Jak ciekawie urządzić balkon?

Podziel się:
Nawet niewielki balkon w bloku można ciekawie i funkcjonalnie zaaranżować, by był przyjemnym miejscem odpoczynku przy porannej kawie czy wieczornej lampce wina. Nie musimy też na cel przeznaczać wielkich funduszy, ponieważ powierzchnia do aranżacji nie jest duża. A korzyści są spore – dzięki takiej metamorfozie zyskamy własny zielony zakątek i więcej czasu będziemy mogli spędzać na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak ciekawie urządzić własny balkon w bloku!

Fot. goliathome.plFot. goliathome.pl

Osłony i posadzki

To właśnie je na początek warto wziąć pod lupę. Czy nasza balustrada jest pełna, tak, że chroni nas przed wzrokiem sąsiadów? Czy jednak jesteśmy posiadaczami balustrady ze szczebelkami i wszystko widać jak na dłoni? Jeśli bliżej Ci do drugiej opcji, warto pomyśleć o osłonie balkonowej. Możemy wybrać matę wiklinową lub parawan tekstylny. Oba osłonią nas nie tylko przed ciekawskimi spojrzeniami, ale także będą chroniły rośliny przed palącym słońcem czy silnym wiatrem.

Warto też spojrzeć pod stopy: czy posadzka, jaką mamy obecnie, jest przyjemna w użyciu i estetyczna? Jeśli nie, niedrogim kosztem możemy to zmienić. Wybierzmy dostępne w marketach budowlanych podłogi balkonowe montowane na zatrzask na istniejących już kaflach czy innej posadzce, która znajduje się na balkonie. Możemy wybrać podłogi drewniane lub z tworzywa sztucznego.
REKLAMA:

Meble balkonowe

Gdy mamy już przygotowaną bazę, na balkonie warto urządzić kącik jadalniany oraz wypoczynkowy – jeśli tylko mamy taką potrzebę i miejsce. Świetnie sprawdzi się niewielki stolik kawowy, wygodne fotele lub leżaki. Jeśli mamy na to przestrzeń, świetnym pomysłem jest ustawienie fotela bujanego, tzw. kokonu, w którym będziemy mogli wprawić się w relaksujące kołysanie. Funkcjonalne i stylowe meble balkonowe dostępne są w ofercie GoliatHome: https://goliathome.pl/ogrod-i-balkon. Warto wybrać te, które będą dla nas komfortowe i pięknie skomponują się z całą aranżacją balkonu.

Rośliny

Balkon bez kolorowych roślin i kwiatów wygląda dość smutno i niezachęcająco. Postaw na kolor: czerwone i różowe pelargonie, żółte bratki, fioletowa lawenda, białe petunie, niebieskie dzwonki i dużo zieleni w postaci minikrzewów, ziół czy sukulentów. Pamiętaj jednak, by zwrócić uwagę, na jaką stronę świata skierowany jest Twój balkon. Fot. goliathome.plFot. goliathome.plSą kwiaty i rośliny, które lubią pełne słońce i one świetnie sprawdzą się na balkonach południowych czy południowo-zachodnich. Są jednak i takie, które preferują raczej półcień i będzie im dobrze od wschodu lub zachodu. Jeśli dobrze wybierzesz rośliny, feeria barw i zapachów na Twoim balkonie gwarantowana!

Doniczki, oświetlenie i tekstylia

To one tworzą tak naprawdę ostateczny efekt. Rośliny posadź w kolorowych ceramicznych doniczkach, na krzesłach połóż wygodne barwne poduchy i oświetl balkon girlandą lub lampkami solarnymi, tak by móc korzystać z niego również po zmroku. Jeśli masz miejsce na balkonie, możesz także ustawić kwietniki czy niewielkie dekoracje, które będą cieszyły oko podczas odpoczynku pod chmurką. Balkon nie musi służyć tylko do suszenia prania czy przechowywania roweru. To świetna przestrzeń, którą można wykorzystać jako własny zielony azyl!
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #ogrody #balkon #Balkony, tarasy

Więcej tematów: