Jakie gatunki roślin dobrze wyglądają i najlepiej sobie poradzą na dachu zielonym?

Podziel się:
Zielony dach to marzenie wielu osób. To, co wspaniale wygląda na filmach lub w katalogach producentów, jest dziś możliwe do zrealizowania na prywatnych domach. Radzimy, jak dobrać rośliny na dach zielony?

Wykonanie płaskiego dachu pod roślinność wymaga odpowiedniej konstrukcji, ale aktualna oferta na rynku budowlanym znacząco to ułatwia. Znakomicie sprawdzi się w tym wypadku system dachu zielonego odwróconego od TECHNONICOL. Gdy już dach będzie gotowy, pozostaje podjąć decyzję, jak go zagospodarować.

Na zielonym dachu idealnie sprawdzą się sukulenty. Fot. TechnonicolNa zielonym dachu idealnie sprawdzą się sukulenty. Fot. Technonicol
Prawdziwym kluczem do pięknego wyglądu zielonego dachu są oczywiście posadzone na nim rośliny. Trzeba brać pod uwagę to, że narażone one będą na intensywne nasłonecznienie, możliwą przedłużającą się suszę, silne wiatry, mrozy, amplitudy temperatur. Dlatego powinno się wybierać gatunki, które są możliwie najbardziej odporne.

Dachy ekstensywne

Dachy ekstensywne nie mają funkcji użytkowej – ich głównym zadaniem jest bycie ozdobą. Wówczas pobyt ludzi na dachu jest zminimalizowany wyłącznie do koniecznych prac pielęgnacyjnych. Zastosowana warstwa gruntu jest płytka. Dlatego najlepiej jest dobierać gatunki, które w sposób naturalny przystosowane są do życia w takich warunkach. Na zielonym dachu idealnie sprawdzą się sukulenty.

Pod uwagę powinno brać się przede wszystkim roślinność górską oraz rośliny, których zazwyczaj używa się do przygotowania skalniaka, na przykład sukulenty. Dość popularne jest sianie na zielonym dachu trawnika. Jednak wcale nie jest to najlepsze wyjście. Przede wszystkim trawa, aby prezentowała się naprawdę pięknie, wymaga specjalnej pielęgnacji, a utrudniony dostęp do dachu z pewnością tego nie ułatwia (kwestia na przykład koszenia trawnika).
REKLAMA:

Lepszym wyborem będzie zdecydowanie się na rozchodniki. Możliwości w tym zakresie jest wiele. Takie rośliny występują bowiem w wielu rodzajach, różniących się wyglądem swoich liści, a także zabarwieniem. Czerwonawy rojnik wspaniale będzie wyglądać w zestawieniu z rozchodnikiem kamczackim o żółtych kwiatach. Większość tego typu bylin jest przystosowana do wytrzymywania długiego okresu bez wody.

Polecić można również na przykład macierzankę piaskową oraz Doerflera, a także goździki. Takie kwiaty dodadzą zielonemu ogrodowi mnóstwa kolorów, a do tego będą pięknie pachnieć i zachęcać owady zapylające.

Dachy intensywne

Dachy intensywne są użytkowane do celów rekreacyjnych. W takim przypadku warstwa gruntu jest zdecydowanie grubsza, a co za tym idzie, jest również o wiele więcej możliwości zaplanowania wyglądu takiego ogrodu. Polecić można barwinka, lawendę wąskolistną, bukszpan, berberys Thunberga, cis pospolity, jałowiec pospolity, sosnę kosodrzewinę.

Fot. TechnonicolFot. Technonicol

Podobają Ci się ogrody w konkretnym stylu, na przykład japońskim?

Śmiało możesz inspirować się nimi przy dobrze roślin i ozdób na dach użytkowy. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na jeden styl urządzenia takiego zielonego dachu, na przykład w stylu ogrodu japońskiego albo po prostu – swojskiej, kolorowej łąki. Dzięki temu łatwiej jest dobrać odpowiednie gatunki.

Zielony dach to z pewnością coś, w co warto zainwestować. Jest to rozwiązanie niezwykle efektowne, a przy tym idealne dla wszystkich ogrodników-amatorów. Ogród na dachu wymaga sporo uwagi (na przykład przykrywania roślinności włókniną na zimę w pierwszych trzech latach od posadzenia, pielenia, czasami niezbyt obfitego podlewania), ale po pewnym czasie zrewanżuje się pięknym widokiem, a w przypadku dachu intensywnego będzie stanowić miejsce wypoczynku.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Technonicol
#dachy #dachy zielone i odwrócone #dach #dach_zielony #technonicol #poradnik #Ogrody - tematy pozostałe

Więcej tematów: