Typowe obróbki blacharskie na dachu – gdzie dokładnie są potrzebne?

Podziel się:
Elegancki dach to szczelny dach. Zapewnimy ją poprzez prawidłowy montaż obróbek blacharskich. Odpowiednio spasowane izolują dach przed opadami atmosferycznymi. Które z nich są najważniejsze? Dlaczego warto przemyśleć zakup gotowych obróbek?

 Fot. Blachy Pruszyński Fot. Blachy Pruszyński Fot. Blachy Pruszyński Fot. Blachy Pruszyński
Obróbki blacharskie to wyprofilowane elementy wykonane ze stalowej blachy powlekanej. Poza zaletami funkcjonalnymi, zapewniają również estetykę. Zasłaniają miejsca połączeń, na których często widoczne są surowe krawędzie blachy. Do tego, jeśli zamówione zostaną u producenta pokrycia, mamy gwarancję, że będą dopasowane kolorystycznie. Warto skorzystać z oferty gotowych elementów. Zaoszczędzi nam to czas podczas montażu. Obróbki można również wykonać na budowie, jednak ich wykonanie zależy wtedy od umiejętności dekarza. Najbardziej newralgiczne miejsca na dachu to miejsca połączeń połaci, a także rynny koszowe, okolice wokół komina i okien dachowych. Należy również zwrócić uwagę na lukarny oraz wyłazy dachowe. Co znajdziemy w standardowej ofercie?
REKLAMA:

Mianowicie szeroki wybór kalenic! Dostępne są w różnych kształtach, dzięki czemu mamy możliwość dopasowania obróbki do rodzaju pokrycia. Kalenice umieszczone są na szczycie dachu. Mają przede wszystkim zapobiegać przedostawaniu się wilgoci pod pokrycie. Spełniają również funkcję wentylacyjną, ale także ozdobną.

 Fot. Blachy Pruszyński Fot. Blachy Pruszyński
Bardzo ważnym elementem są również wiatrownice, które stosujemy na krawędziach dachu. Ich głównym zadaniem jest ochrona bocznej krawędzi przed zerwaniem pokrycia przez silne podmuchy wiatru. Podobnie jak kalenica, wiatrownica również chroni dach przed zawilgoceniem.

Miejsce połączenia połaci zawsze jest miejscem newralgicznym, w którym mogą zbierać się opady. Dlatego przy wielopołaciowych dachach musimy zastosować rynny koszowe.

Odpowiednio wykonana i zamontowana rynna zapobiega przedostawaniu się wilgoci pod pokrycie i przeciekaniu do wnętrza domu. Ten element wymaga szczególnej uwagi i uszczelnienia.
Mniej widocznymi, ale równie ważnymi obróbkami są pasy nadrynnowy i podrynnowy. Jak sama nazwa wskazuje, są one umiejscowione w okolicach rynien na dolnej krawędzi dachu. Pas nadrynnowy odprowadza opady atmosferyczne prosto do rynny, co zapobiega przedostawaniu się wody pod okap. Z kolei pas podrynnowy jest zabezpieczeniem deski czołowej, na której mocowana jest rynna, a także okapu.

 Fot. Blachy Pruszyński Fot. Blachy Pruszyński
Oczywiście na tym się nie kończy. Nie zapominajmy o obróbkach ogniomuru, komina i okien dachowych, które zazwyczaj wykonywane są na budowie przez dekarza. Te elementy muszą być ze sobą idealnie spasowane, aby szczelność dachu została zachowana. Obróbki blacharskie są dopełnieniem każdego dachu. Warto zwrócić na nie szczególną uwagę podczas montażu, jeśli chcemy, aby nasze pokrycie dachowe służyło nam przez długie lata.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Blachy Pruszyński
#czytelnia #dachy #hydroizolacje dachów #do izolacja #blachy_pruszynski #dach

Więcej tematów: