Stowarzyszenie Instytut Budownictwa Ochronnego wraz z kluczowymi partnerami - Milbud Sp. z o.o., Aegis Sp. z.o. oraz Ośrodkiem Projektowym Budownictwa Specjalnego Sp. z o.o. – zaprezentują na wspólnym stoisku podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA 2025 w Poznaniu technologie i rozwiązania w zakresie budownictwa ochronnego, infrastruktury krytycznej oraz systemów zabezpieczeń, odpowiadające na aktualne wyzwania związane z ochroną ludności i obronnością państwa.
W obliczu eskalacji konfliktów międzynarodowych oraz rosnącego zagrożenia ze strony działań wojennych i terrorystycznych, znaczenie infrastruktury ochronnej stało się kluczowym elementem strategii obronnych i cywilnych. Doświadczenia ostatnich lat, w tym wojna w Ukrainie, pokazały, jak istotne jest zapewnienie odpowiednich schronów dla ludności cywilnej oraz ochrona kluczowej infrastruktury państwa przed zagrożeniami konwencjonalnymi i hybrydowymi. Stowarzyszenie Instytut Budownictwa Ochronnego (SIBO), jako organizacja NGO’s kładzie szczególny nacisk na edukację, promowanie i wspieranie rozwoju zaawansowanych budownictwa ochronnego, umożliwiających skuteczną ochronę i minimalizowanie ryzyka w sytuacjach kryzysowych.
Oferta SIBO oraz partnerów obecnych na wspólnym stoisku w Poznaniu w dniach 11-14 lutego b.r., skierowana jest zarówno do administracji rządowej, samorządowej, jak i sektora prywatnego. Instytut aktywnie wspiera budowę i modernizację obiektów ochronnych zgodnych z aktualnymi przepisami. Adresatami oferty są także Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, do których kierowane są prezentowane na targach nowoczesne zabezpieczenia infrastruktury ochronnej dla obiektów strategicznych.
„Misją SIBO jest promowanie nowoczesnych, zgodnych ze współczesną wiedzą techniczną rozwiązań z zakresu budownictwa ochronnego, a targi BUDMA to doskonała okazja do zaprezentowania współczesnych rozwiązań projektowych oraz nawiązania kluczowych partnerstw z biznesem, w tym deweloperami, instytucjami publicznymi i sektorem prywatnym” - informuje mgr inż. Franciszek Wołoch, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Instytut Budownictwa Ochronnego.
Oferta Instytutu kierowana jest również do deweloperów i inwestorów poszukujących rozwiązań zwiększających wartość i bezpieczeństwo realizowanych inwestycji. Istotnym adresatem prezentowanych technologii są również organy zarządzania kryzysowego, dla których nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne stanowią kluczowy element zapewnienia ciągłości działania w sytuacjach nadzwyczajnych. Eksperci - przedstawiciele firm partnerskich obecni na stoisku Stowarzyszenia, omówią i zaprezentują uczestnikom wydarzenia rozwiązania dotyczące budowy i wyposażenia obiektów zbiorowej ochrony ludności, obejmujące takie obszary jak miejsca doraźnego schronienia, ukrycia oraz schrony, dostosowane do realnych zagrożeń, modułowe systemy schronowe - rozwiązania szybkie w implementacji i zapewniające maksymalny poziom ochrony, systemy zabezpieczeń - specjalistyczne drzwi i bramy ochronne, automatyczne zawory przeciwwybuchowe nowej generacji dedykowane ochronie infrastruktury krytycznej, aż po urządzenia filtrowentylacyjne zapewniające ochronę przed skażeniami.
„Wyzwania jakie stawia przed nami spektrum współczesnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, jest okazją do rozwoju zdolności w obszarze ochrony ludności i obrony cywilnej. Wspólnym celem MILBUD i SIBO jest pokazanie, że modernizacja istniejących Obiektów Zbiorowej Ochrony Ludności (miejsc doraźnego schronienia, ukryć i schronów) to świetna inwestycja w bezpieczeństwo z gwarancją wysokiego zwrotu. Gmina z nowoczesną infrastrukturą ochronną jest atrakcyjnym partnerem dla nowych inwestorów i przedsiębiorców. Tegoroczna BUDMA będzie doskonałą okazją do rozmowy o potrzebach, możliwościach i oczekiwaniach samorządowców, przedsiębiorców i organizacji lokalnych” - podsumowuje Marcin Rudnicki, prezes zarządu MILBUD Sp. z o.o.
W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie budownictwem ochronnym, SIBO opracowuje standardy techniczne dla budownictwa ochronnego. Założenia do jednego z nich, dotyczących Miejsc Doraźnego Schronienia zostaną zaprezentowane przez ekspertów Stowarzyszenia podczas IV. Konferencji Naukowo-Technicznej „Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych” stanowiącą imprezę towarzyszącą targom, organizowaną przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa.
„Warto podkreślić, że problem związany z zasadami projektowania Miejsc Doraźnego Schronienia jest palący i wymaga podjęcia pilnych kroków legislacyjnych. Obowiązek realizacji MDS-ów będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2026 r. i będzie obowiązywał praktycznie większość nowo wznoszonych obiektów kubaturowych. Chcąc aktywnie uczestniczyć w procesie legislacyjnym przygotowaliśmy jako Stowarzyszenie szereg propozycji, tak aby MDS-y stanowiły realną ochronę dla ludności cywilnej przy jednoczesnym ograniczeniu dodatkowych kosztów i wykorzystaniu technologii i rozwiązań dostępnych w budownictwie powszechnym. Uważamy, że nasza propozycja może być interesująca zarówno dla ustawodawcy, jak i jednostek samorządu terytorialnego” - dodaje Franciszek Wołoch.
Udział SIBO oraz partnerów stowarzyszenia w targach BUDMA 2025 to nie tylko prezentacja innowacyjnych rozwiązań, ale także doskonała okazja do nawiązania strategicznych partnerstw i wymiany doświadczeń pomiędzy sektorem publicznym a prywatnym. Eksperci Stowarzyszenia chętnie przedstawią szczegóły oferty oraz dostosują rozwiązania do indywidualnych potrzeb klientów i inwestorów.