Czerń w kuchni, czyli nowa biel

Podziel się:
Czerń jest coraz częściej spotykana we wnętrzach. Rosnącą popularnością cieszą się łazienki, utrzymane w ciemnych barwach, ale trend nie omija również kuchni. Eksperci marki Laveo podpowiadają, jak urządzić przestrzeń kuchenną w stylu all black tak, by wyglądała efektownie i designersko.

Fot. LaveoFot. Laveo
Wokół czerni we wnętrzach narosło wiele mitów. Od dawna przyjęło się bowiem, że zarówno kuchnia, jak i łazienka, powinny być utrzymane w neutralnych odcieniach - jasnych szarościach czy bielach, a czarne barwy optycznie pomniejszają przestrzeń, sprawiają, że wnętrze wygląda przygnębiająco i ponuro, a samo urządzenie kuchni w tym kolorze jest ekstrawaganckie. Nic bardziej mylnego – czerń we wnętrzach to sposób na nadanie im nowoczesności i elegancji. Okazuje się jednak, że problem z czernią wynika z faktu, że aranżacje z ich wykorzystaniem często nie są odpowiednio zaplanowane i przełamane kontrastowymi akcentami, które rozjaśnią kompozycję i nadadzą jej lekkości. Trudno bowiem wyobrazić sobie kuchnię urządzoną w stylu all black, w której jedynym jasnym akcentem jest blade światło. Zachęcamy zatem do zapoznania się z najciekawszymi aranżacjami marki Laveo, które pokazują, że czerń w kuchni nie musi przytłaczać i onieśmielać.

Czerń ze światłem i ciepłem

Zastosowanie czerni w kuchennej aranżacji nie musi kojarzyć się z mrokiem, ciemnością i optycznym pomniejszaniem przestrzeni – szczególnie, gdy odpowiednio zadbamy o wykorzystanie elementów rozjaśniających wnętrze. Pierwsza z aranżacji doskonale łączy ciepło drewnianych mebli i wykończeń oraz jasnych akcentów – zwłaszcza szarości i bieli. Uwagę w tej przestrzeni zwraca ciemny granitowy blat z czarnym zlewozmywakiem Grenada oraz zestawiona z nim w kontraście jasna bateria Polla od marki Laveo. Takie zestawienie dodatkowo uwypukla czarne akcenty.

Z jednej strony takie rozwiązanie mogłoby się wydawać minimalistyczne, wręcz sterylne i surowe, z drugiej zaś – ciepłe, drewniane elementy dodają całości charakteru, czynią wnętrze bardziej przytulnym. To świetny przykład tego, że czerń nie musi ograniczać, zwłaszcza, gdy kuchnia stanowi integralną część salonu – tłumaczy Maria Kubiak, product manager marki Laveo.

Czerń i błękit, czyli eksperymenty!

Kolejnym dowodem na uniwersalność czerni w przestrzeni kuchennej jest druga z aranżacji, łącząca czerń, jasne, drewniane blaty oraz wyraźnie zaznaczone błękity (okna i lodówka). Tym, co zwraca uwagę, jest jednak nie tylko gra kolorów – to także bogate wykorzystanie wzorów i kształtów: kafelki na podłodze, wzorzyste płytki, futurystyczna, wyróżniająca się bateria zlewozmywakowa z wyciąganą wylewką z serii Daru czy kontrastowy zlewozmywak ChiChi. Podobać może się również efekt kontrastu czerni i bieli – biel sprawia, że wnętrze jest bardziej przyjazne, czerń dodaje pomieszczeniu elegancji.

Pamiętajmy, że aranżując przestrzeń, nie powinniśmy ograniczać się tylko do wykorzystania określonych barw czy motywów kolorystycznych. Bawmy się kształtami, fakturami i wzorami, a nawet światłem - wszystkie te elementy dodają wnętrzu charakteru. Czarne pomieszczenie to świetne pole do eksperymentów – tłumaczy Maria Kubiak, product manager Laveo.
REKLAMA:

Czerń na drugim planie

Ostatnia z propozycji w największym stopniu skupia się na wykorzystaniu czarnych elementów i wkomponowaniu ich w całą aranżację tak, by czerń stanowiła eleganckie tło, ale jednocześnie wyraźnie zaznaczała swoją obecność. Ciemny, drewniany blat z charakterystyczną białą cegłą doskonale uzupełniają czarne, matowe szafki, czarna listwa, a także granitowy zlewozmywak z serii Barbados, z baterią z linii Polla, dysponujący elastyczną wylewką i chromowym wykończeniem. Kontrastujące elementy umiejętnie wyciszają liczne – choć drobne – rośliny, a przy tym ożywiają minimalistyczną przestrzeń, urządzoną w loftowym klimacie.

Czerń w kuchni – to proste

Jak widać, do kuchni z wyraźnie zaznaczoną czernią wystarczy niewiele – odrobina fantazji, inwencja i głowa otwarta na różne inspiracje to już coś! Nie ma również sensu porównywanie i zastanawianie się, czy w kuchni lepiej sprawdzą się czerń, czy biel albo czy lepiej postawić na jasne, czy na ciemne barwy. Wszystkie są równie istotne – ale to od nas samych zależy, jak wykorzystamy ich potencjał.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Laveo
#czytelnia #w kuchnia #armatura #wnetrza #Kuchnia i jadalnia - wystrój

Więcej tematów: