Tydzień Bezpieczeństwa Żywności. 7 wskazówek ekspertów marki Flowcrete dotyczących posadzek w zakładach spożywczych

Podziel się:
Co roku, 7 czerwca, obchodzony jest Światowy Dzień Bezpieczeństwa Żywności, ustanowiony w 2018 roku na podstawie rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, z inicjatywy Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO. Przy okazji tego święta warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób producenci artykułów spożywczych, m.in. poprzez dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia incydentów skażenia zagrażającego konsumentom oraz reputacji wytwórców.

Fot. FlowcreteFot. Flowcrete
W ramach Tygodnia Bezpieczeństwa Żywności, eksperci marki Flowcrete dzielą się wiedzą, w jaki sposób posadzki żywiczne mogą przyczynić się do utrzymania najwyższego poziomu higieny w zakładach wytwarzających żywność i napoje. Przedstawiamy 7 praktycznych wskazówek – po jednej na każdy dzień tygodnia.

• Piotr Jakóbczak, dyrektor sprzedaży, specjalista od posadzek w obiektach przemysłowych z ponad 25-letnim doświadczeniem w branży

„Dla naszej firmy, producenta i dostawcy posadzek żywicznych, zakłady spożywcze to jedna z największych grup odbiorców. Rozwiązaniem, które dobrze sprawdza się w tego typu inwestycjach, jest zastosowanie czystych mikrobiologicznie posadzek poliuretanowo-cementowych, z antybakteryjnym dodatkiem Polygiene®. Technologia ta wykorzystuje naturalne właściwości jonów srebra w zakresie hamowania procesów namnażania się mikroorganizmów, w efekcie ilość bakterii, grzybów i zarodków pleśni na powierzchni posadzki ulega redukcji nawet o 99,9%. To specjalistyczne rozwiązanie jest nie do zastąpienia. Stanowi bufor bezpieczeństwa w nagłych sytuacjach, gdy np. z jakiegoś powodu planowana dezynfekcja posadzek nie może się odbyć. A takich właściwości nie posiadają powierzchnie wykonane z innych materiałów, czy to ze stali nierdzewnej, czy też różnego rodzaju powłoki polimerowe.”

Fot. FlowcreteFot. FlowcreteFot. FlowcreteFot. Flowcrete
• Krzysztof Duda, menadżer ds. technicznych, doradza w kwestiach technicznych, związanych z aplikacją posadzek i proponuje rozwiązania szyte na miarę

„Posadzka w zakładzie produkcji spożywczej musi być przede wszystkim trwała, czyli odpowiednio dobrana do warunków użytkowania. W praktyce oznacza to brak spękań, ubytków i wykruszeń, czyli miejsc, które trudno domyć i w których mogłyby rozwijać się bakterie. Z tego powodu, przy projektowaniu posadzek warto korzystać ze wsparcia doradców technicznych, którzy, na bazie swojej wiedzy i doświadczenia, spośród szerokiej gamy dostępnych produktów zaproponują odpowiednią technologię, o wytrzymałości dobranej do przewidywanych obciążeń.”

• Yan Sevin, kierownik produktu, zajmuje się posadzkami w branży spożywczej w Europie Środkowej i Wschodniej od ponad 10 lat

„Aby posadzka żywiczna zapewniała najwyższy poziom higieny, powinna być odporna na uszkodzenia. Jednym z najbardziej degradujących czynników jest temperatura, zarówno dodatnia, jak i ujemna, oraz tzw. szok termiczny. Do tego zjawiska dochodzi w momencie jej dynamicznych zmian, na przykład w czasie mycia posadzki ciepłą wodą lub parą wodną pod ciśnieniem. Tworząc specyfikację materiałową należy wziąć pod uwagę stałe i okresowe działanie temperatury, przy czym warto pamiętać, że wytrzymałość posadzki w tym zakresie rośnie liniowo wraz ze zwiększaniem jej grubości.”
• Mirosław Rosiński, regionalny dyrektor sprzedaży, ekspert od posadzek w branży mięsnej i rybnej

Fot. FlowcreteFot. FlowcreteFot. FlowcreteFot. Flowcrete
„Bezspoinowa powierzchnia posadzek żywicznych sprzyja utrzymaniu czystości. Bezspoinowość oznacza brak fug, w których mogłyby gromadzić się zabrudzenia. Podziały powierzchni posadzek żywicznych są ograniczone do minimum, odwzorowuje się jedynie dylatacje przeciwskurczowe betonowego podłoża lub dylatacje konstrukcyjne budynku. Równie istotne są systemowe rozwiązania służące do zabezpieczenia newralgicznych miejsc, czyli odpowiednio wyprofilowane cokoły z masy żywicznej na styku podłogi i ściany oraz szczelne i elastyczne połączenia z elementami odwodnienia.”

• Małgorzata Zajkowska, architekt i menadżer ds. specyfikacji, doradza architektom, projektantom i inwestorom w kwestii doboru systemów posadzkowych

„W pomieszczeniach produkcji mokrej stosuje się posadzki żywiczne z zasypem piaskiem kwarcowym. Ich szorstka powierzchnia poprawia bezpieczeństwo pracowników, zmniejszając ryzyko poślizgnięcia i upadku. Jednocześnie chropowate wykończenie jest trudniejsze do czyszczenia niż gładkie i wymaga mycia maszynowego. Z tego powodu warto dostosowywać stopień antypoślizgu posadzki do sposobu użytkowania poszczególnych stref zakładu. Z kolei zróżnicowana kolorystyka żywic może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa żywności, m.in. poprzez czytelne wyznaczenie stref oraz komunikacji czystej i brudnej, tak, aby nie miały ze sobą styku i nie krzyżowały się.”

Fot. FlowcreteFot. FlowcreteFot. FlowcreteFot. Flowcrete
• Agnieszka Bąk, architekt i menadżer ds. PR, zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi ze stosowaniem posadzek żywicznych w „zielonych” budynkach

„Dla jakości artykułów spożywczych, które trafiają na nasz stół, znaczenie mają nie tylko same procesy produkcyjne, ale również materiały wykończeniowe stosowane w pomieszczeniach, gdzie przygotowuje się i przechowuje żywność. Warunki w otoczeniu wpływają na zdrowie i samopoczucie pracowników zakładu, a także na finalny produkt. Warto więc stosować w przemyśle spożywczym posadzki żywiczne o niskiej emisji lotnych związków organicznych, potwierdzonej w badaniach niezależnych laboratoriów, z certyfikatami takimi, jak Indoor Air Comfort® Gold – np. systemy posadzkowe z grupy Flowfresh.”
REKLAMA:

• Mikołaj Tokarski, menadżer kategorii posadzek żywicznych w Europie, bierze udział w tworzeniu nowych materiałów i technologii posadzkowych

„Jako lider rynku posadzek żywicznych w Europie stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami materiałowymi. Szczególnie w branży spożywczej zapotrzebowanie na innowacje posadzkowe wzrasta wraz z ciągłym postępem technologicznym samych procesów produkcji i przetwórstwa. W ostatnim czasie wprowadziliśmy do oferty systemy, których pełne użytkowanie można rozpocząć przed upływem 24 godzin od ułożenia. To pozwala inwestorom na wymianę lub naprawę zużytej posadzki, stwarzającej zagrożenie mikrobiologiczne, w znacznie krótszym czasie, przy ograniczeniu do minimum przestojów w produkcji i związanych z nimi strat.”
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Flowcrete
#stropy, posadzki #podloga #ściany #posadzka #z zywica #flowcrete #poradnik

Więcej tematów: