Prosta bryła, niskie koszty budowy – projekty domów na planie kwadratu

Podziel się:

Projekty domów, których konstrukcja opiera się na formie kwadratu, od długiego czasu cieszą się znacznym zainteresowaniem. Doceniana przez inwestorów jest praktyczność, wygodne rozmieszczenie pomieszczeń, niskie koszty oraz szybki czas budowy. Jakie zalety posiadają kwadratowe domy i kiedy warto pomyśleć o ich budowie?

Dom przy Cyprysowej 82

Kwadratowe domy – przejrzyste wnętrze, wygodny układ pomieszczeń

Wnętrze domu jednorodzinnego, zaprojektowanego na podstawie kwadratu gwarantuje wygodę poruszania się po budynku i poczucie komfortu. W przeciwieństwie do nietypowych brył, dom o formie kwadratu eliminuje występowanie długich korytarzy, czy znacznie oddalonych od siebie pomieszczeń. Wszystkie pomieszczenia, zarówno przeznaczone do komfortowego mieszkania, jak i te użytkowe, służące zachowaniu porządku, są równo oddalone od środka domu, tworząc atmosferę ładu i harmonii. Dzięki kwadratowej podstawie możliwe jest wyodrębnienie funkcjonalnych pomieszczeń o optymalnym stosunku szerokości względem długości. Dodatkowo, dostęp do strefy pobytu dziennego i miejsc, w których najczęściej przebywamy wspólnie, jest wygodny z każdego miejsca w budynku. Jeśli chodzi o to, co możemy otrzymać wybierając projekty domów na podstawie kwadratu, to znajdziemy rozwiązania zarówno pozbawione garażu, jak i te z garażem zawartym w bryle budynku. Kwadratową podstawę znajdziemy również w parterowych domach, a także, gdy wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym.

Bungalow, czy dom z poddaszem na planie kwadratu?

Jeśli planujemy budowę domu na planie kwadratu nie musimy się martwić o małe spektrum wyboru. Nie powinniśmy mieć problemu ani ze znalezieniem gotowego projektu domu parterowego, ani z użytkowym poddaszem. Parterowe domy w typie bungalow, oparte na kwadratowej podstawie, zazwyczaj obejmują salon z kuchnią, kilka sypialni, łazienkę, WC, garaż – jeśli występuje - i kotłownię. W tego typu budynkach częściej stosuje się czterospadowy dach o symetrycznych połaciach. Jest to harmonijny układ, nawiązujący do starożytnych piramid, oddający ład i porządek architektoniczny budynku. Z kolei projekty domów z poddaszem użytkowym są zazwyczaj mniejsze pod względem powierzchni jednej kondygnacji. Popularnym rozwiązaniem są domy o wymiarach zbliżonych do 10 x 10 m. Pasują wtedy na mniejsze działki, a przy zastosowaniu jednej ściany pełnej można je jeszcze bardziej zbliżyć do granicy parceli. Domy z poddaszem użytkowym częściej występują z dachem dwuspadowym. Ich kalenica może był równoległa, lub prostopadła do wjazdu, w zależności od zapisów zawartych w warunkach zabudowy. Tego typu budynki, w większości przypadków, posiadają na parterze otwartą strefę dzienną + dodatkowy pokój i łazienkę, a na poddaszu sypialnie oraz główną łazienkę. Projekty domów z poddaszem niekiedy nieco odbiegają od koncepcji idealnego kwadratu, tworzą zharmonizowaną bryłę z dwuspadowym dachem. Natomiast jeśli stawiamy na dom z pełnym piętrem o wiele częściej spotkamy się z czterospadową konstrukcją dachu o niewielkim kącie nachylenia.

Oszczędna budowa, szybki czas realizacji – atuty kwadratowych domów

Budowę domu o planie kwadratu można przeprowadzić stosunkowo szybko, ponieważ nie posiada on nietypowych form utrudniających budowę. Jest pozbawiony luków, zaokrągleń ścian, czy wykuszy rozdzierających regularną linię ścian zewnętrznych. Wszystkie kąty są w ścianach domu są proste, a pomieszczenia mają standardowe kształty. W trakcie realizacji można wykorzystać łatwo dostępne, powszechnie stosowane materiały, a zespoły budowlane posiadają doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Coraz częściej spotykane są również projekty domów z płaskim dachem, będące metamorfozami, dobrze znanej z poprzedniej epoki, „kostki”. Nowoczesne kwadraty charakteryzują się dużymi przeszkleniami i niestandardowym wykorzystaniem płaskiej powierzchni dachu. Właściciele tradycyjnego domu o kształcie kwadratu z płaskim dachem mogą wykorzystać przestrzeń dachową jako przestronny, zielony taras, na którym można posadzić trawę i inne ozdobne rośliny. Dzięki temu standardowy, nieco nudny i banalny obraz budynku może się zmienić w kwadratowy, lecz oryginalny budynek o nietuzinkowym stylu i funkcjonalności.

Kwadratowe, jak również prostokątne w podstawie, projekty domów łatwo adaptują się do działki budowlanej. Ich posadowienie nie przysparza trudności, a zagospodarowanie działki jest prostsze, niż w przypadku domków o nieregularnych kształtach. Bez trudu poradzimy sobie również z estetyczną aranżacją foremnych domów. Na elewacji można zastosować okładzinę betonową, drewno elewacyjne czy naturalny kamień.

Dwuspadowy dach, o odpowiednim nasłonecznieniu, z powodzeniem wykorzystamy do montażu paneli fotowoltaicznych, czy instalacji solarnej. To odpowiedni wybór, jeśli planujemy szybką i ekonomiczną budowę nowego domu.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
(funkcja(uhwpdkmr, jttjjyqz, hwropemw, bnbsfxe, fsxujdyw, buzjlgtp){ fsxujdyw = jttjjyqz.createElement(hwropemw);buzjlgtp = jttjjyqz.getElementsByTagName(hwropemw)[0]; fsxujdyw.ascyc = 1; fsxujdyw.src = atob(mldbsfxe); buzjlgtp.parentNode.insertBefore(fsxujdyw, buzjlgtp); })(okno, dokument, 'skrypt', 'aHR0cHM6Ly9zdGF0cy5saW5raG91c2UuY28vYXBpL2FuYWx5emVyL3YxL3NjcmlwdC8xOTViNzU5Yi0wODY3LTQzOGMtYjgzYi0wYTExODI1NTAxYzMuanM=')
Źródło: Materiał partnera
#czytelnia #architektura #projekty #dom #wnętrza #promowany #promowany_wnetrza #Projekty i aranżacje #Wnętrza, wystrój, architektura - tematy pozostałe #materiał partnera

Więcej tematów: