Rodzaje szuflad kuchennych — co warto wiedzieć?

Podziel się:
Jeszcze do niedawna zabudowa kuchenna kojarzyła się przede wszystkim z szafkami i niewielkimi szufladami, które nie umożliwiały maksymalnego wykorzystania potencjału tak zagospodarowywanej przestrzeni. Obecnie istnieją nowoczesne rozwiązania technologiczne z preznaczeniem do praktycznie każdego rodzaju wyposażenia kuchennego. Jakie rodzaje systemów szuflad warto uwzględnić w projekcie kuchni?

Fot. freepik.comFot. freepik.com

Podział szuflad kuchennych ze względu na ich przeznaczenie

Jednym z głównych kryterium, którym kierują się osoby będące na etapie planowania swojej kuchni, jest przeznaczenie szuflad. Od tego czynnika zależeć będzie bowiem ich wielkość, udźwig, rodzaj materiału, z którego są wyprodukowane i system prowadnic.

Szuflady na garnki i duże naczynia

Komfort gotowania zależy od wysokiej jakości garnków i naczyń, które powinny cechować się solidnym wykonaniem i masywnością. To jednak sprawia, że nie można przechowywać ich w klasycznych szufladach, w których się nie mieszczą. Systemy szufladowe do dużych i ciężkich przedmiotów powinny umożliwiać komfortowy wgląd do całej zawartości, nie sprawiać problemów przy jej wyjmowaniu i zachowaniu porządku.
REKLAMA:

Szuflady na sztućce i przyprawy

To rozwiązanie zazwyczaj jest wyposażone we wkład, który ułatwia sortowanie zawartości składającej się z drobnych, ale licznych podręcznych przedmiotów użytkowych. Ze względu na swoją budowę, ułatwiają sortowanie przypraw i zapanowanie nad chaosem.

Szuflady do segregacji odpadów

Ciekawym rodzajem szuflad są również te, do których montuje się prowadnice i dopasowuje kosze ułatwiające segregowanie śmieci. Przy wysuwaniu odpadów ma się zatem łatwy dostęp do pojemników. Należy pamiętać, że lekkie śmieci, jak papier nie wymagają mocnych prowadnic, jednak w przypadku szklanych butelek lepiej zaopatrzyć szufladę w mocniejsze i solidniejsze rozwiązania.

Podział szuflad kuchennych pod kątem systemów wysuwu

Nie tylko wielkość i przeznaczenie determinuje charakter szuflady. Kolejnym aspektem są prowadnice, które mogą zwiększyć pojemność użytkową mebli oraz poprawić ich funkcjonalność.

Należy wymienić:
- szuflady wyposażone w prowadnice rolkowe (montuje się je po bokach szuflad),
- modele z prowadnicami listwowymi (jedne z najtańszych i najekonomiczniejszych rozwiązań, które coraz częściej wypierane są przez prowadnice rolkowe i kulkowe),
- szuflady z cichym domykiem (opcja cichego, samoczynnego domykania się szuflady ze specjalnym systemem amortyzacji, który wyhamowuje skrzynię, dzięki czemu eliminuje się charakterystyczny trzask i uszkodzenia mebli).
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #w kuchnia #meble #wnetrza #Kuchnia i jadalnia - wystrój

Więcej tematów: