Powstały z myślą o zagospodarowaniu wnęk w przedpokojach czy sypialniach, dziś jednak pojawiają się we wszystkich pomieszczeniach domu. Prezentują się elegancko, ale co najważniejsze odpowiadają na różnorodne potrzeby – związane nie tylko z przechowywaniem ubrań. Przyczyn, dla których warto poznać bliżej możliwości szaf z drzwiami przesuwnymi, jest wiele. Przyjrzyjmy się pięciu najważniejszym.
- Najlepsze szafy przesuwne wykonywane są na miarę. Dzięki temu w prosty sposób można je bardzo precyzyjnie dopasować do określonych przestrzeni i do konkretnych potrzeb użytkowników. Właśnie dlatego meble te tak znakomicie sprawdzają się nie tylko w przedpokoju, garderobie czy sypialni, ale też w salonie, kuchni i łazience oraz w tak często dziś spotykanych pomieszczeniach wielofunkcyjnych. Zdecydowanie pomogą pokonać wiele domowych wyzwań – komentuje Aneta Świderska, projektantka Raumplus.
Wypełniają przestrzeń bez strat
Zabudowy z drzwiami przesuwnymi wypełniają całą dostępną przestrzeń – od ściany do ściany i od podłogi do sufitu. Inaczej niż w przypadku mebli gotowych, nie pozostają tu żadne luki. Efektem jest wygoda przechowywania wszystkich potrzebnych rzeczy. Te, z których korzysta się częściej, pozostają na wyciągnięcie ręki. Rzadziej wykorzystywane mogą czekać na swój moment nisko nad podłogą albo wysoko pod sufitem – zawsze w idealnym porządku.
Wykorzystują trudno dostępne miejsca
Wykonane na wymiar i spersonalizowane szafy są również najlepszym wyborem tam, gdzie standardowe meble po prostu się nie mieszczą. Mowa o np. o wąskim przedpokoju albo płytkiej niszy w sypialni – ale nie tylko. Zabudowy te pozwalają wykorzystać także wnękę pod schodami czy skosy na poddaszu. Ponadto efektywnie zagospodarują i wizualnie uporządkują pomieszczenie o nieregularnym planie, ze ścianą np. ustawioną pod kątem albo zakłóconą przebiegiem komina. Wszelkie narożniki, wnęki i nisze dzięki drzwiom przesuwnym zamienią się w praktyczne i estetyczne garderoby albo schowki.
Są wielofunkcyjne
Przestrzeń wewnątrz szafy można zaplanować niezależnie od jej bryły oraz układu drzwi. Dzięki temu np. rozmieszczenie i wielkość półek, szuflad czy drążków na wieszaki łatwo jest precyzyjnie dopasować do indywidualnych wymagań. Za drzwiami przesuwnymi mogą się też kryć niezbędne, choć mało estetyczne elementy wyposażenia domu – jak liczniki, pralka albo strefa prasowania. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby w obrębie jednej zabudowy łączyło się kilka funkcji. Z tej zalety można korzystać m.in. w kawalerce, gdzie odpowiednio skomponowana szafa z powodzeniem przejmie część funkcji kuchni, spiżarni, garderoby, a nawet stanie się mikropomieszczeniem gospodarczym. Za przesuwnymi drzwiami może kryć się także domowe biuro, które po godzinach pracy będzie znikało z widoku.
Wpisują się w charakter wnętrza
W przeszłości szafy z drzwiami przesuwnymi wyraźnie rysowały się w pomieszczeniu. Na tle ścian akcentował je wybrany dekor drewniany. Dziś możliwości są znacznie szersze, a odpowiednie wykończenie korpusu i frontów pozwala dowolnie kształtować wygląd zabudowy. W zależności od preferencji użytkownika, szafa może wysunąć się w pomieszczeniu na plan pierwszy – jako akcent stylu i koloru – albo dyskretnie wtopić się w ścianę, by stanowić neutralne tło dla aranżacji. W każdym przypadku bogata gama wykończeń pozwala w prosty sposób stworzyć mebel doskonale dopasowany do oczekiwań.
Mogą służyć jako ściany działowe
Dotychczas była mowa o zabudowach wypełniających wnęki, nisze i całe ściany. Warto jednak wiedzieć, że szafa z drzwiami przesuwnymi znakomicie sprawdza się także na środku pomieszczenia. Można ją wykorzystać do wydzielenia garderoby w sypialni, podziału pokoju zajmowanego przez rodzeństwo albo stworzenia w salonie przytulnej strefy snu.
Jak widać, szafy z drzwiami przesuwnymi mają ogromne zalety. Można po pierwsze wpisać je w niemal dowolną przestrzeń, po drugie swobodnie rozplanować ich wnętrze i wreszcie – dopasować wizualnie do stylu, charakteru i kolorystyki pomieszczenia.