Jak zabezpieczyć garaż i piwnicę

Podziel się:
Usunięte usterki, wymienione instalacje, odświeżone i docieplone ściany... Wakacyjne remonty to okazja do przygotowania domu na kolejne, mniej przyjazne miesiące. Aby osiągnąć zamierzony efekt, trzeba czasem wyjść z pracami również poza strefę mieszkalną...

Fot. BolixFot. BolixSzczęśliwi posiadacze przydomowych garaży, piwnic, schowków czy strychów wykorzystują je na bardzo różne sposoby. To warsztaty, pracownie, spiżarnie, pralnie, suszarnie, narzędziownie, parkingi i niewiarygodnie pojemne magazyny. Zlokalizowane na uboczu, stanowią ogromne udogodnienie dla codziennego użytkowania części mieszkalnej. Zdarza się jednak, że mogą przysporzyć też pewnych niedogodności. Przyczyna problemów najczęściej tkwi w złym stanie tych pomieszczeń gospodarczych. Niejednokrotnie bywają one źródłem zimna i wilgoci, składowiskiem kurzu i brudu, a nawet „domem” dla rozmaitych stworzeń (owady, myszy, ptaki, nietoperze).

Izolacja

Najprostszym rozwiązaniem wydaje się więc zapewnienie skutecznego odizolowania newralgicznych przestrzeni od całości obiektu. Drzwi to standard stosowany praktycznie wszędzie. Niektórzy jednak nie przywiązują należytej wagi do kwestii jakości oraz uszczelnienia zamontowanego skrzydła. W efekcie mieszkanie narażone jest na nieustanny napływ brudu. Jeszcze bardziej odczuwalne zjawiska mają miejsce zimą, gdy cały budynek ogarnia chłodne powietrze, wpływając na zmniejszenie komfortu i wzrost... rachunków. Warto więc zainwestować w solidną zaporę. Dobrze, gdy układ obiektu uwzględnia przy tym specjalną strefę przejściową między pomieszczeniami. Korytarzyk z wycieraczką oraz drzwiami na wejściu i wyjściu to sprawdzony sposób na ochronę kuchni, łazienki, salonu czy sypialni przed niekorzystnymi czynnikami z zewnątrz. Oddziela je od reszty domu, ale nie eliminuje źródeł większości problemów.
REKLAMA:

Fot. BolixFot. Bolix

Przygotowanie

W wielu przypadkach wskazane jest zadbanie o należyte zabezpieczenie od strony samej piwnicy czy garażu. Jeśli brak w nich instalacji grzewczych, przyjemny latem chłód, zimą może okazać się mroźnym powiewem, który obniża pokojową temperaturę i zasoby portfela. Dlatego okna i drzwi tych pomieszczeń muszą być solidnie uszczelnione. Wskazane jest też ocieplenie stropu, przez który przechodzi znaczna część zimna. - Montaż termoizolacji polega na przymocowaniu płyt z wełny mineralnej specjalnym klejem – mówi Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej – Nie wymaga mechanicznego mocowania łącznikami, a warstwy: gruntująca i wierzchnia (farba strukturalna) nakładane są przez natrysk bezpośrednio na wełnę. Ocieplona i wykończona powłoką tynkarską powierzchnia nabiera jednocześnie pożądanych walorów akustycznych.

Konserwacja

Zabiegom służącym odseparowaniu poszczególnych części budynku powinna zawsze towarzyszyć troska o panujące w nich warunki. Warto regularnie je sprzątać, wietrzyć i kontrolować. Okresowy przegląd składowanych w piwnicy sprzętów pozwala utrzymywać w niej porządek, a dzięki regularnemu sprawdzaniu, czy gdzieś nie pojawiły się gniazda niechcianych lokatorów, możemy uniknąć przykrych niespodzianek. Nawet przy najskuteczniejszych zaporach wewnętrznych budynek tworzy bowiem jednolitą przestrzeń, w ramach której każde miejsce, każdy zakątek może wpływać na jakość życia w nim. Warto dbać o swoje otoczenie.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Bolix
#izolacje #w garaz #docieplanie #w piwnica #izolacja #bolix #konserwacja #poradnik #Termoizolacje ścian, podłóg i sufitów

Więcej tematów: