Jak wybrać odpowiednią roletę do domu?

Podziel się:
Rolety zewnętrzne pełnią wiele istotnych funkcji. Są nie tylko doskonałą ochroną przed warunkami atmosferycznymi, ale także tłumią hałas, a nawet pomagają zabezpieczyć mieszkanie przed atakiem złodzieja. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jak połączyć ze sobą estetykę z funkcjonalnością.

W wielu mieszkaniach oraz domach coraz częściej montuje się rolety zewnętrzne. Nic dziwnego, ponieważ działają one skuteczniej niż zwykłe zasłony czy okiennice - są nie tylko doskonałą ochroną przed słońcem, ale dodatkowo pełnią wiele innych istotnych funkcji. Wybór odpowiednich rolet zależy od kilku czynników. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na sposób ich montażu.

Fot. OknoplastFot. Oknoplast

Rolety zewnętrze to skuteczna ochrona przed czynnikami atmosferycznymi

Pogoda w ciągu roku bywa zmienna, dlatego podstawową funkcją rolet zewnętrznych jest ochrona domu przed różnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak silne porywy wiatru, gradobicie, czy upał. Latem kiedy pomieszczenia bardzo szybko się nagrzewają, dzięki zamontowaniu rolet w domu możemy utrzymać o kilka stopni niższą temperaturę niż na zewnątrz. Zimą natomiast opuszczone rolety pomogą nam ograniczyć ucieczkę ciepła w domu, tworząc dodatkową barierę termoizolacyjną. Dzięki czemu możemy obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30-40%!

Kolejną bardzo ważną funkcją rolet jest ochrona przeciwko złodziejom. Stanowią one mocną i estetyczną płaszczyznę, która jest odporna na uderzenia i zabezpiecza okna przed włamaniem.

Rolety zewnętrzne są skuteczną metodą ochrony dobytku przed złodziejami. Już sama ich obecność pomoże znacznie obniżyć ryzyko kradzieży, ponieważ mogą one nie tylko spowolnić włamywacza, ale również całkowicie uniemożliwić wejście. Co więcej, rolety można wyposażyć w dodatkowe elementy zabezpieczające, takie jak wieszaki blokujące, które utrudniają podniesienie pancerza – mówi Grzegorz Bułat, Szef Procesu Technologicznego OKNOPLAST. Ponadto, wydają one hałas podczas manipulacji przy rolecie, co może odstraszyć niepożądanych gości. Inną możliwością ochrony jest zintegrowanie rolet z systemem alarmowym, który natychmiast zamknie je w przypadku próby dostania się do środka przez złodzieja.

Fot. OknoplastFot. Oknoplast

Jakie rolety wybrać?

Na rynku dostępne są różne typy rolet zewnętrznych, które można podzielić ze względu na sposób ich montażu. Pierwszy z nich wymaga montażu od razu przy wymianie okien na nowe, a najlepiej zaplanować ich założenie już na etapie budowania budynku. Drugi sposób nie zmusza do aż tak znacznej ingerencji w strukturę budynku, ponieważ rolety instalowane są na zewnątrz okna, przez co montaż można wykonać praktycznie w każdej chwili.

Decyzję o zakupie rolet najlepiej podjąć już na etapie projektowania domu, ponieważ niektóre modele wymagają zaplanowania w projekcie i wcześniejszego przygotowania otworów okiennych. Jeżeli jednak nie mieliśmy takiej możliwości, to przede wszystkim wybór typu rolet zależy od tego, kiedy będą montowane – podczas wymiany okien, czy w już gotowym domu. Jeżeli wymieniamy okna, to warto wybrać rolety nakładane, np. SOL, które montowane są we wnęce okiennej i stanowią część muru. – mówi Grzegorz Bułat, Szef Procesu Technologicznego OKNOPLAST. Na rynku dostępne są także rolety elewacyjne, jak Terra, które montuje się w domu gotowym do okien wstawionych. Przy takim sposobie montażu nie musimy wcześniej planować ingerencji w projekt budynku, a same rolety można dopasować do wszystkich typów okien.

Rolety zewnętrzne dostępne są także w różnych kolorach i odcieniach. Bogata paleta kolorystyczna pancerzy pozwala stworzyć harmonijne kompozycje z oknami oraz elewacją budynku.
REKLAMA:

Wybór rolet z oferty OKNOPLAST:

Rolety LUNA

Rolety Luna posiadają dodatkowe funkcje rozwiązujące różnorodne kwestie związane z użytkowaniem budynku, jak opcja sterowania przewodowego czy bezprzewodowego. Ten typ rolet sprawdzi się przy montażu na profilach poszerzających ramę okienną, dzięki któremu można osiągnąć wyjątkowo ciepły montaż.

• System montowany po zewnętrznej stronie okna
• Elementy obudowy rolety i pancerze wykonane z wysoko gatunkowego aluminium
• Możliwość całkowitej zabudowy rolety (z wyjątkiem klapy serwisowej) na etapie wykańczania elewacji
• Możliwość montażu do nadproża w kształcie odwróconej litery L umożliwiającego wykonanie elewacji z cieńszą, lecz bardzo izolującą warstwą ocieplenia.

Rolety SOL

Model rolet jest szczelny i jakościowy oraz pomoże zabezpieczyć dom przed włamaniami. Rolety Sol zawierają obudowane elementy oraz prowadnice wykonane z PVC.

• System nakładany na okna (rolety montowane we wnęce okiennej, po montażu stanowią część muru)
• Możliwość zastosowania w przypadku budynków istniejących oraz nowych inwestycji
• Elementy obudowy rolety oraz prowadnice wykonane z PVC
• Możliwość całkowitej zabudowy rolety (z wyjątkiem klapy serwisowej)
• Możliwość dodatkowego zabezpieczenia przez rygle automatyczne lub wieszaki blokujące.

Rolety SOL EVOLUTION

Bardziej zaawansowana ochrona przed słońcem to rolety Sol Evolution, w których zastosowana jest izolacja o wyższych parametrach termoizolacyjnych. Rolety idealnie pasują do eleganckich i minimalistycznych wnętrz.

• System nakładany na okna (rolety montowane we wnęce okiennej, po montażu stanowią część muru)
• Właściwości termoizolacyjne lepsze niż w standardowych rozwiązaniach (0,8W/m2K zamiast 1,1W/m2K)
• Możliwość wykorzystania w przypadku budynków istniejących oraz nowych inwestycji.

Rolety TERRA

W ofercie OKNOPLAST występują także rolety TERRA wykonane z wysokogatunkowego aluminium, montowanego po zewnętrznej stronie okna. Podwójnie ryflowany profil rolet daje rozwiązanie bardziej estetyczne i odporne na wiatr.

• System montowany po zewnętrznej stronie okna
• Elementy obudowy rolety i pancerze wykonane z wysoko gatunkowego aluminium
• Możliwość zastosowania w przypadku budynków istniejących oraz nowych inwestycji
• Właściwości akustyczne potwierdzone certyfikatami.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Oknoplast
#okna #czytelnia #w okno #okna i drzwi #na zewnatrz_bud #roleta #oknoplast #Osłony - rolety, markizy itp.

Więcej tematów: