ użyte na płytkach kolory i wzory wyszły z mody - możemy je po prostu pomalować. Wybierając farbę do tego pomieszczenia, warto zasięgnąć opinii sprzedawcy w sklepie budowlanym, do wyboru mamy bowiem wiele różnych wariantów emulsji: epoksydowych, alkidowo-uretanowych czy akrylowych. Takimi farbami możemy pomalować zarówno płytki na ścianie, jak i na podłodze. Przed rozpoczęciem prac malarskich, płytki trzeba dokładnie odkurzyć i odtłuścić. Czasami producenci rekomendują przeszlifowanie podłoża lub zastosowanie gruntu. Musimy jednak się liczyć z tym, że aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, farbę będziemy musieli nałożyć w kilku warstwach. Jeśli więc zdecydujemy się na malowanie podłogi - łazienka będzie tymczasowo wyłączona z użytkowania. Aby powłoka malarska zyskała pełnię swoich właściwości, musi minąć od 7 do 20 dni. Po tym czasie stworzy na płytkach twardą warstwę, odporną na działanie wody, temperatury i łatwą w czyszczeniu.

Fot. ViloFot. Vilo

Nowa łazienka od zaraz

Są jednak takie sytuacje, w których nie możemy sobie pozwolić na długi czas oczekiwania, a łazienka musi być oddana do użytku zaraz po remoncie. Gdy umówimy się z najemcami na przekazanie kluczy do mieszkania, a na metamorfozę łazienki mamy zaledwie weekend, możemy ją wykonać przy pomocy ściany dekoracyjnej Motivo. Panele ścienne można przykleić bezpośrednio na kafelki, wystarczy je wcześniej odtłuścić środkiem myjącym, tak by klej się dobrze trzymał. Motivo można także montować pod prysznicem i nad wanną, należy jednak pamiętać o użyciu w tych miejscach hydroizolacji. Do wyboru mamy kilkadziesiąt wzorów paneli ściennych - w zależności od tego na jakim efekcie nam zależy, możemy wybrać np. wzór Patchwork, który nawiązuje do marokańskich mozaik i wprowadzi do naszej łazienki orientalny klimat. Zwolennikom bardziej stonowanych wzorów, do gustu przypadnie Carrara Marble - inspirowany marmurem karraryjskim, który będzie ponadczasową ozdobą eleganckiej łazienki. Panele ścienne zamontujemy sami lub z pomocą innych domowników, a z pomieszczenia będziemy mogli korzystać od razu po montażu. Jeśli panele będą wymagały czyszczenia, wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem środka myjącego.
REKLAMA:

Mała zmiana, duży efekt

O finalnym efekcie metamorfozy mogą zaważyć szczegóły. Jeśli umywalka lub wanna mają drobne ubytki, zadrapania, będzie to wpływało na estetykę całego pomieszczenia. Zakup takiego wyposażenia łazienki to poważny wydatek, którego możemy uniknąć. Na rynku dostępne są bowiem specjalne zestawy naprawcze - emalie w sprayu czy w sztyfcie, dzięki którym sprawimy że powierzchnia wanny czy umywalki będzie wyglądała jak nowa. Podobną metamorfozę mogą przejść meble łazienkowe, które po zmianie koloru ścian nie pasują do wnętrza. Do tego celu polecana jest farba akrylowa, która jest wodoodporna, ma bardzo dobre krycie, a jej dodatkową zaletą jest fakt, że występuje w różnych wykończeniach: matowym, półmatowym i w połysku. Nie możemy także zapomnieć o dodatkach, dzięki którym w najszybszy sposób odświeżymy wygląd naszej łazienki. Wymiana dywaników, nowe lustro czy kilka świeczek zapachowych sprawią, że poczujemy się jak w domowym SPA.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Vilo
#czytelnia #w lazienka #wnetrza #remont #Łazienka - wystrój

Więcej tematów: