W 2020 r. zawarto ponad 100 000 umów deweloperskich!

Podziel się:
Jak co roku, Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało informację na temat liczby zawartych umów deweloperskich. W 2020 roku ich liczba, po raz trzeci z rzędu przekroczyła 100 000!

Dane RynekPierwotny.pl wskazują, że z punktu widzenia deweloperów miniony rok zakończył się o wiele lepiej, niż można było sądzić na przykład w kwietniu. Ministerstwo Sprawiedliwości niedawno zaprezentowało statystyki, które potwierdzają wcześniejsze wnioski analityków RynekPierwotny.pl. Mowa o danych na temat liczby zawartych umów deweloperskich.

Dane Ministerstwa Sprawiedliwości odnośnie liczby umów deweloperskich są dokładne, ponieważ pochodzą od notariuszy. Warto przypomnieć, że każda umowa deweloperska musi zostać zawarta w formie notarialnej. Od 29 kwietnia 2012 r. wspomniana umowa stanowi jedyny sposób ustalenia z deweloperem warunków zakupu budowanego mieszkania lub domu. Dotyczy to również wieloetapowych inwestycji, które były oferowane przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej.

Fot. RynekPierwotny.plFot. RynekPierwotny.pl
W związku z powyższym, statystyki resortu sprawiedliwości dobrze odzwierciedlają zmiany koniunktury na rynku pierwotnym. Jak wskazuje powyższa tabela, deweloperzy w 2020 roku zawarli ponad 104 tysiące umów deweloperskich. To wynik o 9% gorszy od tego uzyskanego rok wcześniej. Warto jednak zauważyć, że pomimo trwającej pandemii był to drugi najlepszy wynik odnotowany od początku tworzenia ministerialnego zestawienia.
REKLAMA:

Jak tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl: „wzrost analizowanych wyników z lat 2014 - 2019 był nie tylko efektem dobrej koniunktury rynkowej. Znaczenie miał również malejący udział gotowych lokali i domów w ofercie deweloperów. Jeżeli natomiast chodzi o dane z 2020 roku, to tylko dziewięcioprocentowy spadek liczby zawartych umów deweloperskich wydaje się dobrym wynikiem w realiach pandemii”. Warto podkreślić, że w minionym roku zawarto nieco więcej umów deweloperskich niż od stycznia do grudnia 2018 r.

Rynekpierwotny.pl
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: RynekPierwotny.pl
#wiadomości #prawo #nieruchomości #rynek_pierwotny

Więcej tematów: