Realizacje Remmers w Katowicach - biurowiec Goeppert-Mayer

Podziel się:
W sierpniu br. oddano do użytku energooszczędny biurowiec w Katowicach. Obiekt zużyje o połowę mniej energii od tradycyjnych budynków tego rodzaju.

Fot. ReemersFot. ReemersInwestorem budynku, nazwanego tak „Goeppert-Mayer” na cześć pochodzącej z Katowic laureatki Nagrody Nobla z fizyki - Marii Goeppert-Mayer, jest spółka Górnośląski Park Przemysłowy. To pierwszy w Polsce budynek biurowy wykorzystujący system tzw. trigeneracji, który polega na jednoczesnej produkcji energii elektrycznej, cieplnej i chłodniczej. Podstawowymi elementami tego systemu są dwa urządzenia: silnik tłokowy na gaz ziemny jako moduł kogeneracyjny oraz absorpcyjny agregat wody lodowej. W budynku zastosowano także m.in. wysokosprawny system odzysku ciepła, klimatyzację opierającą się na belkach grzewczo-chłodzących, zaawansowany i wysoce termoizolacyjny system okienno-fasadowy. Budynek jest nie tylko energooszczędny a przez to ekologiczny, ale także tani w eksploatacji. Dzięki zastosowanym w nim technologiom ma on szansę na uzyskanie brytyjskiego certyfikatu BREEAM, potwierdzającego niskoenergetyczny standard budynków niemieszkalnych. Będzie to jeden z pierwszych takich obiektów biurowych w Europie posiadających najwyższą ocenę BREEAM.

Budowa biurowca trwała półtora roku. Koszt inwestycji to 39 mln zł, z czego ponad 18 mln zł pochodziło ze środków unijnych. Powierzchnia użytkowa obiektu to 7,8 tys.m², podziemny garaż ma powierzchnię 3 tys. m². Szacuje się, że całkowite oszczędności w eksploatacji budynku wyniosą łącznie ok. 48%.
REKLAMA:

Fot. ReemersFot. Reemers

Izolacje przeciwwodne

Pracownie projektowe AT Architektura oraz Group-Arch Sp. z o.o. dobierały system izolacji przeciwwodnej mając na uwadze zarówno parametry produktów jak i ich skład chemiczny. Bardzo istotnym kryterium doboru materiałów była przyjazność dla środowiska naturalnego. W wyniku wszechstronnej analizy dostępnych na rynku rozwiązań, ostatecznie wybrano dobrze sprawdzony system izolacji przeciwwodnej Remmers Kiesol. W tym systemie wykonano izolacje pionowe od strony gruntu oraz izolacje poziome pod posadzkami. Warunkiem wysokiej jakości wykonywanej powłoki hydroizolacyjnej było bardzo staranne przygotowanie podłoża obejmujące oczyszczenie, naprawę miejsc wadliwych, ułożenie faset uszczelniających i odpowiednie zabezpieczenie dylatacji. Do wykonania powłoki hydroizolacyjnej zastosowano grubowarstwową masę bitumiczno-polimerową K2 Dickbeschichtung. Przy czym na powierzchniach pionowych w pierwszą warstwę wtopiono tkaninę zbrojącą Armierungsgewebe. Do gruntowania użyto preparatu krzemionkującego Kiesol. Do takiej izolacji przeciwwodnej można przyklejać płyty izolacji termicznej przeznaczone do stosowania w gruncie. Wybrana powłoka hydroizolacyjna cechuje się wysoką elastycznością, odpornością na agresywną wodę gruntową, zdolnością mostkowania rys i zapewnia trwałą ochronę przed wnikaniem wody nawet w przypadku niekorzystnych warunków gruntowo-wodnych.

Fot. ReemersFot. Reemers

Posadzka parkingowa

Do zabezpieczenia powierzchni parkingowych w nowo wybudowanym budynku inwestor poszukiwał powłoki posiadającej doskonałe parametry aplikacyjne i eksploatacyjne. Również tu znalazły zastosowanie materiały firmy Remmers. Wybrano posadzkę poliuretanową najwyższej jakości. Odpowiednio przygotowane pokłady betonowe zagruntowano dwuskładnikową płynną żywicę epoksydową Remmers Primer PF. Warstwę główną posadzki wykonano z pigmentowanej żywicy poliuretanowej PUR Uni Color. Na koniec naniesiono cienkowarstwową powłokę zamykającą z lakieru PUR Aqua Top 2K M, który nadał efekt jedwabistego matu. Wykonana powłoka posadzkowa jest elastyczna, odporna na uderzenia, nacisk oraz intensywny ruch kołowy i pieszy.

Wykonawcą prac izolacyjnych oraz posadzek była firma A.B.H. Dom z Bielska-Białej – sprawdzony partner firmy Remmers, posiadający wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Prace zakończyły się sukcesem, a zadowolenie inwestora daje nadzieję na kontynuację realizacji przy kolejnych bliźniaczych budynkach biurowych, gdzie przewidziano podobne technologie - komentuje Piotr Szczepan, przedstawiciel handlowy firmy Remmers.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Remmers
#wiadomości #izolacje #docieplanie #remmers #posadzkowanie

Więcej tematów: