Jaki był rynek nieruchomości w 2021 roku?

Podziel się:
Rok 2020, podobnie jak 2021, był pełny wyzwań dla rynku nieruchomości. Zgodnie z danymi GUS, średnia cena za metr kwadratowy wyniosła w pierwszym kwartale 2021 roku 4944 zł. To o 377 zł więcej niż rok wcześniej, a warto pamiętać, że w podaną kwotę wliczają się nieruchomości z całej Polski.

Fot. LI DevelopmentFot. LI Development

Ceny mieszkań w Polsce o około 10% droższe niż przed rokiem

Najdroższymi miastami pod względem cen nieruchomości (domów i mieszkań) są: Warszawa, Trójmiasto, Kraków i Wrocław. Cena za m² dla Warszawy od początku roku wzrosła o 10.67%. Szacowana cena za m² dla Warszawy wynosi 11 415 zł. Ceny nieruchomości w nadmorskich miastach także rosną w rekordowym tempie. Zgodnie z danymi NBP w 2021 r. Gdynia osiągnęła rekordowy, ponad 20-procentowy wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym. Wysoko cenili swoje mieszkania także sprzedawcy ze stolicy małopolski, gdzie cena za metr kwadratowy to 9 960 zł. Niewiele niższe kwoty dotyczyły Wrocławia – rozpoczynały się od pułapu 8 338 zł.

Cena za metr kwadratowy, podobnie jak oczekiwania osób, które poszukują nieruchomości, są większe. Popularnością cieszą się inwestycje o kameralnym charakterze z wysokim standardem wykończenia oraz jakością użytych materiałów. Klienci zwracają uwagę na instalacje smart home, klimatyzacji oraz bezpieczeństwo, preferując osiedla monitorowane i chronione, dlatego w Nyska Residence zdecydowaliśmy się na wprowadzenie takich rozwiązań. Istotny jest także funkcjonalny rozkład pomieszczeń oraz dostęp do naturalnego światła – mówi Dawid Sokół, Dyrektor Sprzedaży LI Development. – Nabywcy, podobnie jak na początku roku, tak teraz, doceniają bliskość terenów zielonych – parków, lasów i bulwarów – kontynuuje.
REKLAMA:

Mieszkania z układem funkcjonalnym

Jak wynika z danych GUS, średnia powierzchnia mieszkania w Polsce wynosi niewiele ponad 50 metrów kwadratowych. Niezmienna w ostatnich latach pozostaje średnia liczba izb, czyli pokoi i kuchni. Przeciętne mieszkanie postawione przez dewelopera w 2020 r. miało średnio 2,9 izby. Pandemia zmieniła preferencje kupujących. Z opublikowanego raportu JLL „Preferencje nabywców mieszkań – 2020 r.” wynika, że najczęściej poszukiwanym typem mieszkań były lokale dwupokojowe. Dorównywały im mieszkania trzypokojowe z metrażem od 55 do 65 metrów kwadratowych o funkcjonalnym układzie.

O wyborze mieszkania priorytetem pozostawała lokalizacja. Badanie oraz raport Otodom. „Szczęśliwy Dom. Badanie dobrostanu Polaków” pokazało, że rodacy, zwłaszcza poszukujący nowego miejsca zamieszkania, zwracali uwagę na otoczenie. Istotnym aspektem przy wyborze inwestycji była obecność miejsc takich jak kina, muzea, teatry, bliskość terenów zielonych i dostępność obiektów sportowych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: LI Development
#wiadomości #finanse #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: