Wymiana stolarki. Jak uzyskać dofinansowanie?

Podziel się:
Ileż to razy narzekamy, że chcielibyśmy coś w naszych domach zmienić – przearanżować, unowocześnić, ulepszyć… A często, nawet o tym nie wiedząc, jesteśmy o krok od spełnienia marzeń. Tak też jest z termomodernizacją budynku i jednym z jej pierwszych etapów – wymianą stolarki otworowej. Koszt wymiany wysłużonej stolarki oraz zakupu i montażu energooszczędnych rozwiązań może być mniejszy niż się spodziewamy, jeśli skorzystamy z programu „Czyste Powietrze”, za sprawą którego dofinansujemy taką inwestycję.

Fot. FakroFot. Fakro
Wymiana okien, drzwi zewnętrznych czy bramy garażowej to duży wydatek w budżecie domowym. Dlatego decydując się na taki krok, warto poszukać więcej możliwości dofinansowania inwestycji. Wybór produktów z innowacyjnymi rozwiązaniami przyniesie nam wymierny ekonomiczny zwrot w przyszłości – dzięki temu będziemy mogli skutecznie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie pomieszczeń zimą i chłodzenie ich latem, co z kolei będzie korzystne również dla środowiska. Termomodernizacja powinna być kompleksowa, a wsparcie i udział w takich programach jak chociażby: „Czyste Powietrze” daje możliwość realizacji inwestycji „za jednym razem”.

Fot.  HörmannFot. Hörmann

Słów kilka ogólnie o programie

„Czyste Powietrze” to rządowy program skierowany do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Opiera się o kryterium dochodowe. Za jego sprawą można uzyskać dotację na wymianę źródła ciepła oraz prace związane z termomodernizacją, która wynosi obecnie nawet do 30 tys. zł dla podstawowego poziomu dofinansowania (dochód roczny do 100 tys. zł).
Dla podwyższonego poziomu to już kwota sięgająca do 37 tys. (miesięczny dochód na osobę w wysokości 1,4 tys. zł – w przypadku rodziny) – wkrótce ruszy nabór (najprawdopodobniej na jesieni). Wniosek należy złożyć w urzędzie bądź przez Internet – musimy wówczas założyć profil zaufany, np. za pośrednictwem naszego banku (nie trzeba wtedy potwierdzać swojej tożsamości, czyni to za nas instytucja bankowa). Jeśli ten krok mamy już za sobą, wystarczy wejść na stronę: https://tiny.pl/71w3k (dla ułatwienia skróciliśmy link), wcisnąć przycisk „Złóż wniosek”, który przekieruje nas do nowej strony, należy się na niej zalogować, a następnie wypełnić stosowny dokument, dodając do niego wymagane załączniki, podpisać profilem zaufanym i wysłać. Na naszą skrzynkę mailową trafi w efekcie tych działań potwierdzenie złożenia wniosku. Szczegółową instrukcję krok po kroku, jak prawidłowo wypełnić dokumenty znajdziemy pod adresem: https://tiny.pl/7dt14.

Fot. KrispolFot. Krispol

Wsparcie finansowe – na jakie projekty?

Wsparcie finansowe można otrzymać na inwestycje jeszcze nierozpoczęte, w trakcie realizacji oraz te zakończone – w tym wypadku rozliczeniu będą podlegać jedynie koszty poniesione na 6 miesięcy wstecz przed złożeniem wniosku (ustawodawca dodaje jeszcze wzmiankę, że koszty liczone są najwcześniej od 15 maja 2020 – startu najnowszej edycji programu).Dofinansowanie należy się na wymianę: okien i drzwi (koszty materiałów i demontaż starych wyrobów i montaż nowych – musi być on „ciepły”, tzn. warstwowy), starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródła ciepła spełniające wymagania programu. Pokrywa ono również zakup elementów instalacji robocizny związanej z wymianą centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej, wentylacji mechanicznej, mikroinstalacji fotowoltaicznej, ocieplenia domu. Co ważne prace trzeba ukończyć do momentu upływu 30 miesięcy od złożenia wniosku. – Jeśli myślimy o poprawie efektywności energetycznej budynku, pamiętajmy, że wszelkie działania termoizolacyjne należy przeprowadzać w odpowiedniej kolejności. Pierwszym krokiem powinna być zawsze wymiana stolarki otworowej, a ostatnim kotła. Przy nieszczelności przegród, zakup samego pieca nie przyniesie oczekiwanych korzyści – tłumaczy Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD.

Fot. SoudalFot. Soudal
Fot. WiśniowskiFot. Wiśniowski

Oszczędny sposób na wymianę stolarki

W przypadku zakupu/montażu stolarki okiennej (okna/drzwi balkonowe, okna połaciowe wraz z systemami montażowymi) możemy liczyć na dofinansowanie w wysokości 210 zł za m2, zaś stolarki drzwiowej (drzwi zewnętrzne, drzwi/bramy garażowe) nawet 600 zł za m2. Gdy kwalifikujemy się na podwyższony poziom dofinansowania, te kwoty znacząco rosną i wynoszą odpowiednio: 420 zł za m2, i 1200 zł za m2,. Decydując się zatem na wsparcie finansowe w ramach programu „Czyste powietrze” na wymianę stolarki otworowej, poniesiemy od 70% do 60% kosztów takiej inwestycji – w zależności od poziomu dofinansowania. Jakie bezcenne benefity zyskamy w pakiecie? Niższe koszty eksploatacji domu, większy komfort cieplny, wygodę użytkowania, wzrost bezpieczeństwa, spokój i niezakłóconą ciszę, poprawę estetyki budynku, wzrost wartości nieruchomości, lepszą jakość powietrza… Producenci stolarki starają się pomagać konsumentom w doborze produktów, które spełniają wymogi programu. Dlatego warto zgłosić się do przedstawicieli marek, którymi jesteśmy zainteresowani, o poradę. Wiele ciekawych materiałów poradnikowych i inspiracyjnych znajdziemy również na stronie: www.dobrymontaz.com, gdzie dostępna jest ponadto wyszukiwarka rekomendowanych punktów sprzedaży produktów oraz fachowców świadczących usługi montażowe.
REKLAMA:

W nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” procedury składania wniosków zostały uproszczone. Co więcej, czas ich oceny został również skrócony, do 30 dni. Opłaca się też sprawdzić, czy w ramach inwestycji możemy uzyskać pomoc finansową z lokalnych programów wsparcia termomodernizacji. Warto z nich skorzystać i zrobić w końcu coś dla siebie – poprawić standard życia we własnym M. Odwagi!
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: POiD
#okna #drzwi #czytelnia #okno #brama #okna i drzwi #do montaz #poid #Okna i drzwi - tematy pozostałe

Więcej tematów: