Pierwszy w Polsce dom z systemowych prefabrykatów STEICO powstał w Lubaszu

Podziel się:
Trzy dni prefabrykowano elementy według otrzymanego projektu, by dwa dni później w Lubaszu stanął gotowy dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym. W rekordowym tempie powstał energooszczędny, ekologiczny i zdrowy budynek, a do jego montażu wystarczyły... 3 osoby i dźwig.

Fot. STEICOFot. STEICO
W sierpniu zrealizowano w Lubaszu (woj. wielkopolskie) pierwszy w Polsce budynek z systemowych prefabrykatów STEICO. Dom jednorodzinny o powierzchni parteru 71 m2 i z poddaszem użytkowym o powierzchni 50 m2 jest wykonany w technologii szkieletu drewnianego w standardzie pasywnym. Do jego realizacji użyte zostały kompletnie sprefabrykowane elementy ścian, stropu i dachu o łącznej powierzchni 480 m2. Wykonane precyzyjnie i zgodnie ze specyfikacją, dzięki zautomatyzowanemu procesowi produkcji odbywającemu się pod stałym nadzorem, gotowe elementy zostały dostarczone na plac budowy, gdzie wystarczyło już tylko je zamontować.

Fot. STEICOFot. STEICOFot. STEICOFot. STEICO
Proces montażu prefabrykatów, na wcześniej przygotowanej płycie fundamentowej, trwał zaledwie dwa dni. Krótki czas realizacji, którego najlepszym przykładem jest chociażby zrealizowana inwestycja w Lubaszu, to jedna z wielu zalet prefabrykacji, dzięki którym metoda cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. Dzięki temu, że na plac budowy dostarczane są elementy w zaawansowanym stopniu wykończenia, można budować szybciej i wygodniej od tradycyjnej metody murowanej. Wiele prac zostaje uproszczonych, a cały proces inwestycyjny jest w dużym stopniu skrócony. Mechanizacja procesu produkcji gwarantuje wysoką jakość paneli ścian, stropów i dachów, pozwalając wyeliminować błędy, których trudno uniknąć wykonując je na miejscu budowy.

Dom w Lubaszu został zaprojektowany w technologii STEICO, w której realizowane są ekologiczne, trwałe i bezpieczne budynki w standardzie energooszczędnym i pasywnym.

Fot. STEICOFot. STEICO
Prefabrykaty, których użyto do jego wykonania, zostały wytworzone z innowacyjnego i wytrzymałego forniru LVL, belek dwuteowych i płyt drewnopochodnych, z przegrodami wypełnionymi izolacją z włókien drzewnych. Taka konstrukcja pozwala w pełni wykorzystać naturalne walory i właściwości fizyczne drewna.
REKLAMA:

Rozwój budownictwa prefabrykowanego w Polsce ma szansę znacznie przyśpieszyć, dzięki uruchomieniu nowoczesnego zakładu prefabrykacji w Czarnkowie z trzema liniami produkcyjnymi. Potencjał zakładu pozwoli wyprodukować elementy prefabrykowane do skonstruowania około 350 budynków wolnostojących rocznie o powierzchni użytkowej ok. 130 m2.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: STEICO
#czytelnia #domy prefabrykowane #dom #do budowa #ściany #steico

Więcej tematów: