Co ma wpływ na jakość mebla? Materiał i cięcie – cz. I

Podziel się:
Płyty drewnopochodne mają szerokie spektrum zastosowań aranżacyjnych. Mogą być komponentem różnych produktów do wnętrz, a w wersji laminowanej cieszą się niesłabnącą popularnością jako materiał do produkcji frontów i korpusów w różnych typach mebli: kuchennych, pokojowych, dziecięcych, młodzieżowych, a także biurowych itp. Aby meble prezentowały się estetycznie, niezwykle ważny jest wybór odpowiednich materiałów.

Fot. PfleidererFot. PfleidererFot. PfleidererFot. Pfleiderer
Płyty laminowane Pfleiderer są łatwe w obróbce – zastosowane na płycie meblowej powierzchnie dekoracyjne są nie tylko estetyczne, a dekory zgodne z obowiązującymi trendami, ale przede wszystkim trwałe. Na wysoką jakość płyt laminowanych Pfleiderer wpływają odpowiednio wyselekcjonowane wióry, używane do ich produkcji. Wierzchnia część płyty składa się z warstwy pylastej, a więc bardzo małych wiórów, a im głębiej środka płyty, tym wióry są większe i grubsze. Wszystko to wpływa na jakość powierzchni i lepszą obrabialność, dzięki którym płyty laminowane Pfleiderer doskonale sprawdzają się w nawet najbardziej wymagających i nietypowych projektach.

Meble wykonane z płyty laminowanej, powinny charakteryzować się najwyższą jakością wykonania. Liczy się nie tylko ich funkcjonalność, ale również estetyka wykonania. A tę z pewnością zapewni odpowiednia obróbka produktu. Wbrew pozorom cięcie płyty laminowanej nie jest prostym zadaniem, ponieważ powierzchnia płyty jest pokryta warstwą papieru nasączonego żywicą melaminową (powierzchnia laminowana), a zatem bardzo twarda. Przy budowie mebli z płyty laminowanej ważne jest również, aby zaopatrzyć się w odpowiednie, koniecznie ostre narzędzia i zastosować się do kilku ważnych zasad. Doradca techniczny w firmie Pfleiderer – Janusz Laskowski, który od lat zajmuje się produkcją mebli i szkoli w zakresie obróbki materiałów firmy, podpowie, jak ciąć płyty laminowane, aby były estetyczne, bez odprysków i poszarpanych brzegów.

Doradca techniczny w firmie Pfleiderer – Janusz Laskowski. Fot. PfleidererDoradca techniczny w firmie Pfleiderer – Janusz Laskowski. Fot. Pfleiderer

Dobra pilarka to podstawa

Do przycinania płyt laminowanych dobrze jest wykorzystać piłę panelową, która pozwala na precyzyjne docinanie i jest bardzo stabilna. - Najlepiej sprawdzają się tarcze z zębami trapezowo prostymi, o średnicy 350 mm, z ilością zębów 72 sztuki. Taki kształt zęba pozwoli nam uzyskać jednolitą i gładką powierzchnię cięcia, a co najważniejsze nie spowoduje wyszczerbień na krawędzi samej płyty – mówi Janusz Laskowski. W takiej pilarce powinien być również podcinak (tarcza o małej średnicy) odpowiednio ustawiony, aby nie było nierówności na krawędzi ciętej płyty.

Równie dobrze przy cięciu płyt laminowanych sprawdza się elektronarzędzie tj. zagłębiarka. Na płycie układamy listwę prowadzącą z dokładnie odmierzoną krawędzią, którą chcemy obciąć, mocujemy listwę do płyty, aby była stabilna, a następnie montujemy na niej zagłębiarkę. - Przy cięciu oprócz parametrów piły i tarczy pilarskiej bardzo ważne jest ustawienie samej tarczy. Tarcza powinna wystawać pod powierzchnie cięcia około 10% swojej wartości, np. jeśli mamy tarczę o średnicy 160 mm, to pod płytę powinna ona wystawać 16 mm. – podkreśla Janusz Laskowski. Stosowanie się do tych zasad pozwoli przeciąć płytę bez zbędnych uszkodzeń tj. wyszczerbienia.

Fot. PfleidererFot. Pfleiderer

Ostre, precyzyjne tarcze

Nieodłącznym elementem piły jest tarcza pilarska, i to właśnie wybór odpowiedniej tarczy ma największe znaczenie. Używając do cięcia zagłębiarki mamy do wyboru wiele różnych tarcz. Podstawową jest tarcza stalowa, a najważniejszym parametrem, jakim musimy się kierować przy jej wyborze, jest rodzaj uzębienia, ilość zębów oraz kąt natarcia. - Optymalnym rodzajem uzębienia jest rodzaj zębów trapezowo płaskich, a więc ułożonych naprzemiennie. Powinny być one dość gęste, np. przy tarczy o średnicy 160 mm ilość zębów 56 sztuk jest dobrym parametrem. Ważne, żeby ilość zębów była nie mniejsza niż 48 sztuk. Dla takiej średnicy tarczy kąt natarcia powinien wynosić minus sześć stopni. – mówi Janusz Laskowski. Oczywiście nie są to jedyne tarcze, jakich możemy użyć. Do wyboru mamy również tarcze z powłoką teflonową lub chromową, których zaletą jest to, że nie nagrzewają się podczas pracy. Powłoki te lepiej odprowadzają ciepło, a co za tym idzie pozwalają na dłuższe używanie. Ważnym aspektem jest również to, że do tego rodzaju tarcz nie przyklejają się żadne zanieczyszczenia, co ma pozytywny wpływ na ich żywotność. Starczają po prostu na dłużej. Kolejnym rodzajem tarcz, który możemy użyć podczas cięcia płyty są stalowe tarcze z zębami naprzemiennie fazowanymi. Wymagają one jednak częstszego ostrzenia niż wspomniane wcześniej tarcze z zębami trapezowo płaskimi.
REKLAMA:

Odpowiednia obróbka płyty laminowanej, jak również dobór właściwych narzędzi, pozwoli stworzyć estetyczny i trwały mebel. Duży wpływ na to ma również jakość samej płyty meblowej. W ofercie Pfleiderer znajdziemy wysokiej jakości płyty, które są nie tylko trwałe i łatwe w obróbce, ale również dostępne w szerokiej gamie modnych dekorów, dostępnych w kolekcji Mood Stories. To sprawdzony sposób na trwałe i piękne meble, którymi będziemy cieszyć się przez długie lata.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pfleiderer
#czytelnia #w meble #wnetrza #plyty #pfleiderer #Meble pokojowe #Meble kuchenne

Więcej tematów: