Płaski dach bez mostków

Podziel się:
Stropodach niewentylowany, zwany dachem płaskim, to przegroda, przez którą może „uciec” do 30% ciepła z ogrzewanego budynku. Zapobiegnie temu poprawnie zaprojektowana i ułożona izolacja termiczna. Ważne jednak, by w dachu takim ograniczyć do minimum ilość mostków termicznych. W przeciwnym razie, mimo dużych kosztów poniesionych na ocieplenie, wciąż będzie dochodzić do strat cennej energii.

Płaski dach bez mostków

Czym są mostki

Mostki to miejsca o znacznie niższej izolacyjności termicznej niż ma reszta danego elementu budowli. Wyróżniają się zatem zdecydowanie wyższym współczynnikiem przenikania ciepła U, który jak wiadomo jest tym korzystniejszy, im jego wartość jest niższa. Przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, mostki powodują punktowe wychładzanie przegrody oraz ucieczkę energii cieplnej. W praktyce objawia się to stratami dostarczanego lub wytwarzanego w budynku ciepła. Im więcej będzie mostków i im większa będzie ich powierzchnia, tym poważniejsze nastąpią straty energii. Odbije się to oczywiście w niekorzystny sposób na kosztach ogrzewania całego obiektu.

Nadmierny ubytek energii to nie jedyny z negatywnych skutków istnienia mostków termicznych. Wychłodzenie przegród może bowiem przyczynić się do ich zawilgocenia, a w efekcie do wykraplania pary wodnej. To zaś prostą drogą prowadzi do pojawienia się takich niepożądanych zjawisk, jak zagrzybienie i korozja materiałów wykończeniowych oraz konstrukcyjnych.

Mostki są najpowszechniej obserwowane tam, gdzie łączą się różne elementy przegród zewnętrznych budynku. Do miejsc takich należą: połączenia dachów i ścian zewnętrznych, nadproża oraz wieńce, miejsca osadzenia okien, a zwłaszcza miejsca łączenia płyt balkonowych ze ścianami zewnętrznymi. Do izolacji termicznej tych miejsc świetnie nadają się płyty styropianowe Swisspor Lambda EPS70 z uwagi na niską λ=0,032 co pozwala na redukcje grubości warstwy izolacji cieplnej.

Mostków można się spodziewać nawet na tak wydawałoby się prostych do poprawnego zaizolowania miejscach, jak powierzchnia dachów płaskich. Mamy tu zazwyczaj do czynienia z tak zwanymi mostkami liniowymi. Powstają one tam, gdzie są przerwy w izolacji, lub gdzie jej grubość nie jest wszędzie jednakowa.

Płaski dach bez mostków

Skąd biorą się mostki

Istnienie mostków termicznych na dachach płaskich, spowodowane jest zazwyczaj rozmaitymi błędami wykonawczymi. Przyczynia się do tego niewiedza lub niestaranność ekip prowadzących prace izolacyjne. Większość mostków liniowych na dachach płaskich, to zbyt duże szczeliny między płytami termoizolacyjnymi oraz miejsca, gdzie występują różnice w grubości materiału ociepleniowego, spowodowane na przykład klawiszowaniem płyt. Mostków można również spodziewać się wtedy, gdy ocieplenie będzie mocowane mechanicznie, z użyciem metalowych kołków. Powstanie wtedy cała sieć mostków punktowych.
REKLAMA:

Często mostków można by było uniknąć stosując lepszej jakości materiały, o większej dokładności wymiarowej, staranności wykonania, z dopracowanym sposobom wzajemnego łączenia. Najłatwiej bowiem o mostki tam, gdzie stykają się płyty termoizolacyjne o prostych krawędziach, ułożone w jednej warstwie. Ułożenie ich dwuwarstwowo, z przesunięciem spoin, to dobry sposób na pozbycie się mostków, ale zwiększający zużycie materiału i w rezultacie podnoszący koszt inwestycji.

Płaski dach bez mostków

Prosty sposób na dobrą izolację

Wśród materiałów do izolacji dachów płaskich istnieją i takie, których zastosowanie pozwoli znacznie ograniczyć ilość ewentualnych mostków, a tym samym uczynić przegrodę szczelniejszą. Produktem takim jest styropapa BITERM ROLLBAHN produkowana przez firmę SWISSPOR. Jest to styropianowy materiał termoizolacyjny (styropian EPS 100-038) połączony z papą podkładową. Styropian jest co 10 cm nacięty w poprzek dłuższej krawędzi. Dzięki temu płyta taka może być zrolowana. Taka budowa umożliwia dokładne dopasowanie ocieplenia do ewentualnych nierówności podłoża. Płyty mają grubość od 4 do 15 cm i szerokość – 1 m. Są wyjątkowo długie. Mają bowiem aż 5 m. Znacznie przyśpiesza to prace izolacyjne, ale przede wszystkim sprawia, że na powierzchni dachu jest zdecydowanie mniej połączeń między płytami, niż wówczas, gdyby wykorzystano płyty o tradycyjnych wymiarach. Im mniej połączeń, tym mniej potencjalnych mostków termicznych. Dzięki styropapie BITERM ROLLBAHN dach płaski będzie wyjątkowo dobrze ocieplony.

BITERM ROLLBAHN nadaje się na podłoża betonowe, drewniane, metalowe, a także może zostać wykorzystana do renowacji. Mocuje się ją za pomocą kleju do styropianu. Grubość takiej izolacji powinna zostać odpowiednio dobrana, aby uzyskać optymalną ochronę termiczną.

Przy montażu trzeba też pamiętać, że zakładów z papy nie wolno zgrzewać, gdyż mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia styropianu. Zalecane jest więc użycie kleju. Jako wierzchnią warstwę stosuje się tu modyfikowaną papę termozgrzewalną, np. Czarna Mamba PYE PV300 S56H. Do systemu tego nie są polecane papy na osnowie z welonu szklanego.

Jeśli podłoże będzie wilgotne lub znajduje się na nim stary materiał ociepleniowy, co 40-60 m2 trzeba zamontować podwójny kominek wentylacyjny. Odprowadza on parę wodną z warstw izolacyjnych na zewnątrz dachu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Obud
#czytelnia #dachy #dach #obud #docieplanie #dach_plaski #Konstrukcje dachowe

Więcej tematów: