Ocieplenie ścian zewnętrznych

Podziel się:
Bardzo ważnym elementem ocieplania ścian jest ograniczenie strat ciepła. Stąd konieczność zastosowania systemu ociepleń, który przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii oraz redukcji emisji dwutlenku węgla CO2.Bezspoinowy system ociepleń (BSO) to technologia stosowana w ścianach dwuwarstwowych, które należą obecnie do najbardziej popularnych i jednocześnie uniwersalnych przegród.

Jest to sposób na ocieplenie i wykończenie zewnętrznych ścian budynku polegający na przyklejeniu do muru odpowiednio dobranej warstwy izolacji termicznej, wzmocnieniu jej powierzchni siatką z włókna szklanego oraz wykończeniu tynkiem cienkowarstwowym (w niektórych wypadkach dodatkowo malowanym). Bezspoinowy system ociepleń przez wiele lat nazywany był metodą lekką-mokrą: lekką – ponieważ ciężar wszystkich wymienionych warstw wynosi ok. 10 kg/m2, mokrą – bo do rozrobienia zaprawy klejowej i tynku cienkowarstwowego używa się wody.

Ściany dwuwarstwowe z bezspoinowym systemem ociepleń są chętnie stosowane przez architektów i inwestorów, ponieważ poza tym, że są ogólnie dostępne, powszechnie stosowane i najbardziej popularne, mają też wiele innych zalet.
REKLAMA:

Należą do nich:

- niewielka grubość przegrody: standardowa ściana nośna w domach jednorodzinnych ma grubość od 18 do 25 cm, najczęściej ocieplona jest warstwą styropianu lub wełny mineralnej o grubości 10-20 cm. Do tego dochodzi tynk wewnętrzny i cienkowarstwowy tynk zewnętrzny, wzmocniony siatką zbrojącą. W rezultacie uzyskuje się obustronnie wykończoną przegrodę o dobrych lub nawet znakomitych parametrach termicznych grubości 30-48 cm.
- bardzo dobra izolacyjność termiczna: parametr ten zależy od rodzaju i grubości zastosowanej warstwy ociepleniowej. Najczęściej wykorzystuje się tu różne gatunki styropianu lub wełnę mineralną. Dla uzyskania izolacyjności termicznej wymaganej dla domów pasywnych (współczynnik U nie przekracza 0,15 W/m2K) stosuje się z reguły izolację termiczną o grubości 20 - 25 cm.
- brak mostków termicznych: to duża zaleta każdej ściany dwuwarstwowej. Osiągana jest w sposób naturalny, dzięki oddzieleniu funkcji warstwy nośnej i izolacyjnej. Oczywiście warunkiem jest poprawne wykonanie, czyli zachowanie ciągłości ocieplenia w każdym punkcie, np. na styku ze ścianami fundamentowymi.

Jakie produkty będą nam potrzebne do ocieplenia ścian zewnętrznych:

- Zaprawą klejowa-szpachlowa - zapewnia stabilne mocowanie wełny mineralnej do ściany. Elementem wspomagającym są łączniki mechaniczne,
- wełną mineralna zapewnia izolacyjność cieplną,
- warstwą zbrojąca składająca się z siatki z włókna szklanego zatopionej w zaprawie klejowo-szpachlowej, zapewnia odporność całego systemu ociepleń na obciążenia mechaniczne i termiczne, jest warstwą bezpośrednio chroniącą materiał termoizolacyjny przed działaniem warunków atmosferycznych,
- wyprawą tynkarską wykonaną z użyciem Tynku cienkowarstwowego mineralnego pomalowanego, najnowszej generacji farbą elewacyjną najlepiej zolokrzemową z efektem fotokatalizy - stanowi wykończenie ściany o charakterze ochronno-dekoracyjnym. Chroni ona warstwy wewnętrzne przed starzeniem, korozją i kwaśnymi deszczami stanowi jednocześnie kolorystyczną i strukturalną dekorację ściany zewnętrznej.

Bardzo ważny jest sposób mocowania płyt termoizolacyjnych do podłoża. Płyty z wełny można mocować przy użyciu zaprawy klejowo-szpachlowej do przyklejania wełny mineralnej i zatapiania siatki. Całą powierzchnię płyt należy przeszpachlować cienką warstwą zaprawy, a po jej wstępnym związaniu, nanieść zaprawę na całą powierzchnię płyty przy pomocy pacy zębatej tak, aby po przyklejeniu tworzyła warstwę o grubości 2-7 mm. Do dodatkowego mocowania wełny mineralnej w materiałach budowlanych z pustkami powietrznymi można użyć łączników mechanicznych z przedłużoną strefą rozporu z wbijanym trzpieniem stalowym z łbem z tworzywa. Do mocowania łączników można przystąpić najwcześniej po upływie jednej doby od przyklejenia płyt. Należy stosować kołki rozporowe z trzpieniem stalowym, ocynkowanym w ilości zgodnej z projektem technicznym ocieplenia, minimum 8 szt./m?. Do zatapiania siatki z włókna szklanego w warstwie zbrojącej może nam pomóc również zaprawa klejowo-szpachlowa. Warstwę ochronną powinno wykonać się z tynku cienkowarstwowego najlepiej mineralnego o fakturze baranka i uziarnieniu 0,5 mm.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Nota Bene
#czytelnia #izolacje #ściany #do docieplanie #na zewnatrz_bud #Termoizolacje ścian, podłóg i sufitów

Więcej tematów: