Jak konserwować drewniany taras?

Podziel się:
Drewniane tarasy stanowią atrakcyjne wykończenie domowej zabudowy i efektownie współgrają z naturalnym otoczeniem. Aby ich oryginalny wygląd wzbudzał zachwyt przez długie lata, należy odpowiednio o nie zadbać. Jak się okazuje, zabiegi konserwacyjne wcale nie są trudne, a efekty ich zastosowania bezcenne.

 Fot. DLH Poland Sp. z o.o. Fot. DLH Poland Sp. z o.o. Popularność drewnianych tarasów nikogo nie dziwi, ponieważ ze względu na ich naturalny wygląd trudno je zastąpić innym materiałem. Należy jednak mieć na uwadze, że tylko właściwa pielęgnacja sprawi, że zawsze będą ozdobą przydomowej przestrzeni. Tarasy, jak każda zabudowa zewnętrzna, są stale narażone na działanie wilgoci, skrajnych temperatur, promieniowania UV, a także insektów. Pod wpływem czynników atmosferycznych drewno podlega naturalnemu procesowi patynowania wierzchniej warstwy. Powstaje wówczas srebrzysta powłoka nie mająca wpływu na obniżenie parametrów technicznych oraz zmniejszenie naturalnej odporności drewna. W zależności od gatunku drewna proces ten przebiega z różną intensywnością, jednak nawet trwalsze odmiany egzotyczne wymagają systematycznej pielęgnacji, aby na długo cieszyły oczy swoim naturalnym wyglądem i głębokim kolorem.

Systematyczna pielęgnacja podstawą troski o taras

Bieżące zabiegi pielęgnacyjne nie wymagają specjalistycznej wiedzy czy szczególnie dużego nakładu pracy i bez problemu można przeprowadzić je samodzielnie. Jeżeli będziemy o nich pamiętać, możemy być pewni, że nasz taras przez długie lata będzie wyglądał jak nowy. Podstawą pielęgnacji tarasu jest jego regularne sprzątanie. Między deskami gromadzą się różnego rodzaju zabrudzenia, jak piasek, liście czy szczątki roślin, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie go oczyścić, zwłaszcza po zimie. Najlepiej stosować do tego zwykłą miotłę lub szczotkę ryżową, a w przypadku większych zabrudzeń, warto użyć dodatkowo myjki wysokociśnieniowej. W przypadku silnie zabrudzonych desek o ryflowanej powierzchni można posłużyć się specjalistycznym sprzętem przeznaczonym do pielęgnacji powierzchni o zróżnicowanej strukturze.
REKLAMA:

 Fot. DLH Poland Sp. z o.o. Fot. DLH Poland Sp. z o.o.

Okresowa odnowa i ochrona tarasu fundamentem jego trwałości

Oprócz bieżącej pielęgnacji, raz na jakiś czas taras wymaga także odświeżenia oraz zabezpieczenia przed niszczącym wpływem warunków atmosferycznych.

- Przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych należy taras dokładnie wyczyścić chemicznie z użyciem specjalnych, dedykowanych drewnianym powierzchniom preparatów. Środki te nakłada się na zwilżone deski za pomocą szczotki o krótkim i twardym włosiu, a po ok. 20 minutach spłukuje dużą ilością wody. Zabieg ten skutecznie usunie brud, tłuszcz, mchy i pleśń - wyjaśnia Krzysztof Rogoziński – Doradca Techniczny z DLH Poland.

Proces schnięcia po czyszczeniu chemicznym trwa co najmniej dobę, co trzeba uwzględnić planując przeprowadzenie w następnej kolejności zabiegów konserwacyjnych lub renowacyjnych, które wymagają idealnie suchej powierzchni.
- Najbardziej zalecanym zabiegiem, który chroni drewno tarasowe, a także przywraca mu naturalny kolor jest olejowanie. Pierwszy raz powinno się je przeprowadzić zaraz po montażu tarasu, aby drewno było odporne na działanie wilgoci, słońca oraz innych czynników zewnętrznych, które mogą powodować jego uszkodzenie. Olejowanie najlepiej powtarzać dwa razy w roku: na wiosnę przed rozpoczęciem sezonu oraz jesienią, aby odpowiednio zabezpieczyć drewno przed zimą. - rekomenduje Krzysztof Rogoziński – Doradca Techniczny z firmy.

Olejowanie polega na rozprowadzeniu na powierzchni drewna specjalnego oleju, który wnika w jego strukturę. Czynność tę wykonuje się za pomocą miękkiego pędzla ruchami wzdłuż słojów drewna. Zabieg olejowania można przeprowadzić na każdym rodzaju drewna tarasowego. Jeżeli mamy do czynienia z gatunkami, które są bardziej narażone na działanie grzybów i insektów, warto przed olejowaniem zastosować impregnat zabezpieczający. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama olejów barwiących, które zabezpieczają drewno i jednocześnie nadają deskom tarasowym dowolnie wybrany kolor. Przy planowaniu prac konserwacyjnych należy uwzględnić także warunki pogodowe: w tym czasie powinno być sucho i bezwietrznie.

Zarówno konserwacja tarasu, jak i bieżące czynności porządkowe nie wymagają poświęcenia znacznej ilości wysiłku czy czasu, a ich efekty mają ogromne znaczenie dla estetyki przydomowej przestrzeni. Konserwacja tarasu bowiem nie tylko zabezpiecza go na przyszłość, ale również skutecznie przywraca mu utracony blask. Dokładne czyszczenie i olejowanie sprawia, że naturalnie zszarzałe drewno odzyskuje swoją naturalną barwę i efektownie ożywia przydomową przestrzeń.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: DLH Poland Sp. z o.o
#ogrody #dlh #taras #do konserwacja #poradnik #Balkony, tarasy

Więcej tematów: