Nowa ikona Mokotowa. Na ulicy Puławskiej stanął wieżowiec zaprojektowany przez JEMS Architekci

Podziel się:
U zbiegu ulic Puławskiej i Bukowińskiej zakończyła się budowa 19-piętrowego wieżowca, który z początkiem roku został oddany do użytku. W ten sposób oś jednej z najdłuższych warszawskich ulic w Warszawie została wizualnie domknięta, a na horyzoncie Mokotowa mocno zarysowana została dominanta. Obiekt jest nową siedzibą Transportowego Dozoru Technicznego. Zaprojektowany został przez pracownię JEMS Architekci.

Fot. JEMS ArchitekciFot. JEMS Architekci
Budynek znajduje się na warszawskim Mokotowie, dokładnie na osi ulicy Puławskiej, usytuowany u zbiegu z ul. Bukowińską i Domaniewską. 63-metrowy wieżowiec wykonany jest w całości z betonu, o ciepłoszarym odcieniu. Ze względu na swoją wysokość i położenie widać go już z daleka, gdy stopniowo pojawia się na horyzoncie, kierującym się z centrum na Mokotów.

Kolor monochromatycznej elewacji, proporcje wielkości okien, a także jej rytmiczne podziały nawiązują do architektury budynków po przeciwnej stronie ulicy. Dzięki temu nowy budynek dopełnia istniejącą zabudowę i wizualnie ją uspójnia.

Fot. JEMS ArchitekciFot. JEMS Architekci

Schodkowe formy i szare bryły

Geometria trójkątnej działki determinuje nieregularny kształt budynku. Sam obiekt złożony jest z dwóch połączonych ze sobą brył: wysokiej wieży oraz sięgającej połowy jej wysokości części, która rozciąga się wzdłuż Puławskiej. Fasada od tej strony tworzy pierzeję ulicy i uzupełnia lukę między zabudowaniami jednej z głównych warszawskich ulic. Patrząc od ulicy Idzikowskiego, bryła jest najwyższa i najwęższa, kształt budynku przypomina prostopadłościenną jednorodną bryłę, jednostronnie opadającą schodkowo ku prawej stronie. Natomiast widok od ulicy Domaniewskiej ukazuje cały budynek, którego bryła ukształtowana została z uwagą na doświetlenie sąsiadujących budynków mieszkalnych na ulicy Bukowińskiej.

Kolorystyka budynku prezentuje spektrum odcieni szarości. Od ciepłych odcieni na zewnętrznej elewacji, przez chłodniejsze zabarwienie betonu użytego we wnętrzach. Detale i dodatkowe elementy z innych materiałów konstrukcyjnych utrzymane są w ciemnej kolorystyce grafitu.
REKLAMA:

Nowa siedziba TDT składa się z trzech funkcjonalnie niezależnych od siebie części. Na pierwszym piętrze umieszczona została strefa konferencyjna, na poziomach od 2 do 6 znajdują się biura TDT oraz sale szkoleniowe i egzaminacyjne. Pozostałe kondygnacje przeznaczone zostały na hotel dla uczestników konferencji i szkoleń przyjeżdżających do Warszawy. Na parterze zaplanowano część usługową oraz restaurację. Od strony ul. Bukowińskiej zaprojektowano się nieduży, zielony skwer. Pod budynkiem znajduje się dwupoziomowy parking podziemny przeznaczony dla pracowników i gości hotelowych.

Generalnym wykonawcą projektu była spółka Budimex z Warszawy. Budowa zakończona została w grudniu 2019.

Inwestor: Transportowy Dozór Techniczny
Projekt: JEMS Architekci
Zespół projektowy: Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Marek Moskal, Karol Olechnicki,
oraz Maciej Rydz, Mai Bui Ngoc, Małgorzata Charazińska, Anna Bilińska, Magdalena Sakowicz.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: JEMS Architekci
#wiadomości #architektura #projekty #wnetrza

Więcej tematów: