newsletter reklama projekty domów forum
wtorek 28 czerwca 2022
20.08.2020r...

Technologia XGT: nowy standard mocy, wydajności i trwałości elektronarzędzi bezprzewodowych

Makita wprowadziła do swojej oferty akumulatorowe elektronarzędzia z linii XGT 40Vmax charakteryzujące najwyższym poziomem mocy i trwałości. Zastosowano w nich najnowszą technologię zasilania Li-Ion oraz cyfrową elektronikę sterującą zapewniającą komunikację między akumulatorem a ładowarką i zasilaną nim maszyną. Aby sprawdzić, co potrafią nowe elektronarzędzia Makita z linii XGT 40Vmax, do testów najpierw wybraliśmy wiertarko wkrętarkę udarową HP001G.

Fot. Makita
Fot. Makita

Technologia XGT

Elektronarzędzia Makity z linii XGT 40Vmax, w tym testowana wiertarko-wkrętarka udarowa HP001G, zostały zaprojektowane do wykonywania bardzo trudnych zadań w budownictwie, przemyśle i rzemiośle. Japoński producent opracował specjalnie dla nich technologię XGT, która łączy innowacyjną konstrukcję elektronarzędzi i akumulatorów o wysokiej mocy z najwyższą solidnością wykonania oraz wytrzymałością na ekstremalne obciążenia. Podstawowym składnikami technologii XGT są (1) programowalna cyfrowa elektronika sterująca, (2) najnowszej generacji akumulatory Li-Ion i (3) maszyny, w których zastosowano wysokosprawne silniki bezszczotkowe oraz zoptymalizowane rozwiązania mechaniczne, jak również wytrzymałe i szczelne obudowy z aluminium oraz wysokiej jakości tworzyw sztucznych.

Fot. Makita
Fot. Makita
Fot. Makita
Fot. Makita

Analizę technologii XGT rozpoczniemy od akumulatorów, gdyż to one odpowiadają za wysoką jej wydajność i produktywność. Ich obudowy kryją najnowszej generacji ogniwa Li-Ion. Dzięki nim baterie XGT generują maksymalne napięcie zasilania wynoszące 40 V (napięcie średnie – 36 V) i mają przy tym niewielkie rozmiary. Praktycznie bateria XGT 40 Vmax/4.0 Ah nie różni się pod tym względem od akumulatorów Li-Ion 18 V/4.0 lub 5.0 Ah. Jak łatwo zauważyć, generowane napięcie zasilania w akumulatorach XGT jest 2-krotnie podwyższone wobec najczęściej stosowanego standardu 18 V. Co więcej, akumulatory XGT zostały wyposażone w obudowy odporne na uszkodzenia mechaniczne, pył i wodę, mające wzmocnione uchwyty ogniw Li-Ion i specjalne przestrzenie amortyzujące wstrząsy. Aby użytkownicy mogli na bieżąco monitorować ilość dostępnej energii, baterie te mają 4 diodowe wskaźniki stanu naładowania.

Fot. Makita
Fot. Makita

Akumulatory XGT przygotowano do bardzo trudnych zadań gdy z muszą one bowiem maszynom nie tylko dostarczać bardzo dużych ilości energii, ale także przy tym być odporne na ekstremalne warunki pracy: drgania, kurz, pył i wodę. Makita oferuje dwa systemowe akumulatory Li-Ion przeznaczone do zasilania elektronarzędzi z linii XGT 40Vmax: 2,5 amperogodzinny BL4025 i 4-amperogodzinny BL4040. Do napełniania ich energią służy szybka ładowarka DC40RA. Ładuje ona akumulator BL4025 w 28 min, zaś BL4040 – w 45 min. Ładowarki systemu XGT mogą również służyć do ładowania akumulatorów 18V LXT przy zastosowaniu adaptera ADP10, zapewniając jednocześnie jeszcze szybsze ładowanie tej popularnej serii.

Fot. Makita
Fot. Makita

Japoński producent poinformował, że elektronika zastosowana w linii XGT 40Vmax umożliwia adaptację przyszłych rozwiązań, co oznacza, że tworzony przez nią system elektronarzędziowy jest rozwojowy i otwarty na innowacje. Obecnie w skład linii XGT 40Vmax wchodzą: wkrętarka udarowa TD001G, wiertarko-wkrętarki DF001G i HP001G (udarowa), klucz udarowy TW001G, szlifierka kątowa GA005G, młotowiertarki HR002G i HR004G, pilarki tarczowe HS003G i HS004G oraz piły szablaste HS003G i HS004G. Linia ta ma być jednak bardzo intensywnie rozwijana i w najbliższych miesiącach będą pojawiać się kolejne elektronarzędzia rozbudowujące system między innymi również o maszyny do prac ogrodowych.

Więcej informacji na temat technologii oraz maszyn XGT na stronie www.makita.pl oraz Facebook MakitaPolska


--
REKLAMA:
--

źródło: Makita
autor: Sławomir Pinkas dla Makita Sp. z.o.

Najnowsze wieści z branży
Wideo
d