Montaż rynien – jak zrobić to poprawnie?

Podziel się:
Systemy rynnowe są niezbędnym elementem budynku gwarantującym prawidłowe odprowadzanie wody opadowej i roztopowej z dachu. Wśród systemów oferowanych na rynku możemy wyróżnić kilka kategorii zróżnicowanych pod względem estetycznym, gdzie do wyboru mamy rynny o kształcie okrągłym i kwadratowym, systemy ukryte charakterystyczne dla nowoczesnej architektury oraz rynny o zmiennych wielkościach ich przekroju, działające efektywnie na dachach o różnej powierzchni. By spełniały one swoją funkcję – zarówno praktyczną, jak i wizualną – muszą być odpowiednio dobrane i zamontowane. Nieprawidłowy montaż może doprowadzić do poważnych i kosztownych w naprawie uszkodzeń zarówno dachu, jak i elewacji budynku. Jak temu zapobiec?

Fot. RuukkiFot. Ruukki

Jakich błędów należy się wystrzegać podczas montażu rynien?
Montaż rynien może nie wydawać się zbyt trudnym wyzwaniem. Warto jednak powierzyć go specjalistom i mieć pewność, że wszelkie elementy systemu orynnowania zostały zamontowane poprawnie.

Co jednak w sytuacji, kiedy montażu musisz dokonać samodzielnie? Od czego zacząć? Na jakie elementy systemu zwrócić szczególną uwagę? Zapoznaj się z poradnikiem marki Ruukki, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces prawidłowego montażu orynnowania.

Montaż rynien krok po kroku

Prawidłowy montaż systemu rynnowego to gwarancja jego niezawodnego działania. Systemy rynnowe obejmują kompletny zestaw akcesoriów, dzięki czemu odprowadzanie wody z dachów może działać efektywnie. Dlatego tak istotny jest prawidłowy montaż poszczególnych elementów. To właśnie one składają się na całość pracy systemu i definiują jego wydajność. Decydując się na samodzielny montaż rynien, zwróć szczególną uwagę na instrukcję producenta oraz zadbaj o wszelkie szczegóły w niej zawarte – wskazuje Przemysław Fałek, Kierownik Działu Technicznego Ruukki.

Montaż systemu orynnowania – jak zrobić to dobrze?
ETAP 1: Wymiarowanie

Pierwszym krokiem do prawidłowo zamontowanej rynny jest jej dobór. Bardzo istotne jest uwzględnienie odpowiedniej wydajności systemu do powierzchni dachu, która będzie obsługiwana. Na ogólną wydajność systemu wpływa:
- wielkość,
- przekroju rynien (100, 125, 125 (R), 150 mm),
- przekrój rur spustowych (75, 90, 100, 120 mm),
- ilość spustów i ich lokalizacja w ciągu rynnowym.
Należy pamiętać, że rura spustowa posadowiona w środku pojedynczego ciągu rynnowego ma o niemal 30% większą wydajność od rury posadowionej na jego końcu.

Fot. RuukkiFot. Ruukki

ETAP 2: Montaż haków do rynien

Istnieją dwa podstawowe typy haków:
- nakrokwiowe,
- doczołowe.

Wśród nich rozróżnimy kolejne ich odmiany uzależnione od kształtu, materiału, z którego są wykonane i sposobu ich montażu.

Haki długie doginane na budowie w zależności od kąta nachylenia dachu i montowane na podwójnej łacie okapowej charakteryzują się dużą wytrzymałością i gwarancją prawidłowej wentylacji połaci dachowej. Z racji specyfiki ich montażu pod pokryciem dachowym najczęściej wykorzystywane są przy wykonywaniu nowego pokrycia dachowego.

Haki doczołowe montowane (jak sama nazwa wskazuje) do deski czołowej to niewątpliwie łatwiejszy montaż i możliwość instalacji bez konieczności ingerencji w okapową część pokrycia dachowego.

Niezależnie od dokonanego wyboru należy pamiętać o montażu haków z zachowaniem odpowiedniego spadku (3 do 5 mm na 1 mb), o prawidłowym rozstawie nie większym niż 60 cm i zagęszczeniu haków w miejscu występowania złączek rynien i narożników.

ETAP 3: Montaż rynien

Aby zamontować poprawnie rynny, należy zadbać o odpowiedni montaż haków, które determinują ich właściwą pozycję względem okapu dachu. Wewnętrzny kształt haków jest dostosowany do kształtu rynny i bez większych problemów poradzisz sobie z jej montażem. Należy uwzględnić również fakt, że rynny to produkt narażony na skrajne warunki atmosferyczne – latem jest wystawiony na wysoką temperaturę i promienie słoneczne, zimą zaś na mróz i oblodzenie. Co więcej, dobowe zmiany temperatur są na tyle duże, że koniecznie należy uwzględnić około 5-milimetrowe szczeliny dylatacyjne na połączeniach rynien, które skompensują wydłużanie i skracanie elementów pod wpływem zmian temperatury.

Każde miejsce połączenia rynien w ciągu wynikające z ograniczonej długości pojedynczego elementu trzeba doszczelnić za pomocą systemowych złączek rynnowych wyposażonych w uszczelki EPDM – podkreśla Przemysław Fałek.

ETAP 4: Montaż narożników

Kształt dachów wielospadowych i kopertowych wymusza zastosowanie narożników rynnowych zewnętrznych i wewnętrznych. Elementy te zamontujesz za pomocą złączek rynnowych. Pamiętaj o konieczności podparcia połączeń poprzez zagęszczenie liczby haków w miejscu ich występowania.

ETAP 5: Montaż rur spustowych

Aby rozpocząć montaż rur spustowych, należy wykonać otwór w dnie rynny, możliwie najlepiej dopasowany do przekroju sztucera, który pełni funkcję połączenia ciągów rynnowych z rurami spustowymi. W przypadku dachów okapowych za pomocą krótkich odcinków rur i kolanek doprowadź element odpływu wody możliwie jak najbliżej ściany. Następnie trwale zamocuj rurę spustową do ściany budynku za pomocą obejm. Przy wyborze obejm rur spustowych pamiętaj o odpowiednim doborze długości tzw. trzpienia montażowego uwzględniającego grubość docelowej izolacji termicznej i pozwalającego na montaż rur w trwałym podłożu jakim jest ściana budynku.

Montaż rynien – jakich błędów unikać?

Źle zamontowany system orynnowania wcześniej czy później da o sobie znać, a jego konsekwencje mogą być naprawdę dotkliwe. Jakie są najczęściej spotykane błędy przy samodzielnym montażu rynien?

- Uszkodzenia elementów składających się na system orynnowania
Stalowe elementy systemu rynnowego są bardzo trwałe, o ile właściwie pracujesz z materiałem. Wszelkie urazy mechaniczne są w stanie obniżyć wytrzymałość produktów stalowych. Dla gwarancji wieloletniego użytkowania należy zadbać o zabezpieczenie wszelkich uszkodzeń powłok lakierniczych, takich jak zarysowania, otarcia czy miejsca cięcia za pomocą farby zaprawkowej dostępnej jako składowa systemu.

- Nieprawidłowe docięcia rynien
Elementy długie, takie jak rury i rynny, są dostarczane w standardowych rozmiarach, a ich dopasowanie do projektu wymaga docięcia na placu budowy. Należy pamiętać, aby nie używać do cięcia stalowych elementów powlekanych narzędzi emitujących w trakcie pracy wysokie temperatury, które negatywnie wpływają na powłoki lakiernicze, a w konsekwencji na żywotność elementów ciętych.

- Zły spadek w rynnie
Często okazuje się, że spadek rynien jest za mały, co w konsekwencji prowadzi do zatrzymania wody w niektórych miejscach. Z kolei gdy spadek jest zbyt duży, na dnie rynny osadzają się wszelkie nieczystości co prowadzi do obniżenia sprawności całego systemu. Prawidłowy spadek powinien wynosić 3-5 mm na każdy metr bieżący, co zapewni skuteczne i sprawne odprowadzanie wody do odpływu.

- Nieprawidłowy rozstaw haków
Zbyt duże odległości między hakami mogą spowodować odkształcenie się lub nawet zerwanie rynien pod naporem wody deszczowej, lodu czy śniegu.

- Zawieszenie rynien na złej wysokości
Kiedy rynna zamontowana jest zbyt nisko, woda deszczowa może nie trafiać do rynny i powodować zacieki na elewacji. Z kolei jeśli jest usytuowana zbyt wysoko, rynna może zostać uszkodzona na skutek nadmiernego obciążenia osuwającym się z połaci dachowej śniegiem.

- Konserwacja systemu rynnowego
Aby wydłużyć do maksimum żywotność systemu rynnowego i jego prawidłowe funkcjonowanie, nie zapominaj o corocznych przeglądach instalacji, podczas których należy sprawdzić drożność rynny (czy nie ograniczają jej zalegające w rynnie liście i gałązki) oraz stan powłok lakierniczych, które w razie potrzeby możemy naprawić za pomocą farby zaprawkowej.
REKLAMA:

Precyzyjne zamontowanie systemu orynnowania z pewnością zaowocuje wydajną i sprawną pracą przez długie lata. Przy montażu istotne jest jednak, aby pamiętać o wszelkich środkach ostrożności. Zalecamy, aby podczas przebywania na dachu zawsze używać odpowiedniego sprzętu, w tym szelek bezpieczeństwa i innych środków ochrony osobistej. Przed montażem należy składować produkty w suchych, zamkniętych pomieszczeniach – podkreśla Przemysław Fałek, Kierownik Działu Technicznego Ruukki.
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Ruukki
#dachy #rynny, odwodnienia dachów #rynna, odwodnienia #do montaz #ruukki #poradnik

Więcej tematów: