Kocioł indukcyjny serii π

Podziel się:
Firma Pereko wprowadziła do swojej oferty kotły indukcyjne serii π

Fot. PerekoFot. Pereko

Szczytowe osiągnięcie wśród urządzeń grzewczych

Kocioł indukcyjny π to indukcyjny generator stanowiący klasę samą w sobie. Posiada całe spektrum zalet. Jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla domów jednorodzinnych, jak i osiedli mieszkaniowych, prywatnych przedsiębiorstw, obiektów użyteczności publicznej ceniących sobie zwrot kosztów nie tylko na płaszczyźnie finansowej. Zakup kotła wymaga jednorazowej inwestycji, ale komfort i zasadność jego używania są wielopłaszczyznowe i nie przeliczają się tylko na pieniądze. Kocioł jest wyjątkowo wydajny. Jest również tańszy w eksploatacji w porównaniu z innymi nowoczesnymi urządzeniami dostępnymi na rynku.

Zasada działania

Indukcyjny kocioł centralnego ogrzewania π jest urządzeniem elektromagnetycznym. Podstawą konstrukcji jest trójfazowy suchy transformator ze zwartym uzwojeniem wtórnym. Uzwojenie wtórne w tej konstrukcji staje się komorą grzewczą. Cała moc cieplna wytwarzana w komorze grzewczej jest oddawana przepływającej wodzie. Konstrukcja komory została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić obciążenie termiczne wymiennika nie większe niż 3 W/cm² (dla porównania: obciążenie termiczne grzałek w kotłach oporowych wynosi 22 W/cm²). W procesie podgrzewania woda jest poddawana „uzdatnianiu elektromagnetycznemu”. Energia cieplna jest wygenerowana przez pole elektromagnetyczne bezpośrednio w komorze grzewczej – wymienniku, który jest usytuowany na kolumnach transformatora pomiędzy połówkami pierwotnego uzwojenia. Takie rozwiązanie pozwala na znaczne zmniejszenie strat pola elektromagnetycznego. Wymiennik wykonany jest z wysokiej jakości stali kwasoodpornej przeznaczonej do kontaktu z produktami spożywczymi. Kocioł jest wyprodukowany z zastosowaniem nowoczesnych materiałów i osiągnięć nowoczesnej technologii, co zapewnia żywotność kotła do 50 lat! Jest to unikalne rozwiązanie i aktualnie nikt na świecie nie produkuje kotłów o takiej konstrukcji.
REKLAMA:

Pełnia komfortu i bezpieczeństwa

Urządzenie zajmuje bardzo mało miejsca i nie wymaga budowy dodatkowych pomieszczeń. Zapewnia całkowicie bezpieczną i niezawodną eksploatację. Wysoka sprawność (98%) powoduje niskie koszty produkcji ciepła. Ma nadzwyczajnie długą żywotność – przy niezmiennej sprawności w całym okresie pracy. W tym czasie nie wymaga obsługi przez człowieka, czyszczenia, wymiany czegokolwiek ani uzupełniania paliwa.

Ekologia w najwyższym rozumieniu

Kocioł indukcyjny π jest wszechstronnie przebadany i spełnia najwyższe wymagania ochrony środowiska i oszczędności energii. Jego praca jest neutralna dla ludzi, zwierząt i roślin. Jest w pełni ekologiczny, nie emituje spalin ani odpadów. Wykonany z materiałów podlegających recyklingowi.

20 lat gwarancji!

Na indukcyjne kotły serii π, udzielana jest w dniu zakupu standardowa gwarancja na okres 24 miesięcy na sprawne działanie kotła, jak również 24-miesięczna gwarancja na podzespoły takie jak np. sterownik czy czujniki (itp.).

Dane techniczne:


Fot. PerekoFot. Pereko
*Na zamówienie może być zaprojektowany i wykonany kocioł innej mocy, częstotliwości i napięcia zasilania niż w tabeli.
Każdy kocioł może być wykonany w wersji jedno- lub dwu- funkcyjnej. Przyjmujemy zamówienia na wykonanie kotłowni o różnej mocy.



Po zamontowaniu kotła
Użytkownik ma możliwość pozyskania 20-letniej gwarancji
wykonując 3 proste kroki:

1. Zarejestruj kocioł w systemie PEREKO
Dzięki rejestracji Użytkownik otrzyma dostęp do wszystkich informacji związanych ze swoim kotłem, jak również do wielu dodatkowych bonusów.
2. Odbierz pisemną, 20-letnią gwarancję na produkt
Użytkownik otrzymuje 20-letnią gwarancję na urządzenie, którą może pobrać z systemu lub przesłać prośbę o jej dostarczenie przez Producenta.
3. Wykonuj co 2 lata przegląd urządzenia
Pierwszy płatny przegląd gwarancyjny wymagany jest dopiero po 5 latach, licząc od dnia zakupu kotła.

Co zyskujesz rejestrując kocioł π?

1. 5-letnią, bezwarunkową gwarancję na sprawne działanie kotła
2. Kolejne 15 lat gwarancji na sprawne działanie kotła pod warunkiem wykonywania cyklicznych przeglądów
3. Monitoring online pracy swojego kotła
4. Wsparcie online przez okres trwania gwarancji
5. Możliwość udziału w akcjach promocyjnych organizowanych przez Producenta
6. Przypomnienia o statusie gwarancji i zbliżających się przeglądach

Ogólna charakterystyka kotłów indukcyjnych π
Niskie koszty eksploatacji

Kocioł indukcyjny serii π to najlepsza alternatywa dla osób budujących swój dom w technologii: zero-energetycznej (A++), pasywnej (A+), nisko-emisyjnej (A), energooszczędnej (B), jak również średnio energooszczędnej (C). Domy wybudowane w takiej technologii lub w odpowiedni sposób przystosowane do niej poprzez termomodernizację, charakteryzują się niewielkim współczynnikiem EU – wskaźnikiem zapotrzebowania energetycznego. W związku z tym, ogrzewanie mieszkania indukcyjnym kotłem serii π staje się rewolucyjnym rozwiązaniem w technologii nowoczesnego ogrzewania budynków. Przy zastosowaniu zbiornika buforowego oraz uruchomieniu u swojego dostawcy prądu taryfy G12 – koszty ogrzewania C.O. spadają do bardzo niskich poziomów, czyniąc kocioł poważną konkurencją dla innych, powszechnych sposobów ogrzewania.
To wszystko zasługa zjawiska indukcji elektromagnetycznej, jakie zostało wykorzystane w urządzeniu. Sprawia ono, że kocioł nagrzewa wodę w bardzo szybkim tempie. Poniżej wykres obrazujący tę zależność. Indukcyjne kotły serii π przekazują moc cieplną prawie natychmiast. Ponieważ posiadają dużą bezwładność szybko uzyskują moc nominalną. W budynkach klasy A++, A+ i A koszty ogrzewania kotłem indukcyjnym π są niższe od ogrzewania węglem (taryfa G12). W budynkach klasy B, C i D koszty ogrzewania kotłem indukcyjnym π są niższe lub porównywalne z gazem ziemnym (taryfa G12). Czas rozruchu klasycznych kotłów jest wielokrotnie dłuższy.
Kolejnym, bardzo ważnym aspektem mającym wpływ na ograniczenie kosztów związanych z eksploatacją kotła indukcyjnego serii π jest komora grzewcza wykonana ze stali nierdzewnej o bardzo długiej żywotności, przez co uzyskaliśmy bardzo niskie obciążenie cieplne wymiennika.
Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań w konstrukcji kotła cała energia cieplna generowana jest bezpośrednio w komorze grzewczej, dzięki czemu w sposób drastyczny ograniczyliśmy straty pola elektromagnetycznego, co bezpośrednio wpływa na ograniczenie kosztów związanych z codzienną eksploatacją urządzenia.

Fot. PerekoFot. Pereko

Bezobsługowość – wygoda, czas, oszczędność!

Kocioł indukcyjny serii π jest kotłem całkowicie bezobsługowym. Na sterowniku ustawia się wyłącznie podtrzymanie zadanej temperatury, jaką urządzenie powinno utrzymać na zbiorniku buforowym oraz godziny załączania się kotła, by dogrzać wodę w zbiorniku. Kocioł załącza się samoczynnie (nie emitując żadnych dźwięków czy wibracji) w godzinach obowiązywania tańszych stawek za kWh w taryfie G12. Po dogrzaniu wody do zadanej temperatury urządzenie wyłącza się, obliczając czas do kolejnego załączenia...

Nie ma potrzeby monitorowania pracy kotła, sprawdzania jego parametrów, dokonywania dodatkowych ustawień itp. Kocioł został tak zaprojektowany, aby zawsze podtrzymywać zadaną temperaturę zarówno w systemie C.O. jak i C.W.U. Ponadto, sterownik pozwala na dobór programu sterowania kotłem według własnych potrzeb oraz komfortu użytkowania, pozwala na priorytetowe ustawianie włączenia i wyłączenia kotła o precyzyjnie określonej godzinie w danym dniu tygodnia.

Długa żywotność urządzenia

Żywotność kotła indukcyjnego serii π obliczona jest na około 50 lat. Zastosowane w nim rozwiązania, podzespoły, zakupywane są wyłącznie od sprawdzonych Dostawców (w kotle nie ma podzespołów wyprodukowanych w Chinach). Serce kotła – wymiennik ze stali nierdzewnej, który zabudowany jest w transformatorze opracowanym, przetestowanym i wykonywanym specjalnie i wyłącznie na potrzeby zastosowania go w urządzeniu sprawia, że kocioł staje się urządzeniem zdolnym pracować przez długie lata.

W związku z tym, po rejestracji urządzenia na portalu PEREKO, na urządzenie udzielana jest 20-letnia gwarancja zgodnie z warunkami opisanymi w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej Kotła. Ponadto, parametry kotła przez cały okres jego użytkowania pozostają bez zmian. Sprawność (bez mała 99%), wydajność, czas pracy czy prędkość nagrzewania wody nie zmieniają się nawet po 40 latach..

Przygotowanie kotłowni nie jest już problemem

Kocioł indukcyjny serii π jest kotłem o bardzo małych gabarytach. Jego kompaktowe wymiary, brak przenoszenia wibracji i bezgłośna eksploatacja, pozwalają instalację w praktycznie każdym miejscu. Użytkownik nie musi przygotowywać miejsca na składowanie opału, wykonywać zgodnych z normami kominów tak jak ma to miejsce w kotłach stałopalnych, martwić się o porządek i zapylenie w kotłowni. Wykonanie instalacji elektrycznej dla kotła jest bardzo proste, wystarczy podłączyć go do zasilania 3-fazowego poprzez zestaw odpowiednich zabezpieczeń różnicowo-prądowych (niebawem dostępnych w ofercie PEREKO). Instalacja hydrauliczna nie wiele się różni od instalacji standardowo budowanych dla innych urządzeń grzewczych z małym wyjątkiem – w przypadku kotła serii π jest ona prostsza i tańsza w montażu...
Dla przeciętnego domu wystarczy zbiornik buforowy o pojemności 700-800 litrów, który bez problemu zamontuje się w każdej, nawet małej kotłowni. Na uwagę zasługuje również fakt, iż instalacja i użytkowanie kotła indukcyjnego nie wymaga wymiany grzejników (współpracuje z grzejnikami stalowymi, miedzianymi czy aluminiowymi) tak jak ma to miejsce w przypadku zastosowania innego, elektrycznego systemu grzewczego. Kocioł jest ekologiczny, nie emituje spalin, odpadów ani tlenków, dlatego też nie ma konieczności instalowania dodatkowych urządzeń dla bezpieczeństwa użytkowania systemu grzewczego.

Darmowe ogrzewanie? – to jest możliwe!

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych może całkowicie lub częściowo kompensować wydatki na energię elektryczną. Ponieważ panele fotowoltaiczne są najbardziej efektywne wtedy, gdy najmniej potrzebujemy energii elektrycznej, warto zakumulować energię, wysyłając ją do sieci energetycznej. Większość tej energii (80%) możemy wykorzystać w dowolnej chwili. W takim przypadku instalator systemu fotowoltaicznego instaluje licznik dwukierunkowy. Najbardziej opłacalną jest instalacja paneli fotowoltaicznych przy dużym zapotrzebowaniu energii elektrycznej np. do ogrzewania i/lub podgrzewania wody użytkowej.

Podstawą doboru paneli fotowoltaicznych służy wskaźnik EK (zapotrzebowanie na energię końcową budynku). W praktyce odzwierciedla, ile energii potrzeba na roczną eksploatację budynku. We wskaźniku tym bilansowane są straty energii uciekającej przez przegrody zewnętrzne i wentylację, sprawności urządzeń grzewczych, zużycie energii do przygotowania c.w.u. oraz zyski energetyczne z nasłonecznienia, od przebywających w domu ludzi oraz energii wytwarzanej przez inne urządzenia domowe.

Przykładowy schemat instalacji kotła indukcyjnego z buforem

Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest zastosowanie indukcyjnego kotła π w taryfie G12 (noc) razem z buforem z zasilaniem bez wężownicy. Przez bufor należy rozumieć izolowany zbiornik wodny, który podczas pracy szybko akumuluje energię cieplną i następnie długo oddaje ją do instalacji już przy odłączonym od zasilania kotle.

Takie rozwiązanie pozwała zakumulować w buforze maksymalną ilość energii cieplnej. W czasie pracy kotła pompa cyrkulacyjna ciągle miesza wodę w buforze, przemieszczając ją z dołu bufora i zasilając górną część.

Rysunek poniżej przestawia wykres temperatury wody w buforze bez wężownicy (po lewej) i z wężownicą (po prawej):

Jak widać, Kiedy tylko się da, należy unikać stosowania wężownic. To niepotrzebny wydatek, problem wykonawczy i kolejny wymiennik, który z natury ma mniejszą efektywność niż bezpośredni przepływ wody.
Wężownica potrzebna jest tylko tam, gdzie dwa układy bezwzględnie muszą być rozdzielone, np. dla grzania CWU.

Uzdatnianie elektromagnetyczne wody

Proces elektromagnetycznego uzdatniania wody zachodzi dzięki wykorzystaniu siły Lorentza, kiedy pole magnetyczne oddziałuje na poruszający się ładunek elektryczny zjonizowanej wody. W wodzie (nawet w destylowanej) istnieją swobodne jony metalów, przeważnie żelaza. Dzięki zmiennemu polu elektromagnetycznemu w masie wody tworzą się zarodki kamienia kotłowego, które zaczynają intensywnie rosnąć, osiągając wymiary niepozwalające na przyklejenie kamienia kotłowego wewnątrz rury, zaworów, pomp i innych urządzeń systemu centralnego ogrzewania.
Zazwyczaj kamień kotłowy odkłada się w filtrach centralnego ogrzewania. Jednocześnie intensywnie wydalają się gazy rozpuszczone w wodzie. Najważniejszym warunkiem wykorzystania siły Lorentza jest prostopadłość strumienia pola elektromagnetycznego do kierunku wody. Aby pole elektromagnetyczne przeszło przez wodę, materiał rury powinien mieć właściwości diamagnetyczne. W kotłach π zastosowano stal nierdzewną o właściwościach diamagnetycznych.

Efekt uzdatniania wody w systemie centralnego ogrzewania w czasie pracy indukcyjnego kotła π
Proces zarastania rur kamieniem kotłowym przyspiesza korozję elementów systemu, gwałtownie obniża wydajność systemu C.O. i żywotność elementów, co zwiększa ryzyko awarii. Wszystko to powoduje zwiększające się koszty eksploatacji systemu, których straty dochodzą nawet do 25%. W procesie elektromagnetycznego uzdatniania wody występuje proces pasywacji anodowej metali, który tworzy warstwo ochronne na powierzchni ścianek instalacji. Ten proces zapobiega powstaniu ogniwa elektrolitycznego. W systemach, gdzie występują różne metali, np. miedz i aluminium lub stopy tych metali występuje korozja elektrolityczną (galwaniczną).

Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne, ponieważ w krótkim czasie może spowodować awarie w instalacji grzewczej. Przy reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy aluminium a miedzią jako produkt uboczny występuje wodór. Gaz ten bywa bardzo niebezpieczny z powodu ryzyka pożaru i wybuchu. Należy bardzo uważać podczas odpowietrzania instalacji, w której się on może znajdować. Nie wolno wówczas podczas odpowietrzania używać otwartego ognia lub palić papierosów.

1. W kotle π, jak i w całym systemie C.O. nie odkłada się kamień kotłowy. W starszych zakamieniałych systemach występuje proces odkamieniania systemu C.O.
2. Praca kotła π zapobiega powstaniu ogniwa elektrolitycznego i korozji galwanicznej przez pasywacje metali. Wydłuża żywotność systemów C.O. w skład których wchodzą różnorodne metale.
3. Gazy rozpuszczone w wodzie intensywnie wydalają się w czasie pracy indukcyjnego kotła π, wydłużając żywotność metalowych elementów systemu C.O.
W czasie pracy indukcyjnego kotła π intensywnie wydalają się poprzez odpowietrzniki gazy rozpuszczone w wodzie.

Są to przeważnie:


- tlen (powodujący korozje metali),
- wodór (produkt reakcji pomiędzy aluminium a miedzią),
- dwutlenek węgla (stwarza kwas węglowy),
- powietrze (powoduje korozje metali),
- inne w mniejszych ilościach.

Gazy rozpuszczone w wodzie mogą spowodować szumy w czasie pracy systemu C.O., nierównomierność temperatury w grzejnikach, skracają żywotność pomp, powodują intensywną korozje elementów metalowych.

Bezpieczeństwo energetyczne
Co rozumiemy przez „ponadumowny pobór energii biernej”?

W praktyce rozliczenia ponadumownego poboru mocy opierają się na podstawie średnich wartości współczynnika mocy obliczanych za okres rozliczeniowy, dlatego do naliczania opłat nie są brane chwilowe przekroczenia zadanego współczynnika tg φ0.
Ponieważ przepisy nie definiują „uzasadnionego przypadku” a odbiorniki o charakterze indukcyjnym użytkują wszyscy odbiorcy (silniki, lodówki, chłodnie, oświetlenie wyładowcze), dlatego rozliczeniem za ponadumowny pobór energii biernej może zostać objęty praktycznie każdy odbiorca zasilany napięciem poniżej 1 kV.
Ten problem nie dotyczy użytkowników kotłów π – dlaczego?
Dopuszczalna wartość parametru tg φ0 w Polsce wynosi: tg φ0 < 0,4.
Dla kotłów indukcyjnych serii π wartości te wynoszą kolejno: π 10 kW – tg φ0 = 0,07; π 21 kW – tg φ0 = 0,11.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Pereko
#instalacje #ogrzewanie #kotly #produkty #Kotły i automatyka

Więcej tematów: