Siłowniki hydrauliczne - właściwości i zastosowanie

Podziel się:
Co to są siłowniki hydrauliczne? Budowa i rodzaje siłowników hydraulicznych. Zastosowanie i nowe technologie w produkcji! Sprawdź!

siłowniki hydrauliczne

Siłowniki hydrauliczne znajdują zastosowanie w konstrukcji wielu maszyn. Dzięki niemu są one w stanie radzić sobie z wielkim ciężarem oraz obciążeniem. Zastanówmy się, jak zbudowane są siłowniki hydrauliczne i jakie mają zastosowanie?

REKLAMA:

 

Co to są siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne nazywane również cylindrami hydraulicznymi to silniki, które pracują w ruchu posuwistym. Przekształcają one energię sprężoną cieczy (oleju) w energię mechaniczną.

Siłownik hydrauliczny w koparce

 

 

 

 

 

Budowa siłownika hydraulicznego

Siłownik nie jest skomplikowanym urządzeniem, a jednak wykonuje precyzyjnie konkretną pracę. Może się różnić nieco budową w zależności od rodzaju. Wśród podzespołów można wyróżnić:
*stalowy korpus
*tłok
*tłoczysko
*cylinder dwustronny
*dławicę
*pierścień: zgarniający, prowadzący tłok
*pierścienie prowadzące tłoczyska

Bardzo ważna w każdym siłowniku jest szczelność całej konstrukcji. Nawet niewielka nieszczelność może spowodować znaczny spadek mocy całej maszyny. Rozróżniamy następujące uszczelnienia:
*uszczelnienie tłokowe
*uszczelnienie dławnicowe
*uszczelnienie buforowe
*uszczelnienie tłoka względem tłoczyska
*uszczelnienie dławicy względem cylindra

 

 

 

 

Jakie są rodzaje siłowników hydraulicznych?

W oparciu o sposób pracy siłownika rozróżnić możemy:
1.Siłowniki jednostronnego działania to rodzaj cylindrów, w których wytwarzana siła powoduje ruch tylko w jednym kierunku.
2.Siłowniki dwustronnego działania wykonują pracę w dwóch kierunkach, a olej jest wtłaczany naprzemiennie do jednej i do drugiej komory.
3.Siłowniki teleskopowe charakteryzują się zwiększonym zasięgiem suwu, poprzez dodanie dodatkowego teleskopu nałożonego na tłoczysko.
4.Siłowniki tandemowe pomimo małych gabarytów uzyskują podwójną moc w porównaniu do tradycyjnego siłownika

Siłowniki hydrauliczne znajdziesz na stronie: https://hp-sc.pl/pol_m_Silowniki-Hydrauliczne-286.html

 

 

 

 

Jak działa siłownik hydrauliczny?

Zasada działania siłownika jest tak samo prosta, jak jego nieskomplikowana budowa. Nośnikiem energii jest odpowiednio gęsta ciecz, dlatego w siłownikach stosuje się specjalne oleje hydrauliczne. Za pomocą pompy ciecz jest wtłaczana do komory i powoduje przesuwanie się tłoka.

W siłowniku jednostronnego działania ruch odbywa się tylko w jedną stronę, czyli ciecz robocza oddziałuje na tłok tylko z jednej strony. Powrót do pozycji wyjściowej najczęściej odbywa się za pomocą sprężyny, membrany lub grawitacji.

W siłowniku dwustronnego działania sprężyna nie występuje. Olej hydrauliczny doprowadzany jest na obie strony tłoka, na przemian do jednej i do drugiej komory. Hamulcem końca suwu w niektórych siłownikach zastosowany jest zawór dławiący.

 

 

 

 

Zastosowanie siłowników hydraulicznych

Zastosowanie cylindrów hydraulicznych jest bardzo szerokie w zależności od rodzaju siłownika. Wykorzystuje się je w maszynach rolniczych, w górnictwie, w przemyśle motoryzacyjnym i transporcie oraz w takich maszynach jak prasy, zgniatarki, wycinarki czy gilotyny. Koparki, koparko-ładowarki, przyczepy, pługi, prasy warsztatowe czy samochody ciężarowe również wyposażone są w siłowniki hydrauliczne.

Ponadto wykorzystywane są w hydraulicznych zamkach do drzwi oraz w masywnych bramach hangarów lotniczych, w samochodach w układzie kierowniczym, jak również w samolotach do wypuszczania podwozia.

Siłowniki hydrauliczne charakteryzują się bardzo dużą mocą, a ich ciśnienie może dochodzić nawet do 350 barów.

Siłowniki hydrauliczne mają szerokie zastosowanie

 

 

 

 

Zalety siłowników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne są proste w konstrukcji, łatwo je uruchomić, zatrzymać, przyśpieszyć czy zwolnić ich pracę. Doskonale sobie radzą z ogromnymi obciążeniami, zapewniając stałą siłę nacisku bez względu na zmianę prędkości czy temperaturę otoczenia. Ogromną zaletą jest ich wszechstronność, łatwość sterowania czy dokładność. Siłowniki hydrauliczne są też proste w konserwacji i bezpieczne, ponieważ nie powodują iskier.

 

 

 

 

Przyczyny usterek siłowników hydraulicznych

Niewłaściwa eksploatacja oraz błędy ludzkie to najczęstsze przyczyny usterek i awarii. Zalicza się do nich:
*niewłaściwe obciążenie siłownika
*używanie zanieczyszczonego oleju
*niewłaściwe ciśnienie oleju
*uszkodzenia mechaniczne
*nieprzestrzeganie terminów okresowych przeglądów

 

 

 

 

Regeneracja siłowników hydraulicznych

W niektórych przypadkach awarii, czy zużycia się elementów jest możliwe częściowe przywrócenie ich sprawności. Przed rozpoczęciem regeneracji warto jednak ocenić stan techniczny i usterki, aby zastanowić się, czy regeneracja jest dobrym pomysłem. Warunki pracy, w jakich stosowane są siłowniki hydrauliczne, wymagają doskonałej sprawności, a urządzenia po regeneracji nie są już tak sprawne, jak nowe, oferowane przez producenta. Rozkręcanie złączy, zastosowanie zamienników uszczelek oraz dorabianie elementów może osłabić cały siłownik hydrauliczny.

 

 

 

 

Na czym polega regeneracja siłownika hydraulicznego?

Regeneracja siłowników to proces złożony. Proces regeneracji obejmuje takie czynności jak:
*rozebranie siłownika na części
*wymiana uszczelek i wysłużonych elementów
*uzupełnienie braków oleju
*zrobienie prób ciśnieniowych

Niekiedy konieczne jest wykonanie części zamiennych na tokarce lub frezarce.

 

 

 

 

Jak dbać o siłowniki hydrauliczne?

Siłowniki hydrauliczne używane są na budowie, w gospodarstwie czy w przemyśle górniczym, więc narażone są na pracę w trudnych warunkach. Zanieczyszczenia takie jak pył, kurz czy wilgoć mogą przenikać do wnętrza siłownika, doprowadzając do uszkodzeń. Obciążanie maszyny ponad miarę, również negatywnie wpływa na pracę siłownika.

Co zrobić, aby siłownik i jego podzespoły służyły nam jak najdłużej? Przede wszystkim należy pamiętać o:
a) Regularnej wymianie oleju (cieczy roboczej).
b) Używaniu maszyny zgodnie z przeznaczeniem.
c) Nie przeciążaniu siłownika ponad miarę.
d) Regularnym przeglądzie podzespołów.
e) Natychmiastowym reagowaniu na każdy symptom nieprawidłowego działania.

 

 

 

 

Nowe technologie w produkcji siłowników hydraulicznych

Wraz z wielką popularnością oraz rosnącym zapotrzebowaniem na siłowniki hydrauliczne, stale podnoszone są wymagania dotyczące konstrukcji, wydajności czy wyglądu. Dlatego na rynku pojawiły się nowości, które promują rozwój i postęp siłowników hydraulicznych. Są to:
1.Nowy materiał, który zmniejsza wagę siłowników.
2.Wysokie ciśnienie i mniejsze rozmiary- wysokie ciśnienie to sposób na zmniejszenie rozmiaru i masy cylindra.
3.W celu zwiększenia zastosowań cylindra pojawiły się nowatorskie konstrukcje np. samoblokujące cylindry lub cylindry kompozytowe
4.Oszczędność energii.
5.Odporność na korozję.

 

 

 

 

Podsumowanie

Cylindry hydrauliczne stosowane są w maszynach, w których napędy pneumatyczne lub elektryczne nie spełniły swojej funkcji. Mają zastosowanie w niemalże wszystkich gałęziach przemysłu. Stanowią elementy, bez których wiele maszyn i urządzeń nie mogłoby funkcjonować.

 

 

REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: MATERIAŁ PARTNERA
#instalacje #poradnik #Armatura i osprzęt

Więcej tematów: