Stopnie Grando – najwyższy efekt dekoracyjny

Podziel się:
Nie zawsze teren wokół domu jest idealnie płaski. Czasem jest to kwestia ukształtowania terenu, innym razem zamierzony efekt dekoracyjny. W każdym z tych przypadków sprawdzi się stopień betonowy Grando.

Fot. PolbrukFot. Polbruk
Schody występują w architekturze od starożytności. To element stricte funkcjonalny, który pozwala projektantom niwelować różnice w wysokości terenu oraz umożliwia dostanie się na wyższe kondygnacje budynku. Poza tym funkcjonalnym zastosowaniem odgrywają one również rolę dekoracyjną. W rzymskich i greckich świątyniach wznoszonych w starożytności podwyższały one wizualnie budowle, podnosząc tych samym ich rangę. Z powodzeniem stosowano je także w architekturze pałacowej czy przed budynkami publicznymi, w których mieściły się ważne instytucje. Podkreślano tym samym majestat państwa i władzy. W otoczeniu rezydencji królewskich i szlacheckich schody stanowiły element kształtowania krajobrazu. Przykładem mogą być założenia ogrodowe przy pałacu Burbonów we włoskiej Casercie czy w rezydencji królów hiszpańskich w La Granja de San Ildefonso.

Fot. PolbrukFot. PolbrukFot. PolbrukFot. Polbruk
Dziś przy wznoszeniu gmachów użyteczności publicznej architekci stawiają przede wszystkim na rozwiązania proste, funkcjonalne oraz pozbawione barier. Jednak schody zewnętrzne z powodzeniem stosuje się w założeniach ogrodowych na styku tarasu z ogrodem lub w miejscach, gdzie konieczne jest „zgubienie” różnic w wysokości terenu (skarpy, wzniesienia). Doskonale do tej roli nadają się betonowe stopnie schodowe Polbruk Grando. Występują one w dwóch fakturach – łamanej (przypominającej wyglądem naturalny kamień) lub gładkiej. Każda z nich dostępna jest w trzech kolorach: latte (biało-jasno-piaskowy), hawaii (brązowo-pomarańczowy) oraz nerino (biało-szaro-czarny). Dwa pierwsze z powodzeniem sprawdzą się w aranżacjach nawierzchni w ogrodach w stylu śródziemnomorskim. Będą doskonałym dopełnieniem na przykład do alejek wybudowanych z kostki Polbruk Granito (w kolorach latte czy hawaii), Polbruk Avanti (brązowy i czerwony) lub Carmino (hawaii i latte). Kolor nerino będzie natomiast pasował do nawierzchni w ogrodach nowoczesnych i skandynawskich wykonanych na przykład z płyt Polbruk Lamell. Klamrą kompozycyjną dla stopni Grando w miejscach, gdzie występują skarpy lub górki, są murki o tej samej nazwie, które dodatkowo wzbogacą aranżację oraz zapobiegną osuwaniu się ziemi.
REKLAMA:

Stopnie Grando to jednak nie tylko inspirujący design, który z powodzeniem możemy zastosować w ogrodach w stylu śródziemnomorskim, nowoczesnym czy skandynawskim. Ze względu na ich szerokość i długość możemy je układać w większych lub mniejszych kompozycjach. Wymiary pojedynczego stopnia to 15×40×100 cm. Ich montaż jest bardzo prosty. Nie wymagają one podkonstrukcji wykonanej z betonu. Z kolei ich blokowy, monolityczny charakter sprawia, że są one mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polbruk
#czytelnia #schody #ogrod #ogrody #plyty #beton #polbruk #Nawierzchnie, chodniki, podjazdy

Więcej tematów: