Nawiewniki ciśnieniowe czy higrosterowane? Główne różnice

Podziel się:



źródło: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/przezroczyste-szklane-okno-z-brazowa-i-biala-drewniana-rama-921294/

Odpowiednia wentylacja budynków jest jednym z kluczowych aspektów już na etapie budowy, jak i również przy wykańczaniu wnętrz. Właściwy przepływ powietrza ma znaczący wpływ dla zapewnienia korzystnego mikroklimatu wnętrza, co przekłada się na dobre samopoczucie i zdrowie mieszkańców. Jednym z elementów odpowiadających za cyrkulację powietrza jest montaż nawiewników okiennych, które zapewnią wymianę powietrza. Jakie jednak wybrać nawiewniki okienne? Czym się różnią i charakteryzują? Poniżej postaramy się przybliżyć te kwestie.

Właściwa wentylacja powietrza a nawiewniki okienne

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji jest niezwykle ważne nie tylko ze względu na zdrowie i komfort osób przebywających w pomieszczeniu, ale również dla samego budynku. Właściwa cyrkulacja i dopływ świeżego powietrza zapobiega zbieraniu się drobnoustrojów wewnątrz budynku, usuwa dwutlenek węgla, szkodliwe gazy i toksyczne związki, jak i również osusza wnętrze, co przeciwdziała utrzymywaniu się nadmiernego poziomu wilgotności. Jeśli nie zostanie zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza, wówczas mogą wytworzyć się warunki sprzyjające rozwojowi pleśni na ścianach czy butwieniu mebli.

W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka obowiązkowe jest budowanie kanałów wentylacyjnych wywiewnych, które zapewniają usuwanie zużytego powietrza, ale tylko pod warunkiem, że świeże powietrze zewnętrzne będzie napływało do mieszkania. Nowoczesne okna charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością, co uniemożliwia napływanie powietrza zewnętrznego i zatrzymuje wentylację. Z drugiej strony ciągłe otwieranie okien, szczególnie w okresie zimowym, będzie się wiązać z przechłodzeniem pomieszczeń oraz późniejszym nadmiernym zużyciem energii, aby je ogrzać.

Rozwiązaniem takiej sytuacji będzie montaż nawiewników okiennych. Nawiewniki okienne to urządzenia montowane w górnej części ramy okiennej, które mają zapewnić kontrolowany przepływ powietrza z zewnątrz do wewnątrz pomieszczeń, co pozwoli uniknąć negatywnych skutków złej wentylacji.

Istotny jest odpowiedni dobór rodzaju nawiewników oraz ich ilości, która zazwyczaj jest dobierana zależnie od wielkości pomieszczenia z uwzględnieniem rzeczywistych warunków pracy nawiewnika. Warto więc zapoznać się z cechami, jakimi charakteryzują się nawiewniki ciśnieniowe i higrosterowane.

Budowa i działanie nawiewników ciśnieniowych

Nawiewniki ciśnieniowe montowane są w górnych profilach okna. Zbudowane są z czerpni powietrza, która montowana jest na zewnątrz oraz regulatora po stronie pomieszczenia. Oba elementy połączone są szczeliną wykonaną w profilu okiennym, co umożliwia przepływ powietrza. Przy montażu nawiewnika ciśnieniowego może się zdarzyć, że wysokość czerpni będzie za duża w przypadku okna drewnianego, co wymusza usytuowanie kompletnego urządzenia w ościeżnicy.

Automatyczną regulację nawiewniki ciśnieniowe zawdzięczają aluminiowemu płatowi o aerodynamicznym kształcie umieszczonemu w czerpni. Kształt płatu sprawia, że unosi się on pod wpływem strumienia powietrza. Przy zwiększonej prędkości strumienia płat unosi się i obraca wokół górnej krawędzi, co powoduje przymknięcie przekroju przelotu. Gdy prędkość strumienia zmniejsza się, wówczas płat opada, zwiększając przepływ powietrza. Czerpnia zabezpiecza szczelinę przed wnikaniem opadów oraz ma zamontowaną siatkę chroniącą przed owadami.

Zalety i wady nawiewników ciśnieniowych

Parametry, jakie zapewniają nawiewniki ciśnieniowe dostępne w Polsce, są dostosowane do warunków klimatycznych w kraju. Wśród zalet nawiewników ciśnieniowych należy wymienić precyzyjne i automatyczne sterowanie ilością przepływu powietrza, co zapewnia stały strumień świeżego powietrza niezależnie od poziomu wilgotności, co pozwala utrzymać stabilne warunki mikroklimatu wewnętrznego. Unikniemy zatem negatywnych skutków złej wentylacji – m.in. nadmiaru dwutlenku węgla czy zbyt dużej wilgotności powietrza.

Istotną zaletą w naszym klimacie jest ograniczenie dopływu powietrza, co chroni przed nadmierną wentylacją w sezonie zimowym. W tym aspekcie nawiewniki ciśnieniowe sprawdzają się znakomicie w rozwiązaniach sprzyjających oszczędzaniu energii.

Do wad nawiewników ciśnieniowych można wymienić wygląd i umiejscowienie niektórych modeli, które mogą zaburzać poczucie estetyki pomieszczenia, oraz regulację skokową (przy sterowaniu ręcznym).

Nawiewniki higrosterowane

Nawiewniki higrosterowane również działają automatycznie, lecz tutaj sterownik nie reaguje na różnicę ciśnień, lecz na zmiany wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Im większa więc wilgotność pomieszczenia, tym więcej powietrza jest przepuszczane przez nawiewnik. Zwykle zakres pracy nawiewników mieści się w przedziale 35-70% wilgotności powietrza. Ręczną regulacją poziomu otwarcia można zablokować otwarcie szczeliny.

Nawiewniki higrosterowane również zbudowane są z dwóch części – czerpni i regulatora połączonych szczeliną w profilu okna. Regulatory nawiewu są tu jednak trochę większe, a elementem sterującym jest higrometr, którego czujnikiem jest taśma poliamidowa. Taśma zmienia swoją długość pod wpływem zmian wilgotności powietrza i w ten sposób reguluje przepustowość urządzenia. Czujnik nie ma jednak bezpośredniego kontaktu z powietrzem zewnętrznym, żeby pomiar dotyczył jedynie wilgotności pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku nawiewników ciśnieniowych czerpnia chroni przed przedostawaniem się owadów i opadami.

Zalety i wady nawiewników higrosterowanych

Do zalet tego rodzaju nawiewników okiennych należy zaliczyć automatyczną regulację na podstawie zmian wilgotności pomieszczenia, co zapobiega utrzymywaniu się nadmiernego poziomu wilgotności oraz szeroki zakres pracy. Wybrane modele pozwalają również na stabilizację wielkości strumienia powietrza.

Wadą tych nawiewników jest brak reakcji na zmiany ciągu wentylacyjnego, natomiast reagowanie na zmiany wilgoci nie prowadzi do nadmiernego wychłodzenia pomieszczeń. W praktyce obserwuje się zjawisko odwrotne, to znaczy nawiewniki higrosterowane są zazwyczaj zamknięte a pomieszczenia są słabo wentylowane.

Okno, nawiewniki okienne, wentylacja

źródło:https://pixabay.com/photos/bedroom-window-france-interior-1434067/

Nawiewniki ciśnieniowe czy higrosterowane?

W przypadku warunków atmosferycznych i klimatu w Polsce zauważalna jest przewaga nawiewnika ciśnieniowego nad higrosterowanym. Kiedy to nawiewnik higrosterowany wykazuje kilkakrotnie wyższą wymianę powietrza, powodując nadmierne wychładzanie pomieszczenia.

Dodatkowo nawiewniki ciśnieniowe potrafią dostosować się do siły ciągu wentylacyjnego niezależnie jaka jest wysokość komina wentylacji grawitacyjnej, przez co sprawdzają się na różnych wysokościach, pracując z podobną efektywnością.

REKLAMA:
REKLAMA:
REKLAMA:
Źródło: Materiał partnera
#okna #szklo #okno #poradnik #materiał partnera

Więcej tematów: