Co to są grzejniki radiacyjne w formie wertykalnej?

Podziel się:
Wszystko o grzejnikach radiacyjnych: czy są droższe od innych, jak działają, dlaczego są lepsze, itp.

Fot. AtlanticFot. AtlanticGrzejniki radiacyjne są droższe od konwekcyjnych i promieniujących, ale dostarczają ciepło podobne do tego z C.O. Ogrzewają za pomocą żeliwa lub oleistego płynu grzewczego. W formie pionowej, mogą mieć nawet 1,7 metra wysokości, dlatego ozdobią wysokie pomieszczenia, jak i kąty.

Dlaczego radiacja lepsza?

Radiatory są bardziej zaawansowane technologicznie niż konwektory czy promienniki, gdyż posiadają cechy obu tych rodzajów grzejników. Kontrolują inercję cieplną pomieszczenia, wykorzystując przy tym wszystkie zalety promieniowania cieplnego, jak i naturalnej konwekcji. Komfort cieplny, który przy nich odczuwamy, jest porównywalny z tym, jaki daje standardowo stosowany, wodny system Centralnego Ogrzewania. Zalety te powodują, iż grzejniki radiacyjne kosztują więcej niż konwekcyjne czy promieniujące.

Element grzewczy z żeliwa

Do wykonania elementu grzewczego radiatorów stosuje się żeliwo, które cechuje się dużą bezwładnością. Zmagazynowana wewnątrz niego energia oddawana jest do otoczenia stopniowo, dzięki czemu grzejniki emitują, w całym ogrzewanym pomieszczeniu, ciepło łagodne i otaczające. Poza tym wykorzystują całą powierzchnię swej obudowy, która wykonana jest ze stali wysokogatunkowej, by na każdą zmianę temperatury w pomieszczeniu, reagować szybko i efektywnie.

Fot. AtlanticFot. Atlantic

Termoprzewodzący fluid

Jednak grzejniki radiacyjne mogą być wypełnione również płynem grzewczym, dzięki któremu ogrzewają podobnie jak te z systemu C.O. Fluid przenosi ciepło, w zamkniętym obwodzie, celem przekazania go do obudowy zewnętrznej z aluminium, która następnie oddaje je do pomieszczenia. Ciepło przekazywane jest wówczas, przez długi czas, w sposób łagodny i nie wysusza przy tym powietrza.

W formie pionowej

Atlantic Polska w tym roku wprowadził do oferty 2 modele radiatorów w formie wertykalnej. Mają one szerokość 460-470 mm i głębokość 120-137 mm. Ich modele o mocy 1500W mają wysokość 1350 mm. W przypadku wersji 2000W, wysokość Calisia wynosi 1570 mm, a Galapagos aż 1700 mm.
REKLAMA:

Element grzewczy Calisia wykonano z żeliwa, a dodatkowo jej płytę czołową pokryto cienkowarstwowo folią grzewczą. Galapagos z kolei posiada płyn grzewczy Fluide, a także grzałkę nurkową ze stali inox. Wyposażono go w system ASP, który przeciwdziała cyrkulacji kurzu. Posiada także czujnik światła, ruchu i otwartych okien, dzięki którym sam obniża temperaturę, gdy jest noc, nie ma nikogo w domu lub podczas wietrzenia.

Fot. AtlanticFot. AtlanticObydwa modele sterowane są aplikacją mobilną Cozytouch w telefonie, a także posiadają system STI, który gwarantuje dużą inercję cieplną urządzenia.

Wysokie pomieszczenia i kąty

Ze względu na białą barwę, najlepiej zainstalować je na jasnych ścianach w odcieniach kremowego, szarego czy beżu. Jednak ciekawy kontrast mogą stworzyć, gdy znajdą się na ścianie, która pokryta jest brązowym kamieniem.

Grzejniki, które mają ponad 1,5 metra wysokości, automatycznie stają się ozdobą. Zalecane są szczególnie do wysokich pokojów, w których można w pełni wyeksponować ich walory. Innym pomysłem jest zainstalowanie ich w kątach, które często są miejscami pustymi i bez wyrazu.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Atlantic
#czytelnia #grzejnik #do ogrzewanie #instalacje #w wewnatrz_bud #atlantic #Grzejniki

Więcej tematów: