Jak odświeżyć elewację

Podziel się:
Czysta, estetyczna i zadbana elewacja to wizytówka domu i jego mieszkańców. To ją widzą jako pierwszą zarówno goście, jak i przechodnie i w oparciu o jej wygląd wyrabiają sobie opinię o mieszkańcach. Ale elewacja ma nie tylko wizualne znaczenie. Chroni ona budynek, zabezpiecza warstwę izolacyjną. Z uwagi na to, że narażona jest na ekstremalne wahania temperatur, destrukcyjny wpływ warunków atmosferycznych a także mechaniczne uszkodzenia, należy o nią regularnie dbać. Jak to zrobić?

Fot. TACK Elewacje i WnętrzaFot. TACK Elewacje i Wnętrza

Myjemy

To najprostszy sposób na usunięcie brudu. Powinniśmy robić to raz w roku, na wiosnę. Po oczyszczeniu powierzchni z kurzu łatwiej będzie ocenić, czy nie wymaga ona poważniejszych napraw. Do mycia nie są potrzebne jakieś specjalne środki – wystarczy zwykła woda z detergentem, którego rodzaj i ilość należy dopasować do stopnia zabrudzenia powierzchni, i szczotka.

Jeśli elewacja wykończona jest tynkami mineralnymi, myjemy ją delikatnie i samą wodą – intensywne szorowanie może uszkodzić i zetrzeć nawierzchnię. Natomiast tynki akrylowe myjemy wodą z dodatkiem preparatów grzybobójczych. To zabezpieczy je przed porastaniem przez mchy, grzyby czy glony. Jest to istotne zwłaszcza gdy w pobliżu rosną drzewa – środki przeciwgrzybiczne skutecznie chronią przed zarodnikami roślin.

Naprawiamy

Wszelkie uszkodzenia powinny być jak najszybciej usuwane, by nie pogłębiały się. Ważne jest, by ubytki uzupełniać przy zastosowaniu tego samego rodzaju tynku. Ponieważ tynki mineralne i akrylowe różnią się m.in. chłonnością, wymieszanie ich pociąga za sobą duże prawdopodobieństwo pojawienia się plam trudnych do zamalowania.
REKLAMA:

Pamiętajmy też, by nie uzupełniać ubytków punktowo. Należy najpierw odpowiednio przygotować powierzchnię, usunąć wszelkie luźne fragmenty, a następnie masę tynkarską zaaplikować na uszkodzenie i delikatnie rozprowadzić na boki. Dzięki temu naprawiona powierzchnia będzie jednolita. Jeśli uszkodzenia są duże, trzeba je wypełnić klejem.

Malujemy

Jeśli nawet na bieżąco czyścimy elewację, po pewnym czasie kolor wyblaknie i będzie wymagał odświeżenia. Przed malowaniem należy dokładnie umyć ściany, usunąć zarodniki mchów i porostów, wypełnić ubytki, po czym na tak przygotowaną powierzchnię nanieść farbę wzbogaconą o dodatek grzybobójczy.

Jaką wybrać farbę? Możemy zdecydować się na preparat na bazie żywicy mikrosilikonowej, z tzw. efektem lotosu, czyli samooczyszczania się powierzchni. Specjalna powłoka uniemożliwia wnikanie wody – krople deszczu spływają po powierzchni czyszcząc ją. Z kolei jeśli wybierzemy farby krzemianowe, możemy bardzo długo cieszyć się nasyconym kolorem elewacji. Ale istnieje pewne ograniczenie – farb tych nie można aplikować na tynki akrylowe.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Tack
#ściany #malowanie #elewacja #tack #poradnik #Ochrona i renowacje ścian i fasad

Więcej tematów: