Wpust piwniczny – na co zwrócić uwagę

Podziel się:
Zabezpieczenie piwnicy przed zalaniem odgrywa coraz większą rolę. Przyczyną są nasilające się pod względem częstotliwości i intensywności burze oraz nawałnice. W tej sytuacji wzrasta również ryzyko wystąpienia przepływu zwrotnego. Skutecznym rozwiązaniem problemów z odprowadzaniem wody z piwnicy będzie wpust piwniczny.

Fot. KESSELFot. KESSEL

Przyczyny silnych opadów

Z każdym rokiem efekty zmian klimatu przybierają na sile. Coraz rzadsze są okresy umiarkowane, z niewielkimi, ale regularnymi opadami. W Polsce pada rzadziej, co przyczynia się do suszy oraz spadającego poziomu wód gruntowych.

Susza nie jest jedynym problemem, z którym musimy się mierzyć. Kolejną skrajnością są deszcze nawalne i rosnące występowanie lokalnych zalań i podtopień. Z powodu globalnego ocieplenia w Polsce zwiększyła się częstotliwość i intensywność burz oraz opadów nawalnych. Z roku na rok widać coraz więcej przypadków gwałtownych opadów w całym kraju.

Nawałnice są problematyczne z wielu względów. W krótkim przedziale czasowym spaść może tygodniowa, a nawet miesięczna ilość deszczu, co prowadzi do przeciążenia systemów kanalizacyjnych. Skutkuje to gwałtownymi wezbraniami i szybkimi powodziami. Nawałnice są zagrożeniem nie tylko dla domostw położonych na obszarach wiejskich, ale również i miejskich, coraz bardziej zabetonowanych. Przeciążona ogólnospławna kanalizacja może wpłynąć na wystąpienie przepływu zwrotnego, co prowadzi do zalania piwnic i innych pomieszczeń położonych poniżej poziomu gruntu.
REKLAMA:

Właściwe zabezpieczenie piwnicy

Właściciele domów jednorodzinnych bardzo często zwiększają dostępną powierzchnię użytkową poprzez budowę podpiwniczenia. Uzyskują w ten sposób dodatkową przestrzeń do magazynowania rzeczy. Ale coraz częściej we współczesnych piwnicach znajdziemy nie tylko kotłownie i pralnie, ale również salony spa, pokoje gier czy domowe siłownie.

Ponieważ piwnice w dolnej części znajdują się poniżej poziomu gruntu, najprawdopodobniej znajdują się również poniżej poziomu zalewania. Ze względu na położenie istnieje także poważne ryzyko, że pochodząca z opadów deszczu woda będzie spływać w ich stronę. Aby skutecznie zabezpieczyć piwnicę przed działaniem wody, konieczna jest nie tylko właściwa hydroizolacja budynku, ale również skuteczne narzędzie do odprowadzania wody.

Kolejnym problemem, z którym muszą się zmierzyć właściciele podpiwniczonych domów, jest przepływ zwrotny. Ponieważ nawalne deszcze niejednokrotnie prowadzą do przeciążenia kanalizacji, co powoduje wystąpienie cofki. Pod tym pojęciem kryje się przepływ zwrotny ścieków z kanalizacji do budynku, którego przyczyną jest spiętrzenie wody w kanalizacji ogólnospławnej. Może on skutkować nie tylko zalaniem piwnicy, ale również zniszczeniem sprzętów i kosztownym remontem.

Łazienka zalana w wyniku przepływu zwrotnego. Fot. KESSELŁazienka zalana w wyniku przepływu zwrotnego. Fot. KESSEL

Wpust piwniczny – do czego służy

Wpusty piwniczne to skuteczne odwodnienia, działające w sytuacji pojawienia się wody na podłodze piwnicy. Świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach technicznych takich jak kotłownia czy pralnia (a więc tam, gdzie może wystąpić pęknięcie rury), ale są również niezastąpione w usuwaniu wody ze stref spa czy łazienek znajdujących się w podpiwniczeniu.

Aby skutecznie odprowadzać wodę z domowych powierzchni, niezbędna jest instalacja wpustu, zwłaszcza w pomieszczeniach narażonych na zalanie. Dostępne współcześnie na rynku wpusty piwniczne nie tylko usuwają wodę, ale posiadają również dodatkowe funkcje takie jak zabezpieczenie przeciwzalewowe.

Wpust piwniczny Universale Plus w zabudowie podłogowej. Fot. KESSELWpust piwniczny Universale Plus w zabudowie podłogowej. Fot. KESSEL
Niezwykle innowacyjnym wpustem wyposażonym w zabezpieczenie przeciwzalewowe jest pionowy wpust piwniczny Universale Plus. Wykonano go z wytrzymałego tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu. Posiada on aż trzy wloty – dwa o średnicy DN 50 i jeden o średnicy DN 70. Wyposażono go również w teleskopową nasadę, która umożliwia dostosowanie produktu do indywidualnych warunków zabudowy. Posiada też zamontowany zawór przeciwzalewowy, który samoczynnie zamknie się pod wpływem napływającej od strony kanalizacji ogólnospławnej wody w trakcie przepływu zwrotnego, co uniemożliwi w konsekwencji zalanie piwnicy.

Wpust piwniczny Universale Plus. Fot. KESSELWpust piwniczny Universale Plus. Fot. KESSEL
Ze względu na zwiększającą się intensywność nawalnych opadów deszczu, wzrasta prawdopodobieństwo wystąpienia przepływu zwrotnego oraz podtopienia domu. Należy pamiętać, że w budynku najbardziej narażone są pomieszczenia położone poniżej poziomu zalewania. Usunięcie wszystkich szkód po zalaniu może kosztować wiele pieniędzy, czasu i zdrowia. Aby temu zapobiec, warto już teraz odpowiednio się przygotować. Z pewnością montaż wpustu piwnicznego poprawi stopień zabezpieczenia piwnicy i zapewni gwarancję bezpieczeństwa na długie lata.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: KESSEL
#instalacje #kessel #poradnik #Instalacje kanalizacyjne

Więcej tematów: