Czas sztampowych i nudnie regularnych, szarych kostek brukowych odszedł do lamusa. Nowości na rynku muszą sprostać najnowszym trendom, zachowując równocześnie takie parametry jak użyteczność, wytrzymałość i jakość.

Jeszcze niedawno kostki betonowe kojarzono głównie z nawierzchnią parkingów przed dużymi centrami handlowymi lub supermarketami. Były one synonimem nudy i nijakości. Te czasy już jednak dawno minęły. Współczesne kostki i płyty betonowe to feeria stylów, barw oraz wzorów. – Co roku w naszej ofercie pojawiają się nowości, które uzupełniają nasze portfolio. Wynika to z potrzeb klientów i architektów, którzy stale poszukują nowych rozwiązań i inspiracji do wykończenia alejek, tarasów oraz podjazdów w otoczeniu domu czy przestrzeni publicznej – mówi Wojciech Średniawa, Główny Projektant Polbruk S.A. Projektanci kostek i płyt betonowych coraz częściej poszukują oryginalnych rozwiązań, dzięki którym można stworzyć niebanalne aranżacje. Eksperymentują z kształtami, wzorami oraz kolorami kostek.


Korten super pożądany
W nowoczesnej architekturze szarości odgrywają szczególną rolę i są najczęściej stosowaną barwą przez architektów. Od pewnego czasu jednak coraz większą popularność zyskuje także, nawiązujący do stylu industrialnego, kolor korten. Początkowo ze stali kortenowskiej wykonywano okładziny na elewacjach budynków, a następnie elementy małej architektury. Korten stał się również modny jako alternatywa dla szarości przy aranżacji nawierzchni. Przykładem rozwiązania aranżacyjnego charakteryzującego się nowoczesnym designem właśnie w tym kolorze jest wielkoformatowa płyta Polbruk Magna. Posiada ona wymiar 50x75 oraz 100x75 cm. Ze względu na grubość elementów 8 i 10 cm można ją stosować w miejscach o dużym natężeniu ruchu samochodów, również ciężarowych. Alternatywą dla płyty Magna w kolorze korten, na tarasy, ścieżki i aleje w przydomowym ogrodzie, są płyty Oland i Metrik. Obydwie posiadają grubość 6 cm. Jeśli projekt zakłada prostokątne elementy w większym formacie warto zwrócić uwagę na pierwsze rozwiązanie. Oland występuje w wymiarach 14x28, 14x42 oraz 14x56 cm. Jeśli natomiast nawierzchnia ma być zbudowana z drobniejszych prefabrykatów, dedykowane są do tego płyty Metrik. Obydwa rozwiązania dają duże możliwości aranżacyjne, gdyż można je układać standardowo, czyli naprzemiennie, oraz w „jodełkę”, która po latach nieobecności znowu staje się bardzo modna. Ekstrawaganckie i oryginalne kolory, takie jak korten, to jednak nie wszystko, co zaskakuje w dzisiejszym designie płyt betonowych. Coraz częściej producenci stawiają na inspirujący kształt lub deseń betonowych elementów.
Kłosy zboża, tygrysie pasy i heksagonalne kształty
Nowe kostki i płyty zwracają uwagę również ciekawym designem. Interesującą propozycją o szerokim zastosowaniu (nadaje się m.in. na chodniki, tarasy, podjazdy), ze względu na jej grubość 7 cm, może być Polbruk Extrano. Jest to wielkoformatowa płyta o kwadratowym kształcie i wymiarach 50x50 cm, dostępna w czterech tonacjach szarości (biały, stalowy, bazaltowy, nerino). Jej najciekawszą cechą jest wycięty w niej wzór. Regularne otwory w płycie przywodzą na myśl swoim wyglądem pasy na futrze tygrysa lub kubistyczne kłosy zboża. Przy większych założeniach architektonicznych, takich jak place czy podjazdy ułożona z niej powierzchnia przypomina pokład futurystycznego statku kosmicznego. Extrano świetnie nadaje się do modernistycznych aranżacji.

Designerskie płyty betonowe dają architektom coraz większe możliwości w zakresie planowania aranżacji przestrzeni wokół naszego domu i w miejscach publicznych. Dzięki temu zyskujemy w naszym sąsiedztwie coraz więcej przestrzeni o interesującym designie. Oczywiście nawierzchnia to tylko jeden z bardzo ważnych elementów kształtowania przestrzeni. Liczy się również geometria założenia, mała architektura, a także, lub może przede wszystkim, pomysłowość i użyteczność.
REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Polbruk