Jak kupić mieszkanie od dewelopera?

Podziel się:
O czym warto szczególnie pamiętać przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego? Przed podjęciem decyzji należy przede wszystkim sprawdzić zarówno dewelopera, jak i inwestycję. Następnie kluczowe momenty to podpisanie umowy deweloperskiej lub przedwstępnej, a wreszcie odbiór mieszkania i zawarcie umowy finalnej. Sprawdź, jak kupić mieszkanie od dewelopera krok po kroku.

Fot. DEVELIAFot. DEVELIA

Potrzeby i możliwości a selekcja ofert

Zakup mieszkania często wiąże się z wieloma kompromisami. Warto więc na początek dobrze oszacować dostępny budżet, uwzględniając szacunkowe wydatki związane z wykończeniem i urządzeniem nieruchomości. Następnie, możliwie precyzyjnie określić potrzeby i priorytety, w tym zwłaszcza te dotyczące liczby pomieszczeń i metrażu czy preferowanych lokalizacji.

Pozwoli to lepiej selekcjonować oferty i w miarę szybko stworzyć listę inwestycji, które warto wziąć pod uwagę. W dalszym kroku dobrze jest zdobyć dodatkowe informacje o każdej z nich, a także o deweloperach, którzy za nie odpowiadają. Dobrym rozwiązaniem jest również analiza ofert prezentowanych bezpośrednio na serwisach samych developerów, większość z nich posiada dość szczegółowe strony opisujące konkretne inwestycje i lokalizacje, przykładem takiej strony dla oferty nowych mieszkań na warszawskiej Woli jest: https://develia.pl/pl/mieszkania/warszawa/na-woli/

Kluczowe informacje, które warto pozyskać o danej interesującej nas inwestycji to zazwyczaj:
- obecna i planowana infrastruktura w okolicy (drogi, sklepy, różnego rodzaju usługi, zieleń itd.);
- czasy dojazdu do ważnych dla miejsc;
- najważniejsze informacje o deweloperze i jego wcześniejszych inwestycjach oraz opinie osób, które w nich mieszkają.

Jak kupić mieszkanie od dewelopera? Sprawdź wcześniej prospekt informacyjny inwestycji

W przypadku najbardziej obiecująco wyglądających inwestycji warto wybrać konkretny lokal, skontaktować się z deweloperem i dokładnie ocenić proponowane warunki. Należy też poprosić sprzedającego o prospekt informacyjny inwestycji, w którym znajdują się takie ważne informacje, jak:
- status prawny działki i plan zagospodarowanie przestrzennego sąsiednich działek;
- planowane inwestycje infrastrukturalne w promieniu 1 km;
- kto i jak finansuje inwestycję oraz który bank prowadzi rachunek powierniczy;
- jakie inwestycje zrealizował już deweloper i czy nie jest przeciwko niemu prowadzone postępowanie egzekucyjne.

Kluczowy moment, czyli ostateczne negocjacje i umowa z deweloperem

Warunki zaproponowane przez dewelopera niekiedy można negocjować. Z reguły nieco niższą cenę lub dodatkowe korzyści łatwiej uzyskać, jeśli inwestycja nie cieszy się jeszcze aż tak dużym powodzeniem, a kupujący ma pewne rozeznanie w aktualnych realiach rynkowych.

Gdy decyzja dotycząca zakupu konkretnego mieszkania i ceny już zapadła, pora podpisać umowę deweloperską lub umowę przedwstępną z deweloperem.

W obu przypadkach umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego i zobowiązywać strony do zawarcia w przyszłości finalnej umowy przenoszącej prawo własności lokalu na określonych zasadach. W szczególności umowa deweloperska lub przedwstępna powinna zawierać informacje o:
- lokalu (m.in. metraż, ulokowanie, standard);
- cenie oraz harmonogramie płatności;
- terminach odbioru i przekazania lokalu.
REKLAMA:

Ostatni etap – odbiór mieszkania i umowa finalna

Gdy budowa jest już zakończona, a deweloper ma pozwolenie na użytkowanie lokali, powinien umówić się na odbiór techniczny mieszkania. Warto, żeby na takim spotkaniu kupującego wspierał fachowiec.

Będzie on w stanie szybko i sprawnie ocenić, czy lokal został wykończony w odpowiednim standardzie i odpowiada projektowi. Sprawdzi też, czy wykonanie mieszkania – nie tylko ścian i podłóg, ale też drzwi oraz okien czy instalacji – nie ma wad, które powinny zostać usunięte przez dewelopera.

Zwykle dopiero po odbiorze technicznym mieszkania podpisywana jest umowa finalna z deweloperem, która przenosi własność lokalu na kupującego. Kluczowe zapisy umowy finalnej powinny być przy tym zgodne z ustaleniami, które zostały wcześniej zawarte w umowie deweloperskiej lub umowie przedwstępnej z deweloperem.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #prawo #nieruchomości

Więcej tematów: