Aktualnie na rynku mamy ogromny wybór produktów, dzięki którym możemy zabezpieczyć drewno przed wpływem czynników atmosferycznych lub korozją biologiczną. Mowa o preparatach ochronno-dekoracyjnych, takich jak lakier, lakierobejca, olej, lazura oraz emalia do drewna. Który z tych środków będzie jednak najodpowiedniejszy do wykończenia naszej drewnianej elewacji? Na to pytanie odpowiada Łukasz Walczak, ekspert firmy JAF Polska.
Fot. JAF Polska
Drewno nie od dziś cieszy się popularnością jako materiał stosowany do budowy ogrodzeń i elementów małej architektury w przydomowych posesjach. Coraz częściej trafia także na tarasy – nie tylko w formie balustrad czy mebli, ale i podłóg. Jednak za najwyższy poziom „wtajemniczenia” wśród miłośników drewna uchodzi elewacja drewniana. Dlaczego? Bo drewno - w przeciwieństwie do innych materiałów - wymaga uwagi i troski. Aby przez wiele lat cieszyć się jego urokiem, musimy pamiętać o regularnych zabiegach konserwacyjnych oraz pielęgnacyjnych. W jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć drewno przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi i korozją biologiczną?
Podejście indywidualne
Pierwszym krokiem w wyborze preparatu chroniącego trwałość i piękny wygląd elementów wykonanych z drewna będzie odpowiedź na pytanie o pożądany efekt wizualny. Czy chcemy podkreślić naturalny rysunek i usłojenie? A może stłumić efekt i nadać drewnu oczekiwany przez nas kolor? - Warto poznać właściwości i przeznaczenie poszczególnych produktów pamiętając przy tym, aby indywidualnie traktować każdy z elementów, które chcemy zabezpieczyć. Jedne środki doskonale sprawdzą się w przypadku małych, skomplikowanych fragmentów, innymi należy potraktować duże jednolite powierzchnie. Jeszcze inaczej należy obchodzić się z podłogą tarasu czy meblami ogrodowymi, bo są znacznie bardziej narażone na ścieranie i częściej mają kontakt bezpośrednio z naszą skórą. – wyjaśnia Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska.Fot. JAF PolskaFot. JAF Polska
Cała uwaga na elewację
Nie ulega wątpliwości, że jednak to elewacja jest jednym z najbardziej newralgicznych elementów, na konserwację których należy zwrócić uwagę. Jej duża powierzchnia sprawia, że zaniedbania są bardzo widoczne już na pierwszy rzut oka. Oprócz tego, pogorszenie jej stanu może narazić nas na problemy z prawidłowym utrzymaniem budynku i konieczność przeprowadzenia poważnego remontu, co w rezultacie będzie wymagało od nas dużych nakładów finansowych.- Wygląd elewacji oraz sposób jej pielęgnacji zależy przede wszystkim od gatunku drewna, z którego jest wykonana. Gatunki europejskie, a zwłaszcza te lokalne, wymagać będą przede wszystkim starannej impregnacji z uwzględnieniem czynników biobójczych, a później zabezpieczenia środkami pigmentującymi takimi jak lakieorbejce czy lazury. Gatunki egzotyczne, które samoistnie zapewniają odporność na działanie korozji biologicznej, częściej poddawane są wyłącznie olejowaniu. Wybór środka konserwującego powinien być jednak dostosowany przede wszystkim do czynników, na których wpływ narażona jest elewacja, takich jak stopień nasłonecznienia i wilgoć. – mówi ekspert JAF Polska.
Fot. JAF PolskaFot. JAF Polska
Raz na kilka lat lazurą
Lakierobejce nadają elewacji kolor i delikatny połysk, jednak zapewniają jedynie powierzchniową ochronę. Tworzą one na powierzchni deski film, jednak nie impregnują jej od wewnątrz. Jak mówi Łukasz Walczak, dla tych, co chcą zabarwić drewno oraz pozostawić półmatową powierzchnię, najodpowiedniejszym wyborem będą lazury: „Malowanie lazurą, czyli lazurowanie, ma za zadanie pozostawić widoczny rysunek drewna. Lazury tworzą gładką i przejrzystą powłokę, zachowując naturalny wygląd struktury drewna i uwypuklając rysunek słojów. Zawarte w nich barwniki pozwalają na uzyskanie oryginalnego efektu dekoracyjnego, przy okazji zabezpieczając drewno. W preparatach koloryzujących, ochronę przed promieniami UV stanowią zawarte w nich pigmenty. W przypadku produktów bezbarwnych, nie wszystkie oferują te dodatkowe właściwości”.Zabezpieczenie elewacji lazurą nie jest bardzo pracochłonne. Środki do malowania drewna typu lazurującego wymagają, aby nakładane na drewno warstwy były cienkie, a ich nakładanie powinno przypominać wcieranie w drewno.
Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy odświeżamy wcześniej malowane powierzchnie. Nie należy malować drewna zniszczonego lub zabrudzonego, powierzchnię przeznaczoną do malowania należy wcześniej starannie oczyścić. Jeżeli powłoka jest w dobrym stanie, należy ją umyć detergentem, spłukać i pozostawić do wyschnięcia, a następnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym w celu zwiększenia przyczepności kolejnej powłoki. Jeżeli powierzchnia jest spękana lub zniszczona w inny sposób, konieczne jest mechaniczne usunięcie poprzedniej powłoki aż do surowego drewna. Sinizny i przebarwienia spowodowane wilgocią można zlikwidować lub zmniejszyć ich intensywność stosując specjalne preparaty chemiczne np. dostępny w ofercie JAF Polska odszarzacz.
Zabezpieczone w ten sposób elewacje pozostają odporne na działanie szkodliwych czynników nawet kilka lat.
Fot. JAF Polska
Olej dla odpornych
Jeżeli nasza elewacja zrobiona jest z najodporniejszych gatunków drewna i zależy nam wyłącznie na podkreśleniu jego naturalnego piękna, to zdecydowanie najlepiej sprawdzi się w tym olej. Pewne gatunki drewna, ze względu na swoją naturalną wytrzymałość, nie wymagają zabezpieczenia, ale dla utrzymania ich naturalnej barwy powinny być olejowane. Produkt ten wnika głęboko w deskę, nie tworząc żadnej powłoki. Nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią. Jest doskonały w przypadku twardych gatunków takich jak dąb czy modrzew syberyjski oraz gatunków egzotycznych. Nakłada się go łatwo – wcierając za pomocą ściereczki bawełnianej lub w przypadku większych powierzchni – pędzla.Impregnacja olejem jest najłatwiejsza, bo preparat całkowicie wnika w drewno. Przy kolejnym malowaniu można więc nanieść olej bez wcześniejszego zdzierania powierzchni. Wystarczy wcześniej usunąć zabrudzenia przy pomocy detergentu i wysuszyć. Dla utrzymania efektu, olejowanie powinno się powtarzać co sezon w przypadku tarasów i co 3-4 sezony w przypadku elewacji.
REKLAMA:
Regularność i wysokiej jakości produkty
Jak podsumowuje Łukasz Walczak, ekspert JAF Polska, żadna metoda ani środek konserwujący nie zapewnia wieczystej ochrony drewna. Z tego też względu zabiegi renowacyjne i impregnacyjne należy co pewien czas powtarzać. Kontrola powinna być przeprowadzana co sezon i obejmować wszystkie elementy drewniane. Zdarza się bowiem, że jedna ściana wystawiona jest silniej na działanie słońca, deszczu czy wiatru i szybciej wymaga interwencji.Podstawą dobrego zabezpieczenia drewnianej elewacji jest stosowanie sprawdzonych środków najwyższej jakości, takich jak te, dostępne w ofercie firmy JAF Polska. Ponadto klienci mogą liczyć na fachową pomoc ekspertów i doradców klienta, którzy pomogą dobrać odpowiednie preparaty zarówno do konserwacji, jak i do zadań specjalnych. Podpowiedzą, jak pozbyć się problemów i zdradzą eksperckie sposoby na to by drewniana elewacja była ozdobą.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: JAF Polska