Odchodzenie od ogrzewania domów i mieszkań paliwami kopalnymi takimi jak węgiel czy gaz nabrało w ostatnim czasie dużego rozpędu. Najczęściej wybieranym alternatywnym systemem grzewczym jest pompa ciepła. Ich popularność sprawiła jednak, że terminy na przegląd są wydłużone, a czas oczekiwania na nowe jednostki trwa nawet kilka miesięcy. Jakie są alternatywy?
Fot. Heat Decor
Coroczny przegląd
Badanie przeprowadzone przez firmę Heat Decor jako „tajemniczy klient” i kontakt z kilkunastoma firmami wykonującymi montaż i przeglądy pomp ciepła, pozwoliło na sprawdzenie jak obecnie wygląda sytuacja na rynku. Aktualnie średni koszt przeglądu pompy ciepła wynosi 500 – 600 złotych, a do tej sumy należy doliczyć koszt dojazdu do klienta. W wyniku wzrostu cen paliwa jest to czynnik, który powinno się brać pod uwagę. Choć roczna kwota nie stanowi na ogół wyzwania dla domowego budżetu, to 5 – 6 tys. złotych w ciągu 10 lat użytkowania zmienia postać rzeczy. To wszystko przy założeniu, że koszty nie ulegną zmianie. Czas oczekiwania na fachowców zaczyna się od 2 tygodni.Przegląd jest obowiązkowy
Fachowcy zwracają uwagę, że przegląd pompy ciepła jest konieczny, aby urządzenie oraz cały system działały prawidłowo. Warunkiem utrzymania gwarancji na pompę ciepła jest wykonanie przeglądu całej instalacji raz w roku. Przeważnie okres gwarancji wynosi 24 miesiące od pierwszego uruchomienia, przy czym nie może ono nastąpić w okresie dłuższym niż 30 miesięcy od zakupu. Każdy producent ma odrębną politykę względem gwarancji i w związku z tym okresy gwarancji mogą się różnić. Co więcej, są producenci, którzy udzielają gwarancji na pompę ciepła i dodatkowo oddzielnej gwarancji na sprężarkę. Firmy mają również indywidualne podejście w kwestii przeprowadzania przeglądów. Niektóre z nich dopuszczają wyłącznie korzystanie ze swoich punktów serwisowych, a inne z usług zewnętrznych firm, z którymi mają podpisane stosowne umowy. Co ważne, gwarancja nie obejmuje części eksploatacyjnych takich jak: anody, bezpieczniki, żarówki, uszczelki oraz uszkodzeń mechanicznych.REKLAMA:
Jakie alternatywy?
Niska dostępność nowych jednostek i długi czas oczekiwania na przegląd skłaniają zainteresowanych wymianą źródeł ogrzewania do rozważenia innych opcji. Na popularności zyskuje np. podłogowe ogrzewanie elektryczne na podczerwień, które nie wymaga serwisowania, a żywotność systemu przewidziana jest na kilkadziesiąt lat. Mniejszy jest również koszt instalacji, a system dostępny jest w sprzedaży z dostawą w ciągu 2 dni roboczych. Istnieje także możliwość skorzystania z programu dopłat do wymiany źródeł ciepła tj. Czyste Powietrze czy Ciepłe Mieszkanie.REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Heat Decor