Pompy ciepła a ogrzewanie podłogowe

Podziel się:
Ten typ ogrzewania daje nie tylko komfort cieplny jego użytkownikom, lecz również jest przyjazny dla zdrowia mieszkańców i nie nadwyręża domowego budżetu. Mowa oczywiście o ogrzewaniu podłogowym, które najlepiej współpracuje z pompami ciepła. Dlaczego tak się dzieje i kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

Fot. SofathFot. Sofath “Podłogówka” cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją nowoczesność, energooszczędność oraz estetykę. Zapewnia także optymalny rozkład temperatur w poszczególnych pomieszczeniach domu. Dzieje się tak, ponieważ ciepło oddawane jest całą powierzchnią podłogi. Mając na uwadze komfort użytkowników, marka Sofath dostosowała swoje produkty w taki sposób, aby idealnie współpracowały z tym rodzajem ogrzewania. Pompy ciepła, wchodzące w skład oferty producenta, stanowią dogodne połączenie z ogrzewaniem podłogowym.

Niezawodne pompy ciepła

Pompy ciepła marki Sofath są nie tylko ekonomiczne i ekologiczne, lecz również bezawaryjne. Zasada ich działania oraz obsługa są niezwykle proste. Urządzenia te wykorzystują energię z odnawialnych źródeł, która znajduje się w ziemi, wodzie oraz powietrzu. W efekcie pozwalają zredukować koszty ogrzewania nawet o 70%, zapewniając tym samym użytkownikom nie tylko komfort cieplny, ale i finansowy.

Atutem wszystkich gruntowych pomp ciepła Sofath (np. modeli Caliane czy Natea) jest fakt, iż po uruchomieniu nie wymagają dodatkowego zaangażowania domowników, w przeciwieństwie np. do kotłów stałopalnych. Są zatem wygodne i proste w obsłudze. Rozwiązania te są szczególnie polecane do współpracy z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym. Razem tworzą optymalne połączenie, ponieważ nie są szkodliwe dla środowiska oraz nie obciążają domowych budżetów ich użytkowników.

 Fot. Sofath Fot. Sofath

Stawiamy na ogrzewanie podłogowe

Decydując się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego, możemy mieć pewność, że wybieramy rozwiązanie proekologiczne, lecz przede wszystkim - korzystne dla naszego zdrowia.

Oszczędności związane z “podłogówką” wynikają z tego, że jako niskotemperaturowe systemy ogrzewania nie wymagają one wysokich nakładów eksploatacyjnych. Są zdecydowanie niższe niż w przypadku standardowych rozwiązań wysokotemperaturowych. Maksymalna temperatura posadzki wynosi w ich przypadku 29°C, natomiast klasycznego grzejnika w sezonie grzewczym to 70°C. Korzystając z ogrzewania podłogowego bez problemu można obniżyć temperaturę w pokojach z 22°C, przy zachowaniu komfortu cieplnego do temperatury 21°C. Wynika to z tego, że 70% ciepła jest oddawane do pomieszczenia poprzez promieniowanie. Jest to atrakcyjne rozwiązanie ze względów ekonomicznych. Obniżenie temperatury zadanej o 1°C generuje już realne zyski. Ogrzewanie podłogowe dzięki swoim zaletom emituje ciepło bardziej wydajnie, zużywa przy tym mniej energii aniżeli standardowe urządzenia grzewcze, co skutkuje zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie.

 Fot. Sofath Fot. Sofath Ten system ogrzewania zapewnia równomierny rozkład temperatur we wszystkich pomieszczeniach w domu. Przykładowo, w przypadku standardowych systemów z wykorzystaniem grzejników, temperatura tego samego pomieszczenia jest różna. Wynika to przede wszystkim z występowania dużej różnicy temperatur pomiędzy źródłem ciepła a najdalszym rogiem pokoju. Z punktu widzenia fizjologii człowieka najbardziej zbliżony do rozkładu temperatury ciała, jak w przypadku oddawania ciepła przez podłogę, ma pionowy rozkład temperatur w pomieszczeniu. Eliminuje przy tym różnice temperatur przy podłodze oraz np. na wysokości głowy, dzięki czemu możemy uniknąć częstych migren, ponieważ nasze głowy nie są narażone na przegrzanie.
REKLAMA:

Dodatkowym komfortem przy wykorzystaniu „podłogówki” w łazience, jest szybkość odparowania wody z powierzchni podłogi, która często po kąpieli zbiera się na płytkach.

Oparta na termostatach, łatwa w obsłudze regulacja pozwala na utrzymanie komfortu cieplnego. Umiejscowione w wybranych pomieszczeniach termostaty pozwalają na uzyskanie oczekiwanego indywidualnego komfortu cieplnego.

Ważne dla użytkowników są również walory zdrowotne. Ogrzewanie podłogowe pozytywnie wpływa na obniżenie ilości roztoczy w domu. Dzieje się tak dlatego, ponieważ wilgotność względna w warstwie wykończeniowej podłogi jest niższa niż 45%. Stanowi to próg, poniżej którego roztocza nie mogą przetrwać. Korzystne dla organizmu jest również to, że ciepło rozchodzi się przez promieniowanie, a nie przez unoszenie i ciągły ruch powietrza jak w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Dzięki temu krążenie kurzu w pomieszczeniach plasuje się na bardzo niskim poziomie. Brak cyrkulacji przy ogrzewaniu podłogowym oraz powietrze o korzystnym stopniu nawilgocenia są wskazane dla alergików, ponieważ zmniejszają niebezpieczeństwo podrażnień gardła oraz oskrzeli.

Dla osób, planujących budowę lub modernizację domu, ważne są aspekty estetyczne. Posiadanie ogrzewania podłogowego nie ogranicza naszych planów aranżacyjnych. Domownicy nie muszą pamiętać o umiejscowieniu grzejników.

Kiedy warto?

Ogrzewanie podłogowe to idealne rozwiązanie przede wszystkim dla nowych domów. Warto wziąć je pod uwagę już na etapie planów inwestycyjnych. W budynkach modernizowanych doskonałą alternatywą do „podłogówki” pozostaje ogrzewanie ścienne, które jest bardzo podobnym rozwiązaniem.

Przeszkody nie stanowi kwestia wyboru odpowiedniej podłogi. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kamień, ceramikę czy drewno, ogrzewanie nadal doskonale będzie spełniać swoje funkcje, zapewniając użytkownikom należyty komfort cieplny i nie generując przy tym wysokich rachunków.

“Podłogówka” to jedno z najlepszych rozwiązań dla osób, które cenią sobie gospodarność, komfort cieplny, lecz również troszczą się o zdrowie własne i swoich najbliższych oraz o środowisko naturalne.

 Fot. Sofath Fot. Sofath
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Sofath
#czytelnia #do ogrzewanie #instalacje #pompa_ciepla #sofath #Pompy ciepła #Ogrzewanie podłogowe

Więcej tematów: