Jak radzić sobie z upałem – osłony okienne

Podziel się:
Letnie upały – cieszące urlopowiczów nad morzem czy jeziorem – niekoniecznie są pozytywnie odbierane przez osoby pozostające w domach i zobowiązane do chodzenia do pracy. Nie każda firma i nie każde prywatne mieszkanie ma klimatyzację – większość z nas musi pracować, a później próbować odpocząć w przegrzanych wnętrzach. Otwarcie okien nie pomaga – gorące powietrze wpływa do pomieszczeń, a wraz z nim uciążliwe insekty. Jak sobie z tym radzić?

Fot. MS więcej niż OKNAFot. MS więcej niż OKNA

Dobre okno

Aby we wnętrzu panował przyjazny mikroklimat nawet w upalne dni, budynek musi być dobrze zaizolowany, wyposażony w sprawną wentylację i okna z pakietem szybowym o współczynniku przenikania ciepła poniżej 1,0 W/m2K. Przeszklone płaszczyzny zlokalizowane zwłaszcza od strony południowej warto wyposażyć w szyby przeciwsłoneczne, które skutecznie przeciwdziałają przenikaniu do wnętrza promieniowania podczerwonego, a tym samym zmniejszają stopień nagrzania pomieszczeń. Szyby refleksyjne ze specjalną powłoką zewnętrzną z metalu szlachetnego (srebra) funkcjonują niczym lustro – padające na powłokę ochronną promienie odbijają się od niej i nie wnikają do domu. Powłoka nie wpływa w zasadniczy sposób na obniżenie poziomu przepuszczalności.

Zewnętrzne osłony

Nawet najlepsze okno nie wystarczy do zapewnienia w domu przyjemnej temperatury, zwłaszcza, gdy jego powierzchnia jest bardzo duża. Wówczas konieczne jest wzmocnienie ochrony przed słońcem poprzez montaż osłon zewnętrznych. Jakich decyzja zależy od indywidualnych upodobań właściciela i architektury budynku.
REKLAMA:

Mogą to być:

- rolety zewnętrzne, które ograniczają ilość światła słonecznego wpadającego do mieszkania, stanowią barierę dla wysokiej temperatury, a także tłumią hałas dobiegający z zewnątrz; pomiędzy roletą a oknem tworzy się poduszka powietrzna, która pełni funkcję dodatkowej warstwy izolacyjnej, ograniczającej wnikanie ciepła; ich zaletą jest też możliwość całkowitego lub tylko częściowego zaciemnienia wnętrza;Fot. MS więcej niż OKNAFot. MS więcej niż OKNA
- okiennice, które nadadzą elewacji wyjątkowy charakter,
- markizy, które zadziałają niczym parasol – zmniejszą intensywność promieniowania nie zaciemniając jednak wnętrza; ich zadaniem jest nie tylko osłona tarasu czy balkonu, ale salonu czy sypialni, z którą taras czy balkon się łączą;
- nowoczesne żaluzje fasadowe.

Stop dla insektów

W letnie wieczory niejednokrotnie stajemy przed dylematem: otworzyć okna, by wpuścić do wnętrza świeże, rześkie powietrze, czy zostawić je zamknięte i spędzać czas w dusznych wnętrzach, ale za to bez uciążliwego towarzystwa komarów, ciem, muszek itp. owadów. Zresztą, owady bywają problemem też w ciągu dnia – muchy czy osy to zmora, z którą musimy sobie radzić.

Fot. MS więcej niż OKNAFot. MS więcej niż OKNAMożna walczyć z nimi za pomocą elektrycznych odstraszaczy, można też zamontować moskitiery okienne. Do najpopularniejszych należą moskitiery ramkowe. Wykonane są one z siatki z włókna szklanego, odpornej na działanie wilgoci i świetnie przepuszczającej światło. Materiał zamocowany jest do ramki z profili aluminiowych ramce. Zaletą tej konstrukcji jest łatwość i prostota montażu oraz możliwość usunięcia jej w dowolnym momencie.

Ponadto, aluminium możemy pomalować lub pokryć okleiną w celu dopasowania do kolorystyki stolarki. Kupując moskitierę, dokładnie przyjrzyjmy się budowie ramki – należy pamiętać, że od niej zależy trwałość i stabilność produktu, z tego też względu im większa moskitiera, tym ramka powinna być grubsza, sztywniejsza, aby zapewnić właściwą sprężystość siatki. Moskitierę można montować na oknach oraz drzwiach balkonowych czy tarasowych.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MS więcej niż OKNA
#okna #czytelnia #okna i drzwi #roleta #na okno #zaluzja #ms #Osłony - rolety, markizy itp. #Buduj z MS więcej niż OKNA

Więcej tematów: