Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym - system Prandelli Alpha IP

Podziel się:
Alpha IP - zintegrowany internetowy system sterowania ogrzewaniem , bezpieczeństwem oraz elementami budynku/mieszkania oferowany przez firmę Prandelli jest obecny na rynku od lutego 2015 roku. System jest nieustannie poszerzany o kolejne elementy i dodatkowe funkcje.

Obecnie Alpha IP obsługuje następujące rozwiązania inteligentnego domu:
1. Kontrola ogrzewania (klimat pomieszczenia),
• grzejniki,
• ogrzewanie podłogowe,
• ogrzewanie elektryczne.
2. Bezpieczeństwo i monitoring
3. Światło i ściemnianie
4. Pomiar zużycia energii
5. Sterowanie żaluzjami

Fot. PrandelliFot. Prandelli
Alpha IP jest niezwykle prosty i intuicyjny.
Stworzenie systemu sterowania w budynku odbywa się dosłownie w kilku krokach.
1. Połączenie internetowe (kablem sieciowym) bramki Alpha IP z routerem.
2. Pobranie i zainstalowanie bezpłatnej aplikacji Alpha IP.
Konfiguracja i działanie tego systemu odbywa się za pośrednictwem smartfona dzięki aplikacji dostępnej na urządzenia z systemem Android i iOS. Po zainstalowaniu aplikacja staje się głównym panelem operacyjnym, za pomocą którego można sterować i konfigurować cały system Alpha IP.
3. Zarejestrowanie bramki internetowej na serwerze.
4. Zamontowanie i przyporządkowanie urządzeń do poszczególnych pomieszczeń.
5. Ewentualna korekta ustawień urządzeń systemu.
Wszystkie elementy systemu mają ustawienia fabryczne, typowe, często stosowane, które jednak możemy dostosować do swoich potrzeb.
REKLAMA:

Jakich elementów systemu potrzebujemy, aby sterować ogrzewaniem grzejnikowym?

Fot. PrandelliFot. Prandelli
Urządzenia Alpha IP, oferowane przez firmę Prandelli, które są niezbędne w pomieszczeniach z ogrzewaniem grzejnikowym to:

1. Bramka internetowa Alpha IP konieczna do konfiguracji i pracy systemu.

Bramka internetowa. Fot. PrandelliBramka internetowa. Fot. Prandelli
Łączy ona smartfon poprzez Chmurę z urządzeniami Alpha IP oraz przekazuje polecenia konfiguracyjne i użytkowe z aplikacji Alpha IP do poszczególnych elementów systemu.
2. Głowica termostatyczna Alpha IP z wyświetlaczem, do montażu na wkładkach z gwintem M30x1,5 mm lub z adapterem na wkładkach termostatycznych Danfoss RA, RAVi RAVL. Umożliwia ona zmianę temperatury w stosunku do narzuconej z aplikacji oraz uruchomienie funkcji Boost - szybkiego grzania pomieszczenia.

Alpha IP głowica. Fot. PrandelliAlpha IP głowica. Fot. Prandelli

Dodatkowo system można rozszerzyć o następujące elementy:

1. Termostat z dużym wyświetlaczem do sterowania grzejnikami i ogrzewaniem podłogowym (MA008). Rejestruje informacje o aktualnej temperaturze i wilgotności w pomieszczeniu, a następnie cyklicznie przekazuje je do aplikacji i głowicom grzejnikowym w tym pomieszczeniu.

Termostat Alpha IP logo. Fot. PrandelliTermostat Alpha IP logo. Fot. Prandelli
2. Czujnik otwartego okna/drzwi Alpha IP. Rozpoznaje otwarte okno lub drzwi, dzięki wbudowanemu czujnikowi na podczerwień. Status otwartego okna/drzwi widoczny jest w aplikacji i przesyłany jest do kolejnych urządzeń systemu. Wówczas grzanie pomieszczenia zostaje przerwane na czas wietrzenia pomieszczenia lub/i jest uruchomiona syrena alarmowa oraz powiadomienie na komórkę jeżeli uruchomiona jest funkcja bezpieczeństwa.

Czujnik okna. Fot. PrandelliCzujnik okna. Fot. Prandelli
3. Termostat tygodniowy z małym wyświetlaczem Alpha IP do współpracy z grzejnikami. Termostat można zamontować w ramkach uznanych producentów m.in. Berker i Gira . Termostat rejestruje informacje o temperaturze i wilgotności w pomieszczeniu, a następnie cyklicznie przekazuje je do przyuczonych głowic grzejnikowych.

Termostat grzejniki. Fot. PrandelliTermostat grzejniki. Fot. Prandelli
4. Włącznik ścienny Alpha IP, który aktywuje/dezaktywuje tryb ECO. Tryb ECO zostaje uruchomiony we wszystkich pomieszczeniach na czas określony lub na stałe, dla urządzeń systemu sterowania ogrzewaniem.

Alpha IP włącznik ścienny. Fot. PrandelliAlpha IP włącznik ścienny. Fot. Prandelli
5. Termostat pokojowy z pokrętłem Alpha IP - rejestruje informacje o temperaturze i cyklicznie przekazuje je do aplikacji. Temperaturę oczekiwaną należy ustawić pokrętłem termostatu.

Alpha IP termostat bez wyświetlacza. Fot. PrandelliAlpha IP termostat bez wyświetlacza. Fot. Prandelli
6. Gniazdko bezprzewodowe Smart Plus z pomiarem zużycia prądu.

Gniazdko smart. Fot. PrandelliGniazdko smart. Fot. Prandelli
Wiele gospodarstw domowych stosuje, niezależnie od centralnego ogrzewania, jeden lub więcej grzejników elektrycznych, które nie są często wykorzystywane np. do ogrzewania łazienek lub altan ogrodowych. Temperatura w tych pomieszczeniach też może zmieniać się w cyklu tygodniowym i może być dokładnie kontrolowana i sterowana w połączeniu z gniazdkiem bezprzewodowym Smart Plus i termostatem ściennym.

Zaleta: dzięki funkcji pomiaru w gniazdku, zużycie energii i koszty energii można oglądać w aplikacji Alfa IP w smartphonie.

Obecnie system Alpha IP może obsłużyć do 50 urządzeń.

Jak przy pomocy aplikacji Alpha IP sterować ogrzewaniem grzejnikowym?

Ustawienie temperatury można dokonać w aplikacji, w termostacie ściennym lub na głowicy termostatycznej. Tygodniowy tryb pracy wybieramy spośród 3 stref grzewczych, a potem ewentualnie zmieniamy czasy i temperatury. Jest możliwość zaprogramowania do 6 zmian temperatury na dobę.

Minimalna i maksymalna temperatura

Aby dokładniej dostosować sposób ogrzewania do naszych potrzeb możliwe jest ustawienie maksymalnej i minimalnej temperatury w pomieszczeniach aby je ograniczyć. Zabezpieczy nas to przed nadmiernym podnoszeniem temperatury przez użytkowników lub zbyt małą jej wielkością.

Temperatura otwartego okna

Fabrycznie ustawiona temperatura otwartego okna w pomieszczeniu to 12ºC i może być zmieniona aby jeszcze bardziej ograniczyć stratę energii podczas wietrzenia pomieszczenia lub gdy przypadkowo okno będzie otwarte.

Tryb ECO

Dodatkowa korekta temperatury Eco zmieni nam temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, uruchamianą przyciskiem włącznika ściennego.

W menu aplikacji "Pokoje z trybem ECO" można ustawić, w jakich pomieszczeniach temperatura zostanie obniżona do temperatury ECO. Domyślnie tryb ECO jest aktywny dla wszystkich pomieszczeń ogrzewanych grzejnikami lub grzejnikami elektrycznymi.
Pokoje z ogrzewaniem podłogowym nie mogą być sterowane trybem ECO. W tych pomieszczeniach temperatura może być obniżona przez pewien okres w trybie wakacyjnym.
Czas trwania trybu ECO po naciśnięciu przełącznika ściennego jest ustawiany w menu aplikacji "Czas ECO po naciśnięciu przełącznika ściennego". Dostępne opcje to 1,2, 4 i 6 godzin lub "Trwały tryb ECO". Dodatkowo, można wyregulować datę, naciskając na wyświetlaczu czasu, aby ustawić datę, do której aktywny jest tryb ECO (maksymalnie do roku czasu).

W przypadku nowszych obiektów oraz często niedostatecznie kontrolowanych istniejących systemów, rozwiązanie Alpha IP stanowi doskonałą propozycję lub uzupełnienie innych systemów.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Prandelli
#technologie #do ogrzewanie #instalacje #produkty #Instalacje grzewcze

Więcej tematów: