Wybór odpowiedniej kostki brukowej na nawierzchnię wokół domu to decyzja, która ma duże znaczenie zarówno dla estetyki, jak i funkcjonalności przestrzeni zewnętrznej. Na rynku dostępne są różne rodzaje kostki brukowej, różniące się grubością, kształtami, kolorami i fakturami.
Są małe i duże, prostokątne i o nieregularnym kształcie, w różnych grubościach, kolorach i fakturach. Kostka betonowa jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w aranżacji przestrzeni zewnętrznych, ponieważ jest trwała, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki atmosferyczne i znajduje zastosowanie w różnych aranżacjach. Nadaje się zarówno na alejki, chodniki, podjazdy, jak i tarasy. Gdy dobieramy elementy betonowe, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. To niezwykle ważne z punktu widzenia trwałości nawierzchni w kontekście jej przyszłego przeznaczenia. Bardzo ważny jest też design elementów, które powinny być dobrane do stylu aranżacji. Tu będzie liczyć się kolor, faktura, wielkość i kształt elementów. O ile estetyka to kwestia gustu, o tyle dobór kostek i płyt pod względem parametrów technicznych nie pozostawia praktycznie żadnej dowolności.
Grubość – warunek trwałości nawierzchni
Przed zakupem kostek i płyt do projektu, trzeba zwrócić uwagę na ich grubość. Właśnie ten parametr jest kluczowy przy wyborze elementów na nawierzchnię. Zwykle waha się ona w przedziale od 4 do 12 cm. Ogólna zasada jest prosta: im grubszy element, tym szersze jego zastosowanie, bo większa wytrzymałość. Dlatego płyty takie jak Polbruk Magna o grubości 8 i 10 cm świetnie sprawdzą się zarówno na podjeździe, jak i na tarasie. Po kostkach o grubości 6 cm często mogą przemieszczać się auta osobowe oraz ludzie. Cieńsze płyty są z kolei dedykowane tylko do ruchu pieszego. Przykładem jest płyta Polbruk Lamell o grubości zaledwie 4,5 cm. To typowa płyta tarasowa o dość dużym rozmiarze 60x40 cm. Aby mieć pewność, że kostka lub płyty spełnią swoją funkcję bez zastrzeżeń, przed zakupem należy sprawdzić ich przeznaczenie w deklaracjach właściwości użytkowych dołączonych do każdego produktu. Jest to ważne, tym bardziej, że producent czasami dopuszcza wykorzystanie płyt i kostek w dany sposób pod warunkiem zachowania odpowiedniej podbudowy i określonego sposobu ułożenia. Grubość płyt jest niezaprzeczalnie najważniejszym parametrem, ale warto też przyjrzeć się wielkości, fakturze oraz kształtowi.
Duże czy małe, czyli o harmonii funkcji i formy
Rozmiar elementów ma istotne znaczenie, ponieważ duże i wielkoformatowe płyty są często wykorzystywane w przestrzeniach, gdzie celem jest minimalizacja liczby spoin. Dzięki temu nawierzchnie są „cichsze”, gdy przejeżdżają po nich samochody lub w przypadku przemieszczania się po nich pieszego z wózkiem albo walizką na kółkach. Duże płyty są również łatwiejsze w czyszczeniu, stąd często spotykamy je na tarasach. Z kolei z mniejszych kostek, takich jak np. Polbruk Commix czy nieregularnych jak Petra łatwiej jest układać łuki i kręte ścieżki. W przypadku dużych elementów jest to niemożliwe bez docinania. Małe kostki, ale o zróżnicowanej wielkości są także idealne do budowy mozaiki. Rozmiar odgrywa istotną rolę nie tylko z perspektywy funkcjonalności, ale też estetyki oraz stylu aranżacji. Duże płyty, takie jak Magna (100x75 i 75x50 cm), Lamell (60x40 cm), Bosso i średnie jak Triada (20x30, 20x40, 20x50 cm) są bardzo popularne w nowoczesnych kompozycjach. Mniejsze z kolei, jak np. Commix (10x10, 10x20, 20x20 i 20x30 cm) i Toledo są częściej wybierane w aranżacjach klasycznych, w stylu śródziemnomorskim czy nawet rustykalnym. W dwóch ostatnich stylach doskonale sprawdzą się też elementy o nieregularnym, iście „skalnym” kształcie krawędzi. Przykładem jest Petra, czyli płyta przypominająca spękaną pustynię albo skalistą ścieżkę. Kształt jest również znaczący w przypadku płyty Dynamik. Kojarzy się ze spłaszczoną falą i dzięki temu płyta ta może być wykorzystana w dwojaki sposób – można z niej zbudować pełną, ale także ażurową nawierzchnię. Jest tak zaprojektowana, że podczas jej układania tworzą się puste przestrzenie w kształcie „łezki”. Powstałe otwory zazwyczaj wypełnia się grysem lub obsiewa trawą, co pozwala na naturalne odprowadzanie wody do gruntu. Jest to rozwiązanie praktyczne i ekologiczne.
Faktury kostek. Na styku funkcjonalności i designu.
Oprócz wielkości elementów warto również zwrócić uwagę na fakturę kostek. To kolejny parametr wpływający bezpośrednio na funkcjonalność - gładkie są bardziej „śliskie”, natomiast te o fakturze płukanej (chropowatej w dotyku) cechuje lepsza przyczepność, dlatego warto rozważyć ich użycie w miejscach, gdzie jesteśmy szczególnie narażeni na upadek, np. na schodach.
Kolor jest ważny!
Kostka brukowa powinna komponować się z architekturą domu oraz otoczeniem. Kolor ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia stylu aranżacji. Najbardziej uniwersalne są szarości – idealne do kompozycji w stylu nowoczesnym, skandynawskim, japońskim, klasycznym, ale też dopuszczalne w innych. Ten kolor emanuje spokojem i stonowanym charakterem – tak pożądanym we współczesnej architekturze. Szarości to wachlarz różnych odcieni. Wśród nich są jasne i ciemne monokolory oraz melanże. W przypadku płyty tarasowej Lamell są to grafitowy i szary oraz niejednorodne – nerino (miks bieli, szarego i czerni) oraz bianka czy ritmo. Z kolei wcześniej wspomniana płyta Dynamik występuje w trzech odcieniach: szarym, grafitowym i nerino. W przypadku kostki Triada również dostępne są powyższe kolory, aczkolwiek w gamie szarości znajdziemy również taupe (mokka-stalowo-biały) oraz onyx (biało-szaro-pomarańczowy). Warto też zwrócić uwagę na wersje dostępne w fakturze płukanej. Ardo (ciemnoszary) i Inez (jasnoszary), bo o nich mowa, to ciekawa propozycja dla tych, którzy cenią sobie nieco bardziej chropowatą w dotyku nawierzchnię. Kolejną grupą kolorów, które dość często spotyka się we współczesnych aranżacjach, są beże. Są one idealne do kompozycji klasycznych i nowoczesnych, a często można je spotkać również w projektach inspirowanych architekturą śródziemnomorską. Do najpopularniejszych odcieni należą latte (czyli kolor kawy z mlekiem) i ivory, czyli mieszanka bieli i beżu. W tych kolorach występuje kostka Commix oraz płyta Lamell. Ciekawą propozycją dla aranżacji rustykalnych i w stylu śródziemnomorskim mogą być również brązy. Najczęściej jest to klasyczny kolor brązowy lub jego bardziej intensywne odcienie – cortado czy hawaii. Do wyboru są też płyty takie jak Petra, które są wprost idealne do projektów w stylu śródziemnomorskim albo rustykalnym, ale poza gorącymi odcieniami jak sahara, występują też w bardziej stonowanych kolorach tj. alpen czy onyx. Przy budowie nawierzchni nie ma konieczności ograniczania się do jednego koloru. Trzeba jednak pamiętać, że mniej znaczy więcej - dlatego rekomenduje się łączenie kolorów znajdujących się blisko siebie na palecie barw, chyba że celem jest wyraźne zdefiniowanie granicy w przestrzeni lub oznaczenie obszaru niebezpiecznego.
Jak dokonać najlepszego wyboru?
⦁ Określ potrzeby: Zastanów się, do jakich celów będzie służyć kostka brukowa. Inne wymagania będą miały podjazdy, a inne tarasy czy alejki ogrodowe.
⦁ Analizuj właściwości: Sprawdź, jakie właściwości ma dany rodzaj kostki brukowej i czy spełnia Twoje oczekiwania dotyczące wytrzymałości, odporności na warunki atmosferyczne i estetyki.
⦁ Zwróć uwagę na wygląd: Wybierz kostkę, która harmonijnie komponuje się z otoczeniem domu. Możesz tworzyć ciekawe wzory i kompozycje, które podkreślą charakter przestrzeni.
⦁ Konsultuj się z ekspertami: Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z projektantem krajobrazu lub brukarzem. Profesjonalna porada pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru.
Wybór odpowiedniej kostki brukowej to kluczowy element aranżacji przestrzeni wokół domu. Warto poświęcić czas na analizę dostępnych materiałów, ich właściwości i zastosowań, aby dokonać najlepszego wyboru. Dobrze dobrana kostka brukowa nie tylko podkreśli estetykę otoczenia, ale również zapewni funkcjonalność i trwałość na wiele lat.